מסביב לעולם - ורשה


ורשה

הנחות יסוד
הביקור בעונת הקיץ, בה היום ארוך ומזג האויר מתאים לישראלים. ביקור של ניחותא, לא רצים לשום מקום. אמנם מרובה בהליכה ברגל אבל לא טיול שאחריו צריך עוד כמה ימי חופשה כדי לנוח. בעיקרון מיועד לטיול פרטי, לא בקבוצות גדולות. לא כדאי לשכור רכב לנסיעה בתוך וורשה. התחבורה הציבורית טובה ומוניות יחסית לא יקרות אך החניה במחסור ובתשלום לא זול. מי שיכול לשכור לעצמו נהג מונית קבוע לכל הביקור יחסוך לא מעט זמני המתנה ונסיעה בתחבורה ציבורית, כאשר דאגת החניה של הנהג. בתוכנית זו השתדלתי ליצור שילוב בין ההיסטוריה היהודית וההיסטוריה הפולנית, ולא להתרכז רק בעבר היהודי של העיר.הגעה ועזיבה
הגעה לורשה בטיסה ישירה מישראל אפשרית היום (סוף 2003) רק בטיסות סדירות של חברת אל-על וחברת לוט הפולנית. בגלל הסכמים כובלים בין המדינות אין טיסות שכר או תחרות בקו זה. למי שכבר נמצא בגרמניה, הרי שניתן להגיע לורשה מברלין (אוטובוסים, 8 שעות נסיעה) או רכבת (6 שעות נסיעה ברכבת מהירה) אך לא כדאי לטוס לברלין רק כדי לקחת אוטובוס/רכבת לורשה. בקרוב יפתח לתחרות חברות תעופה פרטיות קו טיסה רומא - ורשה ואז יתכן שיהיה כדאי לטוס לשם רק לצורך המעבר. קיימות טיסות מהארץ הנוחתות בקרקוב, ניתן לשלב קודם טיול בקרקוב וסביבותיה ואח"כ רכבת מהירה לורשה וחזרה בטיסה משם (או בכיוון הפוך). לרוב, בעיקר בחברת לוט, אין מניעה או תוספת למחיר הכרטיס אבל גם אם תהיה יש לשקול כדאיות. אם מבקרים רק בוורשה, אז יעיל להגיע בטיסה הנוחתת בשעה 10:55 (על פי לוחות זמנים טיסות סדירות קיץ 2003). עזיבה בטיסה היוצאת משם 21:30 בערב, כך שכל היום עדיין פנוי לשהות במקום. המלצה: לתכנן שהות בורשה ביום ראשון, אם רוצים לראות ולשמוע את הקונצרט הפתוח (ראה בהמשך).


בעיר עצמה
התחבורה הציבורית בוורשה טובה ויעילה. ברוב התחנות (בוודאי שבאלו שבמרכז העיר) יש לוח זמנים בו רשומה שעת הגעת האוטובוס לאותה תחנה. אם רוצים לרדת ואח"כ לחזור שוב לאותה תחנה או לתחנה שממול מומלץ לרשום את שעות הנסיעה כדי לא לבזבז זמן בהמתנה. הלוח בנוי כך שבצד שמאל זמני הנסיעה בימי חול ובצד ימין בימי שבת-ראשון (Swienta). חשוב לזכור לכרטס את הכרטיס מיד עם העליה לאוטובוס או החשמלית או המטרו על ידי הכנסתו לחריץ המכשיר המותקן ליד כל דלת. בשום אופן לא להתחכם בנסיעה ללא כירטוס כי הקנס גבוה והמבקרים בנויים פיזית היטב. הנהג ימכור כרטיסים בתוספת עמלה (כי תפקידו לנהוג, לא לעסוק במכירה) ולרוב רק בשעות הלילה. כדאי מראש לקנות כרטיסים (2.40 זלוטי) בקיוסק הנושא סמל RUCH בצבע ירוק/צהוב הנמצאים בכל העיר כולל בשדה התעופה, בהם ניתן לרכוש גם כרטיס חופשי ליממה (7.50 זלוטי), או כרטיס חופשי לשלושה ימים (14.50 זלוטי) התקפים מרגע העליה לאוטובוס/חשמלית בכל אמצעי התחבורה של העיר כולל המטרו. מוניות מסתובבות בעיר ובעיקר במקומות בהם תיירים מבקרים, לקחת רק מוניות הנושאות סמל של חברה ומספר טלפון. כאשר ממהרים עדיף תמיד לטלפן לחברה ולהזמין מאשר לסמוך על המזל .


כסף.... כסף......
המטבע המקומי זלוטי Zloty נחלק ל - 100 גרושי Groshy וערכו של הזלוטי בסוף אוגוסט 2003 היה 3.90 זלוטי לדולר ארה"ב. בכל הקשור לאלקטרוניקה וכד', פריטים מיובאים מהמערב הרי שהמחירים מתקרבים למחירי הארץ. פריטים מיוצרים שם (מזון מקומי בחנויות, ביגוד ברמה סבירה ליום-יום, לדוגמה) המחירים זולים בקצת פחות מחצי.

תכנית לדוגמא, בהנחת טיסה רק לוורשה. הגעה יום רביעי בצהריים חזרה יום ראשון בערב.

יום ההגעה, סיור אוירה מקדים ומנוחה אחרי יום הטיסה המעיק וההשכמה המוקדמת בו. נחיתה 10:55 יציאה מהשדה בערך 11:30. המרת מט"ח לא כדאית בשדה, בכל דוכן חלפנים Kantor בעיר מקבלים שער טוב יותר. ניתן להחליף במקום סכום ראשוני 20 - 40 דולר שיהיה עד להגעה לחלפן במרכז. אוטובוס 175 (למרכז העיר) או 188, בהתאם ליעד ומיקום המלון, נמצא מול היציאה מהטרמינל, 2 נתיבים במעבר החציה ועשרים מטר שמאלה. זהירות מכייסים האורבים במיוחד באוטובוסים המשרתים את מרכז העיר עם שדה התעופה. מוניות עומדות בצמוד ליציאה מהטרמינל, לקחת אך ורק מוניות רשמיות הנושאות סמל ומספר טלפון של חברת המוניות. חברת MPT שייכת לרשות התחבורה העירונית ורוב נהגיה דברי אנגלית אלמנטרית. נציגי חברות המוניות המסודרות נמצאים בשדה וניתן להעזר בהם. אפשר לסכם מחיר מראש אך לא להתפלא אם דווקא הנהג ידרוש להפעיל מונה, כי בחברת מוניות מסודרת הוא יחשוש מהמפקח. הגעה לעיר בערך 12:00, תלוי במיקום המלון. פריקת מזוודות, מנוחה והתארגנות עד 16:00. אם המלון במרכז מומלץ לצאת ולרכוש כמה בקבוקי מים מינרליים, כי איכות המים בורשה אינה בדיוק מתאימה לשתיה.
16:00 - יציאה למרכז העיר. הזדמנות לרדת למתחם שמתחת לכביש ולרכוש סנדביץ' עם שתיה באחד מדוכני רשתות הסנדביצ'ים שם כדי שאפשר יהיה בניחותא להמתין לשעת הערב לארוחה רצינית יותר.
16:30 - הגעה לבנין "היכל התרבות והמדע" שתופס את כל שטח המרכז, נבנה בשנות החמישים בדמות ובתבנית בניני ממשל דומים העומדים במוסקבה. עליה לקומה ה 30 למרפסת התצפית ותצפית על כל ורשה (כרוך בתשלום).
18:00 - מעבר רגלי דרך המעבר התת קרקעי אל צידו השני של הכביש וליד מלון נובוטל הצהוב לקחת אוטובוס לכוון העיר העתיקה. איזכור נקודת הזכרון שבמקום, כמותה רבות ברחובות העיר, לנרצחים בעת המלחמה. הגעה מכוון האנדרטה הגבוהה של המלך זיגמונט ה 3 וואזה Zygmunt 3 Waza מלך פולין ושבדיה שהעביר את הבירה מקרקוב לוורשה. מככר הארמון Plac Zamkowy בה נמצא הארמון המלכותי שהיה ארמון החורף של מלכי פולין, נכנסים דרך רח' Swientojanska ועוברים ליד הכנסיה על שם יאן (יוחנן) הקדוש, הכנסיה העתיקה ביותר הפעילה בוורשה . סיור רגלי בעיר העתיקה ובסימטאותיה אורך כשעה עד 90 דקות, תלוי בהיקף וברמת חשק השיטוט. סמנו לפניכם מיקום המוזיאון העירוני, בפינתו הדרום מערבית של ככר השוק של העיר העתיקה ורשמו שעות הפתיחה, כי מוצדק לחזור אליו במיוחד. פסל הסירנה (בתולת הים) בככר כסמל של העיר על רקע ההיסטוריה שלה מכפר דייגים קטן ומקור השם בפולנית. בירידה מהככר לכוון נהר הויסלה דרך רח' Dawna מגיעים למרפסת תצפית של בית הקפה/באר הסמוך. אחרי שעה של שיטוט בסימטאות מומלץ לנוח קצת ולהחזיר כוחות בעזרת כוס בירה טובה. לעלות חזרה בדר ך שונה מזו שירדתם בה.
20:00 - מעבר לכוון הברבקאן (להזהר ממבקשי הנדבות/תרומות הרובצים שם) וככר "העיר החדשה", שם ארוחה במסעדה Pod Samsonem הנמצאת בצד שמאל של רחוב Freta (בערך 35 זלוטי לאדם). אחרי הארוחה ניתן לחזור באותה הדרך רח' Nowomieska ולהנות ממה שמציעה חנות הגלידה (חפשו השלט LODY ליד בית מס 9 ברחוב המוביל מהברבקאן לככר השוק של העיר העתיקה). חנות משפחתית הפועלת במקום עוד מלפני המלחמה ומציעה גלידה איכותית במגוון טעמים, כולם ללא תוספת כימיקלים.
21:00 - יציאה מאיזור הברבקאן דרך רחוב Podwale לאורך חומות העיר, עד לככר הארמון. האנדרטה למורד הקטן בפינת Kilinskiego מנציחה את הילדים שהיו במשתתפי מרד וורשה של אוגוסט 1944.
21:30 - חזרה למלון.

היום השני
09:00 - לפני היציאה מהמלון כדאי להתענין אצל אנשי הקבלה על מופעי ג'אז ואפשרות השגת כרטיסים בהתאם. הג'אז הפולני נחשב מהטובים בעולם. יציאה מהמלון לכוון בית הקברות היהודי. נסיעה בהתאם למיקום המלון. אוטובוסים 180, 107, 516 או בחשמלית Tram קווים 1, 22, 27, 29 . אנדרטת הילדים, האנדרטה לזכר יאנוש קורצ'אק, קבר זמנהוף, קבר י.ל. פרץ, קבר קאמינסקה, סוף הרחוב המרכזי ואיזור קבר האחים הגדול, כניסה פנימה לאיזור האחורי המרוחק. מצבות חדשות מול ישנות, מצבות בפולנית בלבד של "פולנים בני דת משה" מול ישנות עם כיתוב באידיש ובעברית.
10:45 - יציאה לכוון אנדרטת מורדי הגיטו ברח' אנילביץ' באוטובוס 180, בתחנה הנמצאת בתחילת רח' Anilewicza מצידו השני של הכביש.
11:20 - יורדים בתחנה של רח' Jana Pawla II והולכים 150 מטר דרומה. מוזיאון Pawiak נמצא במרתף של מה שהיה פעם מבנה בן 4 קומות ושימש כלא מיוחד לאסירים פוליטיים עוד מתחילת המאה ה 18. נשמרו תאי האסירים במרתף וחלק משער הכניסה.
12:00 - חוזרים ברגל לרח' Anilewicza ופונים ימינה לאנדרטת גיבורי מרד גיטו וורשה, המקור שהוקם ע"י נתן רפפורט. הצד הקדמי דמויות מייצגות מתינוק ועד זקן, הצד האחורי בהשראת עם ישראל היוצא לגלות של שער טיטוס. ההעתק שנמצא ביד ושם בירושלים בו דמות האשה אינה חשופת חזה. בצידו המערבי של השטח האנדרטה שהציב נשיא גרמניה. אנדרטאות לאישים מגיבורי המרד הפזורות סביב. הליכה ברגל דרך רח' Zamenhofa לאנדרטה של מיקום מפקדת המרד של אנילביץ' בפינת Mila והמשך עד אומשלגפלאצ ברח' Stawki. איזכור בית החולים היהודי במקום.
13:30 - בחשמלית קו 35 עד פינת Andersa ושם האנדרטה לנרצחים ולמגורשים במזרח. איזכור השלטון הסובייטי - קומוניסטי בפולין ומוראותיו והיחס לפולנים כולל אירועי יער קאטין 1940. קב ר אחים סמלי לנרצחי קאטין נמצא בבית הקברות הצבאי אליו מגיע אוטובוס 180.
14:15 - בחשמלית או אוטובוס לאורך Andersa עד תחנת Plac Bankowy מבט אל בנין נשיא העיר ומוסדות השלטון המקומי. מעבר לצידו הדרם - מזרחי דרך המעבר התת קרקעי או מעבר החציה לכוון הבנין הגדול הכחול ששלט Peugeot מתנוסס עליו. בשטח זה עמד בית הכנסת הגדול של ורשה לפני המלחמה. מאחורי בנין המשרדים סמטה Tlomackie שם נמצא המכון ההיסטרי היהודי. תערוכה מרשימה וסרט קצר. כרטיסים בכניסה מצד ימין.
15:00 - ליד הכניסה למכון 30 מטר קפה קטן ונקי בשירות עצמי, ארוחת צהריים קלה (15-20 זלוטי).
15:30 - נסיעה במטרו או באוטובוס תחנה אחת עד רח' Grzybowska הליכה לבית הכנסת נוז'יק, בית כנסת פעיל. ביקור במקום ואיזכור המצב הנוכחי של הקהילה היהודית בוורשה.
18:00 - חזרה למלון למנוחה, ארוחה וכד'. בערב אפשר לצאת למועדון ג'אז וכד'. שעות הערב במלון מומלצות לעיון על המקומות בהם טיילתם במשך היום או מתכוונים לטייל מחר.

היום השלישי
09:00 - נסיעה לעיר העתיקה למוזיאון העירוני. תמונות וורשה של אחרי המלחמה, ההרס והחורבן. רק אז אפשר להעריך את השיקום.
11:00 - יציאה מהמוזיאון לכוון חנות הגלידה ופניה שמאלה לרח' Dluga בסופו נמצאת האנדרטה למתקוממי מרד וורשה של אוגוסט 1944. איזכור ההיסטורי ה הקצרה של מרד זה ושיקולי הסובייטים לדחיית כניסתם לשחרור העיר. איזכור שלטים ברחובות לציון מקום רציחתם של אזרחים שבשנות המלחמה.
11:30 - נסיעה קצרה באחד האוטובוסים בצידו השני של רחוב Miodowa או הליכה 5 דקות עד ככר הארמון עם אנדרטת זיגמונד. וביקור בארמון עצמו. שימש כארמון המלכים מעת העברת הבירה מקרקוב לורשה. נהרס כליל במלחמה ושוקם. אחרי הביקור במוזיאון אפשר להעריך את מאמצי השיקום.
13:30 - המשך רגלי ברחוב Krakowskie Przedmiescie שהוא תחילת "הנתיב המלכותי" שהוביל מארמון החורף אל ארמון הקיץ ב Wilanow. פסל פילסודסקי לפני ארמון משכן הנשיא, אנדרטת אדם מיצקביץ. פניה ימינה נול מלון Bristol לכוון ככר Plac Pilsudskiego וקבר החייל האלמוני. פניה ימינה לככר התיאטרון הלאומי וחזרה למזרקה היפה בגן סאסקי Ogrod Saski. חזרה ליד מלון Victoria ואיזכור ההקשר הישראלי המודרני (מקום תחילת המרדף שהסתיים בנורוובגיה, כאשר סוכן המוסד ירה בטעות במלצר ממוצא ערבי במקום באחד ממשתתפי טבח מינכן).
15:00 - חזרה לנתיב המלכותי. ארוחת צהריים אפשרית בכל אחד מהמסעדות ובתי הקפה באזור, (45-40 זלוטי). בקיץ המקום מלא בשולחנות המוצבים בחוץ.
16:00 - המשך רגלי לאורך הרחוב. האוניברסיטה, אנדרטת קופרניקוס וכנסיית הצלב הקדוש (בה טמון הלב של קופרניקוס, ששאר גופו קבור בצרפת). המשך ברחוב Nowy Swiat המשופץ וחנויות היוקרה לאורכו. קפה Blikle ההיסטורי (הם משוכנעים שההיסטוריה מצדיקה תשלום המחירים הגבוהים בו). אפשר לעלות לאוטובוס כבר בתחילת הרחוב אם מוותרים על הקפה.
17:30 - נסיעה קצרה בקו 180 לככר שלושת הצלבים (או 10 דקות ברגל). איזכור "מוכרי הסיגריות מככר שלושת הצלבים" מאת יוסף ז'מיאן על קורות חבורת ילדים יהודים ופולנים בתקופת המלחמה.
18:15 - חזרה באוטובוס למרכז העיר. מהמרכז אפשר לדלג שתי תחנות לאורך Marszalkowska דרומה לככר הקונסטיטוציה Plac Konstytucji לכבוד החוקה הפולנית. דוגמא לבניית מתחמים כאלו בסגנון הקומוניסטי מלא ההדר. מי שרוצה לרכוש מוצרי קוסמטיקה בסיסית בזול יחסית יכול בדוכנים מתחת לכביש במרכז העיר וליד תחנת הרכבת המרכזית. כדאי לבדוק אם יש אירוע בככר הארמון בערב, אירועי מוזיקה רבים מתקיימים שם בקיץ.

היום הרביעי
09:00 - יציאה לכוון פארק וארמון Wilanow. אוטובוסים 180, 116, 130, 410 עד הכניסה. סיור בארמון הקיץ שנבנה בעיקר ע"י המלך Jan Sobieski 3 והגנים בסגנון גני ורסאי שהוקמו על ידו לכבוד אהובתו ואשתו מאריה המכונה מארישנקה. הסיפור עליה מענין לכשעצמו, הגיעה לפולין מצרפת כבת לוויה וחדרנית של אחת האצילות שבאה להנשא למלך פולין דאז.
12:30 - מנוחה קצרה אחרי השיטוט הרגלי בקפה הנמצא מימין לכניסה, מגיש גם ארוחות צהרים. להזהר מהמסעדה הנמצא בפנים שמחיריה הם מלכודת תיירים שערורייתית. חזרה באוטובוס 180 לכוון העיר, שוב ברח' Anilewicza עד פינת Zelazna (תחנה אחת לפני בית הקברות היהודי). בהזדמנות זו אפשר לעצור בדרך במקומות שדילגנו עליהם קודם במסלול זה.
13:30 - בנסיעה קצרה בקו 157 דרומה מגיעים לפינת Zelazna ורח' Chlodna. במקום זה עמד גשר העץ שחיבר את שני חלקי הגיטו היהודי ונראה בתמונה המפורסמת בה עוברות החשמליות מתחתיו לאורך Chlodna ורח' Elektoralna. נשארו בככר הקטנה שממזרח לצומת שרידי פסי החשמלית ואבני הריצוף של הכביש. הבית עם המרפסות הנראה בתמונה עדיין עומד ומשמש למגורים. לכומר Jerzi Popieluszki , על שמו הככר הקטנה עצמה, יש מקום בהסטוריה המודרנית של פולין, על רקע שלטון הדיכוי הקומוניסטי.
14:30 - המשך בקו 157 מחזיר לרח' Al. Jerozolimskie ומשם למרכז העיר חוזרים בכל חשמלית או אוטובוס מככר Pl. Zawiszy אותה מזהים לפי המלון הצבוע בצבעי פסטל קיטשיים. את שאר היום אפשר לנצל לקניות. חנויות רבות פתוחות עד שעות אחה"צ המאוחרות גם ביום שבת וזו ההזדמנות לסיבוב קצר לצורך זה. ביגוד באיכות טובה במחירים סבירים ניתן למצוא במרכז Galeria Centrum שבמרכז וברמה גבוה יותר (וגם במחירים) לאורך Marszalkowska. לחילופין ניתן לחזור לסיבוב בעיר העתיקה וברחובות המוליכים אליה ולאכול באחת המסעדות שם. מי שרוצה מטבח פולני איכותי עם שירות מעולה (ומחיר בהתאם, אבל שווה את החוויה) ימצא את Gessler בככר העיר העתיקה עונה לדרישותיו. אם מתקיים באותו יום אירוע בככר העיר הרי שזה יהיה שילוב מצויין.

היום החמישי
09:00 - יציאה לפארק הבוטני. אוטובוס 180 עד לפתח או כל אוטובוס המגיע לצומת הדרכים הגדולה הנקראת Plac Na Rozdrozu ומשם 5 דקות ברגל. מי שלא מתענין יכול להמשיך ישירות לפארק הבא (עוד תחנה אחת באוטובוס 180 או 10 דקות ברגל).
11:00 - גן Park Lazienki הענק. לא ללטף את הסנאים - הם עלולים לנשוך. בכל יום ראשון בשעה 12 בצהריים קונצרט בגן הפתוח ליד אנדרטת שופן (חינם).
14:30 - חזרה לעיר, ארוחת צהריים והתארגנות.
17:30 - סיום חשבונות במלון ויציאה לשדה. צריך להיות שם 3 שעות לפני הטיסה כלומר 18:30. כדאי לקחת מונית לשדה ולא להסתמך על האוטובוס.


לינה
כל חיפוש באינטרנט יניב עשרות רבות של פתרונות לינה בעיר זו, המשופעת בתירים מכל העולם ומכל הגילים והאמצעים הכספיים. בתי מלון כאן נרשמו על בסיס מיקום מרכזי שמאפשר גישה רגלית למקומות מועדפים או סמיכות תחבורה ציבורית טובה מאד. רובם ככולם מאפשרים הזמנות דרך האינטרנט, לרוב באמצעות אתרי הזמנות. מלונות 3 כוכבים מקבילים למוכר מהארץ ורמתם טובה מאד, אין סיבה מיוחדת להעדיף אחרים. מי שמחפש רק מיטה נקיה לאחר יום טיול מעייף יסתפק גם בפחות.

אכסניות לבעלי תקציב מוגבל ונפש צעירה - רשת Dizzy Daisy מפעילה אכסניות במבנים המשמשים כל השנה כמעונות סטודנטים. פרטים באתר www.dizzydaisy.pl . חדרים של 2, 4, 8 או 10 מיטות. שירותים ומקלחות בקומה לשירות כולם כמקובל באכסניות זולות. במיקום סביר 300 מטר מתחנת המטרו 100 מטר תחנת אוטובוס לעיר. מול פארק גדול ונעים ביום אך עלול להיות בעייתי בלילה. אכסניית הנוער של וורשה Syrenka . לא בדיוק בנרכז, אבל יש תחבורה ציבורית סבירה וקרובה. רמה בסיסית 1-2 כוכבים - מלון Harctur מיקום לא במרכז (15 דקות נסיעה), מחייב תחבורה ציבורית שזמינה לא רחוק אבל בטירחה מסוימת. המחירים בהתאם. מלון Protos ומלון Atos (בעלות אחת?) מיקום קצת מרוחק 15 - 20 דקות נסיעה מהמרכז, אבל עם תחבורה ציבורית סבירה. זול יחסית.

רמה טובה 3 כוכבים - מלון Novotel Centrum (לשעבר Forum) במרכז של המרכז בעיר, ממש מעל הככר המרכזית של העיר וזה גם חסרונו (הסביבה הרועשת) ויתרונו (קל להגיע לכל מקום בתחבורה ציבורית). ממש ליד הכניסה לעולם הדוכנים והחנויות שמתחת לרחוב ולככר המרכזית. מלון Gromada בככר Powstancow Warszawy רח' Mazowiecka. מיקום טוב מאד, במרכז אבל לא מעל נתיבי תחבורה רועשים. 3 דקות ברגל לרח' Marszalkowska מול "היכל התרבות והמדע" . 10 דקות ברגל לעיר העתיקה. מלון Mercure מקום טוב, למרות שנדרשת תחבורה ציבורית כדי להגיע למרכז. יחסית יקר בהשוואה לאחרים ברמתו ובמיקום. מלון Metropol מיקום מעולה ממש במרכז העיר. מחירים קצת יקרים יחסית לדירוג, אבל המיקום מצדיק. מלון MDM בככר הקונסטיטוציה Plac Konstytucji מיקום טוב ממש קרוב למרכז העיר. לעיר העתיקה 4 תחנות בחשמלית מומלץ להשתמש בתחבורה ציבורית זמינה ונוחה. מלון Grand מיקום טוב, 4 דקות ברגל לרח' Nowy Swiat ומרחק זהה לצומת המרכזית של העיר. מלון Residence ממוקם ממש במרכז העיר אך בסימטה שקטה ללא תנועת רכב. נמצא בין 2 ל 3 כוכבים אך מיקומו בהחלט יתרון.

רמה טובה מאד 4 כוכבים - מלון Europejski במיקום מעולה קרוב לעיר העתיקה מול ככר Plac Pilsudskiego. מלון Radison SAS מיקום טוב, קרוב מאד לבית הכנסת ולרחוב המרכזי Marshalkowska. טוען לרמת 5 כוכבים במחירי 4 כוכבים. מלון Jan Sobeski 3 קרוב למרכז, במקום טוב מבחינת זמינות תחבורה ציבורית, שאכן צריך להשתמש בה כדי להגיע למרכז ולעיר העתיקה. זהירות מחלונות הפונים לככר בה עוברות חשמליות רועשות עד אחרי חצות. האתר מלון Sofitel Victoria מיקום מעולה. על ככר Plac Pilsudskiego בקצה פארק סאסקי. 2 דקות ברגל ל"נתיב המלכותי" , 5 דקות לעיר העתיקה.

רמת לוקסוס 5 כוכבים - מלון Marriott מול תחנת הרכבת המרכזית. מיקום נוח, סביבה רועשת אך חדרי המלון מקומה 20 ומעלה כך שהרעש מהרחוב כמעט לא מגיע. מעבר תת קרקעי לתחנת הרכבת ולעולם התת קרקעי של דוכנים וחנויות קטנות שם. קישור מידי לתחבורה ציבורית לכל מקום. מלון Sheraton במיקום טוב מאד, 2 דקות ברגל מתחילת רח' Nowy Swiat אך בפינת רחוב צדדי וללא תחבורת חשמליות מתחת לחלון. מהיותר יקרים בעיר. האתר www.sheraton.com.pl. מלון Bristol 200 מטר לפני הכניסה לעיר העתיקה. יוקרתי מאד והזמנות מתקבלות חודשים מראש. יקר להחריד גם בהתחשב בדירוג, אבל עם היסטוריה של ראשי מדינות ושועי עולם שהתארחו בו. מי שנזקק לעצות באתר האינטרנט כדי לטייל בורשה במקום לשכור 2 מדריכים אישיים צמודים אין לו מספיק כסף כדי להתארח שם.דירות - דירות סטודיו ודירות חדר (80 יורו ליום, 400 יורו לשבוע). כולן במיקום טוב מאד קרוב למרכז ולעיר העתיקה או אף בתוך ככר השוק שם. מצויידות היטב בכל הנדרש. שירותים נלווים בתשלום כולל כביסה וניקוי יבש. מיטה נוספת בתשלום. שירות הסעה משדה התעופה. מתאים לשני אנשים ברווחה או עד 4 בצפיפות יחסית. דירות גדולות יותר (במחירים מותאמים) קיימות גם כן. פרטים באתר . הדירות שפונות ממש לככר העיר העתיקה מאד נחמדות והמקום ציורי ויפה, אם באמת רוצים את הרעש של כל התיירים ומופעי הרחוב מתחת לחלון. ברמת שירות גבוהה יותר במגדל דירות חדש נמצאות הדירות של Babka Tower (דירת חדר עד 3 איש 100 יורו ליום). במקום מסעדה, קפה וחנויות וגם בריכת שחיה מחוממת (בתשלום נפרד כמובן). בצמוד יש להם בנין נוסף הפועל כמלון ובו חדרים ליחיד, לזוג ולשלושה עם ארוחת בוקר . נמצאים ברח' Jana Pwla II ליד ככר Babka, קצת מרוחק מהמרכז, אוטובוס וחשמלית בצמידות אך להגעה למרכז יהיה צורך להחליף חשמלית/אוטובוס בדרך. לעיר העתיקה חשמלית מס 35 והליכה דרך גן סאסקי או חשמלית שיורדת ברחוב בו הבנין נמצא ומעבר לאוטובוס קו 180. המקום מיצב עצמו כבעל רמה גבוהה בשירות ומחיריו בהתאם. האתר: www.babkatower.com.

הערה על מחירי חדרי המלון: בניגוד למקובל אצלנו, שם דווקא בסופי שבוע המחיר יורד. אפשר לנסות לדרוש חישוב המחיר לחוד בעבור לילה במהלך השבוע ולחוד בעבור לילה בסוף השבוע שישי-ראשון.

שירותים מיוחדים
לא, לא מה שחשבתם. מי שנזקק לשירותי רפואה בוורשה כדאי שימנע ממרפאות ובתי חולים של הרפואה הציבורית ויפנה למרכז הרפואי LIM CM שבבנין בו נמצא גם מלון Marriott. הקליניקה הזו משרתת חברות עיסקיות מערביות הפועלות בפולין ורמתה בהתאם (וגם המחירים). אתר המרפאות www.cm-lim.com.pl טלפון 4587000, שירותי רופא 24 שעות ביממה. טלפון 6303030 לאמבולנס במקרי חירום. בתי מרקחת פזורים בכל העיר (בפולנית Apteka ) אך רצוי להכיר את שמות התרופות כפי שמוכרות בגרמניה או את השם הגנרי של המרכיב המרכזי שלהן. במרכז הקניות Mokotow Galeria פועל סניף של סופר פארם הישראלית, מנהל ישראלי דובר עברית שיתאים תחליף מקומי לכל מוצר המוכר בארץ. שירותים מיוחדים שעליהם אולי כן חשבתם קזינו מרכזי נמצא ממול למלון פורום, על רח' Al. Jerosolimskie. כל פקיד קבלה ישמח להפנות אתכם לבתי קזינו נוספים בעיר. לשירותים אחרים תוכלו לאסוף בעצמכם ממגבי מכוניות חונות את כרטסי הפרסום של כל הבורדלים בעיר.

מזון כשר
זו באמת בעיה בוורשה. מי שלא מקפיד למהדרין יעדיף אולי להסתפק במזון צמחוני. שתי מסעדות צמחוניות לא רעות בכלל: Vega ברחוב Jana Pawla II מס. 36c, מאחורי קולנוע Femina בפינת Al. Solidarnosci. Masala ברחוב Hoza מס 62 קרוב מאד לפינת Marshalkowska בחלקו שמדרום לרחוב Al. Jerosolimskie. מי שגר בדירה שכורה ומכין ארוחותיו בעצמו יוכל לקנות בשר כשר בחנות שבבית הכנסת נוז'יק (פתוח 10:00 עד 16:00 בלבד ועד הצהרים ביום שישי, סגור בשבת ובראשון). קפוא בלבד ומיובא. מסעדה כשרה בהשגחת הרב מייקל שודריך (הרב של וורשה) נמצאת ברח' Twarda מס 6, כמה עשרות מטרים דרומית לבית הכנסת, נקראת Nargila ומודיעה על מאכלים ישראליים (מה זה?). לא בדקתי אישית. מסעדת "ירושלים" טוענת כי מגישה מזון כשר, נמצאת בקצה רח' Zelazna מרוחק מהמרכז (אוטובוס 157). מסעדה יקרה להחריד ומצועצעת (מלצרים פולנים שרים ביידיש, אוירה יהודית כאילו........ ) ונראית כמלכודת תיירים קלאסית. כדאי לברר זמינות ארוחות כשרות, כי בפעם האחרונה שביררתי נאמר לי שצריך להזמין מראש, מה שמטיל צל כבד על ענין הכשרות אצלם.

קצת פולנית - קריאת שמות רחובות
השיטוט ברחובות העיר מחייב קריאת שמות רחובות כפי שהם מופיעים בשלטים השונים (שילוט רחובות בהיגוי בשפה האנגלית לא קיים), ושמיעתם כאשר מקבלים הפניה מאחד העוברים ושבים או מפקיד הקבלה במלון. יש לשים לב להבדלים בין צורת הכתיבה לבין צורת ההיגוי, במקרים בהם נבדלת מאופן ההיגוי המוכר של אותיות לטיניות. ישנם עיצורים המבוטאים ונשמעים אחרת מאופן הכתיבה, מה שעלול להיות מבלבל כשמקבלים הדרכה או שומעים שמות רחובות. כדאי לזכור כאשר משווים בין שמות רחובות כפי שכתובים לעומת כפי שנשמעים: צמד האותיות SZ מבוטא בפולנית כמו האות ' ש ' וגם צמד האותיות RZ נשמעת לאוזן הישראלית דומה לאות ' ש '. צמד האותיות CZ מבוטא כמו ' צ' ' , כך גם צירוף האותיות CI או האות C עם "פסיק" קטן מעליה. רק דוברי פולנית יבחינו בהבדל הפונטי ביניהן.
האות Z עם סימן מעליה נשמעת כמו ' ז' ' בשם ז'בוטינסקי.
האות A עם "זנב" קטן בתחתיתה נשמעת כמו ON או OM תלוי בהקשר, האות E עם "זנב" קטן בתחתיתה נשמעת כמו EN או EM תלוי בהקשר.
האות L עם קו אלכסון במרכזה נשמעת כמו W במלה האנגלית Why.
האותיות Ul לפני שם רחוב הן קיצור של המלה "רחוב", האותיות Al הן קיצור של המלה "שדרה" או "שדרות". ככר היא Plac וארמון או היכל הוא Palac.


נשלח ע"י יאיר, ישראל
כתב : " חתןל זקן" בפורום טיולים של BSH