מסביב לעולם - מסלול בונציה


מסלול בונציה

רקע:

ונציה מחולקת לשישה רבעים, המקומיים קוראים להם ססטיירי (Sestieri). רוב רחובותיה של ונציה הן למעשה תעלות, 150 בסך הכל, עליהן נמתחים לא פחות מ- 400 גשרים! "הרחוב הראשי" של ונציה היא התעלה הגדולה, הגרנד קאנל (Grand Canal), מעליה יש שלושה גשרים מפורסמים: הריאלטו (Rialto), גשר האקדמיה, וגשר אבן ועליו פסי הרכבת. הגרנד קאנל מחלקת את ונציה לשני חלקים. הישמרו לכם אם אתם מחפשים כתובת, כיוון שההגיון במספור הבתים בוונציה לא קיים. אם אתם חייבים למצוא כתובת מסוימת, בקשו שיסמנו אותה במפה, ובקשו הסברים מפורטים. בכל מקרה תלכו לאיבוד, כולם הולכים, אבל זה סוד הקסם של ונציה.

מסלול מומלץ.
התחלת היום תהא בגטו היהודי. הגטו נמצא בקרבת תחנת הרכבת הראשית של העיר. הגטו תחום בתעלות הבאות: Canale di Cannaregio, Rio d. Ghetto Nuovo, Rio del Battello, Rio della Misericordia, ורחוב Rio terra S. Leonardo המשנה שמו בהמשך ל- Rio terra Farsetti. בוונציה נמצא הגטו היהודי העתיק ביותר באירופה. יהודים החלו לעבור אליו בשנת 1516, כאשר גורשו מאזורים אחרים בעיר. המילה גטו נוצרה כאן, ועברה מאוחר יותר למקומות אחרים. מקורה מהמילה הוונציאנית "יצק" שכן היו במקום בתי יציקה. כמה מבתי הכנסת היפים בעולם נמצאים כאן, בית הכנסת קנטון משנת 1532, בית הכנסת איטליאנה משנת 1575, ובית הספר גרנדה טדסקה (הגרמני הגדול) משנת 1528. במוזיאון המקומי יש מישנה משנת 1402, שטיחי קיר מהמאה ה- 17, כיסא של ברית מילה. בגטו הישן עומד בית הכנסת לוונטינה משנת 1538 ובית הכנסת ספניולה משנת 1555. באזור הגטו של היום ניתן למצוא חנויות של אמנות יהודית והמקום משמש גם כמרכז פעילות תרבותית ודתית של הקהילה היהודית בונציה. בית הכנסת פתוח בימי שישי ושבת.

מהגטו נצעד לכיוון כנסיית S. Marcuola. Rio terra S.Leonardo ל- C.Colonna ושמאלה ל- D. Cristo המשנה שמו ל- Rio terra dietro la Chiesa, ומהרציף לוקחים וופורטו מספר 1 אל גשר הריאלטו Rialto- השם הוא חיבור של rivo alto "הגדה הגבוהה". זהו אחד האזורים הראשונים להתיישבות בעיר וגם אחד האזורים העמוסים והצפופים בונציה. בניית הגשר החלה בשנת 1588 והושלמה ב- 1591. נקודה טובה לראות את התנועה הסואנת בתעלה הגדולה.

נחצה את הגשר ונצעד בינות הסמטאות, בעקבות השילוט, לעבר ה"כיכר של העיר" - כיכר סן מרקו Piazza San Marco. נפוליאון תיאר את הכיכר כטרקלין המרשים ביותר באירופה. את הכיכר תוחמים הבזיליקה, בתי המשפט והליברריה וקיה Libreria Vecchia- הספרייה העתיקה בה נמצא המוזיאון לארכיאולוגיה וספריית מארצ`יאנה. את הכיכר מאכלסות להקות יונים ותיירים.

הבזיליקה הוקמה כמשכן לגופתו של מרקוס הקדוש שנגנבה ממקום קבורתה במצרים על ידי שני סוחרים ונציאנים. המבנה העומד כיום נבנה במאה ה-11 בסגנון ביזנטי ובמשך 500 שנים עוטר בפסיפסים וקישוטים מסוגננים של שיש ופסיפס על רקע מוזהב, בזכותם מכונה הבזיליקה הכנסייה המוזהבת. כדאי לטרוח ולהיכנס - למרות התור - אל תוך הבזיליקה כדי לראות את המוזאיקות בהשראה ביזאנטית ורנסנסית. לא להחמיץ את הפאלה ד'אורו (Pala d?Oro), מזבח מוזהב, משובץ כסף, זהב ואבני חן, שנעשה בקונסנטינופול בשנת 976. לא להתעצל ולעלות אל הגלריות, שם נמצא המוזיאון של הבזיליקה וסוסי הברונזה שקישטו פעם את הכניסה. ליד הסוסים נקודת תצפית טובה על כיכר סן מרקו - אם מצליחים להביט מבעד להמונים. סוסי הארד המפורסמים העומדים כיום הם העתקים של המקור, שנפל שלל בידי הונציאנים בעת ביזת קונסטנטינופול בשנת 1204. הבזיליקה והמוזיאון פתוחים בימים שני עד שבת משעה 10:00 עד 17:00 וביום ראשון משעה 14:00. יש אפשרות לעלות למגדל הפעמונים של הבאזיליקה שנבנה במאה ה- 10 ומתנוסס לגובה של 99 מטר. המגדל קרס בתאריך 14.7.1902 ונבנה מאוחר יותר מחדש.

ליד הבזיליקה ניצב מגדל הפעמונים, גובהו 99 מטרים, הנוף מתחת נפלא, אבל זהירות, אם מטפסים עליו כאשר הפעמונים מצלצלים - אוזניכם תצלנה! המגדל נבנה מחדש במקום המגדל שהתמוטט בשנת 1902.

מעבר לפינה נמצא פאלאצטו דוקלה (Palazzo Ducale) המרהיב - מעונם הרשמי של הדוג`ים (שליטים עליונים), מקום מושבה של ממשלת ונציה ומעונם של פקידי ממשל רבים. וגשר האנחות המפורסם שלו המחבר בין הארמון לבית הכלא העתיק. כיום מעורר הגשר רגשות רומנטיים בשל הקשר לקזנובה יליד העיר שנכלא כאן, אך הגשר היווה איום על האסירים - דרכו נלקחו להוצאה להורג. שמו ניתן לו בשל אנחותיהם של האסירים המסכנים שחצו את הגשר בדרכם - האחרונה לא פעם - מבית המשפט לעבר הכלא. כאן ניצבים בתי הקפה הוותיקים - ויקרים בצורה מבישה - "קפה פלוריאן" (Florian), וקפה קואדרי (Quadri) - בין בתי הקפה הראשונים בעולם המערבי שזכו לתהילה. עוד בכיכר: קפה לאוונה (Lavena), בו נהג לשבת ריכרד וגנר. צריך פעם אחת בחיים, לפחות, להקשיב לתזמורות של בתי הקפה מנגנים מוסיקה מתוקה מדבש עם רדת הערב. בית הקפה המפורסם ביותר נמצא במהלך דקות אחדות, הבר של הארי (Harry?s Bar) שזכה לשמו בזכות הסופר הנרי המינגווי.

בית הכלא ניצב בסמוך. הארמון המקורי נבנה במאה ה-9 והוא הורחב ושופץ לאורך השנים. פתוח במרץ עד ספטמבר, כל יום משעה 08:30 עד 18:00 ובאוקטובר עד פברואר כל יום עד 16:00. כניסה אחרונה שעה לפני הסגירה. כניסה בתשלום. (למבקרים יום אחד בעיר לא מומלץ להיכנס ולהסתובב, אורכו של ביקור מומלץ כשעתיים עד שעתיים וחצי).

על הגדה השמאלית של ונציה, בין סן מרקו לתחנה, נמצאים כמה ארמונות שכדאי לבקר, המהודר מכולם הוא "הבית המוזהב", מעוטר בסגנון גותי, ובו גלריית פרנקטי, פסלים וציורים, בין השאר פרי מכחולם של טיציאן, ואן דייק וקרפצ'יו. רצוי להקדיש שעה-שעתיים - אם לא יותר - לאקדמיה לאמנויות יפות (Gallerie dell?Accademia) ובו אחד מאוספי האמנות היפים ביותר באיטליה.

מכיכר סן מרקו כשגבנו לכיכר נפנה ימינה ונצעד לעבר רציף San Zaccaria שם ניקח את הוופורטו מספר 52 לעבר האיים מוראנו ובוראנו.

מוראנו הוא אי הזכוכית ובוראנו מרכז התחרה. כאן מומלץ לבלות את שעות הצהרים. מוראנו, כמו העיר ונציה, מורכב מאיים קטנים המחוברים באמצעות גשרים. האי מורנו, המפורסם בזכות ניפוח הזכוכית שלו, אומנות אופיינית לאי מאז שנת 1292. יש בו גם מוזיאון זכוכית שראוי מאד לביקור. האי מהווה מרכז לתעשיית זכוכית מאז 1291, חלק מבתי האי הם מתקופה זו. כדאי לבקר בבזיליקה סנטה מריה ודונטו (Basilica dei Santi Maria e Donato) שנמצאת ב- Fondamenta Giustinian. פתוחה כל יום משעה 09:00 עד 12:00 ומ 16:00 עד 18:30. נבנתה במאה ה - 12 ועדיין שומרת על יופייה. מוזיאון הזכוכית Museo Vetrario פתוח בימי חמישי עד שלישי משעה 10:00 עד 17:00, באוקטובר עד מרץ עד השעה 16:00.

בוראנו הוא האי הכי צבעוני בונציה: הבית הכי מפורסם הוא קאסה בפי Casa Bepi. מרכז התחרה של האי נמצא ב- Via Baldassare Galuppi, כיום העוסקים בתחרה מועטים ורב תושבי האי עוסקים בדייג. במאה ה- 16 תחרת בוראנו היתה הידועה באירופה ובאי נפתח בית ספר ללימוד מלאכת יד זו.

מספר דברים שיש לדעת בבוראנו: יש חנות לתחרה בשם Milia. תיכנסו ותסתכלו ליד המדרגות - יש שם תחרה ממוסגרת בת 200 שנה (אמא שלי מדריכת תיירים אני אני יודע...), חוץ מזה הפיצריה שליד הכנסיה, ברחוב הקטן מול "מאליה" טובה מאוד אבל השירות איטי. יש עוד מסעדה מעולה שיש לה 3 כוכבים של מישלן, אבל אני לא יודע איזו מה-4 הצמודות. נסו לברר אם בא לכם להשקיע בארוחה טובה ויקרה, בתנאי שיש לכם זמן. השיט עד בוראנו לוקח שעה ורבע לכל כיוון. דאגו לספר טוב או אמצעי שעשוע אחרים.

לאחר הביקור בשני האיים מומלץ לחזור לבילוי ערב בכיכר סן מרקו. אפשר לשבת באחד מבתי הקפה במקום או לסייר בסמטאות הקרובות. לרומנטיים שביניכם אפשר לשכור גונדולה (מחיר ממוצע כ- 240 שקלים) ולשוט בתעלות העיר.נשלח ע"י מעין ולירן, ישראל