מסביב לעולם - טיול חוף לחוף בארצות הברית וקנדה


מסלול טיול מחוף לחוף בארה"ב וקנדה


כמה טיפים לפני...
השהות והטיול בארה"ב הינם יקרים ורצוי לצרף שותפים על מנת לחלוק בהוצאות הלינה והרכב ובהוצאות משותפות אחרות.

כלקוח של לאומי קארד, הייתי זכאי באותה עת לחברות במ.מ.ס.י. החברות במ.מ.ס.י מקנה חברות במועדון הטריפל איי (AAA), שלו סניפים בכל רחבי ארה"ב וחברות בו מאפשרת קבלת מפות של כל הערים והמדינות בארה"ב ובקנדה וכן הנחה במלונות ובקמפינגים ברחבי ארה"ב. כמו כן זיכתה אותי החברות במ.מ.ס.י בייעוץ של כ – 80 דקות ע"י מדריך טיולים מנוסה. בנוסף לכך עשיתי במקום רשיון נהיגה בינלאומי הנחוץ למעונין להשתמש ברכב שכור ולנהוג ברחבי ארה"ב וקנדה.

לאחר סבב בין סוכנויות תיירות השונות סגרתי על כרטיס טיסה בסוכנות איסתא שבדיזנגוף סנטר. ממליץ לנסות, לפעמים יש להם דילים בלעדיים.

החוף המערבי

יום 1
בערב הראשון - Time square, להסתובב במקום השוקק חיים הזה בר מצוין שמקום שנקרא Barcode, בו צולמה סצינה בפרק מהסדרה "סקס והעיר הגדולה". מומלץ.

יום 2
יום המחרת בניו יורק הוקדש לביקור ב-AAA, שם מצטיידים במפות, עצות קטנות וחוברת הדרכה. גיחה לדרום מנהטן - גריניץ וילג' ובצ'לסי

יום 3
נסיעה לנמל תעופה קנדי וטיסה לסולט לייק סיטי. נסיעה צפונה לעבר התחנתה הראשונה גלייסר נשיונל פארק, אשר נמצא על גבול ארה"ב וקנדה. כביש N15, עזבנו את מדינת יוטה שאליה עוד נחזור בהמשך הטיול ונכנסנו למדינת איידהו.

מרגע שנכנסים בכביש 15 למדינת איידהו , הדרך הופכת להיות מאוד יפה, כשבימין ישנם רכסי ערים שפסגתם עדיין מושלגת וטרם הפשירה, צמחייה ירוקה ובצד הכביש עיירות קטנות ושטחי מרעה. לאחר כ 3.5-4 שעות נסיעה ולאחר עצירה באחד ממרכזי המבקרים שבצידי הדרכים. עצרנו להפסקת צהריים בעיירה איידהו פולס. העיירה איידהו פולס אינה מרשימה במיוחד אך יש בה את מפלי איידהו של שמם נקראת העיירה. המפלים אמנם לא גדולים אך הם רחבים במיוחד ולצידם יש אזור בו ניתן לערוך פיקניק לאלו האוהבים לאכול בחיק הטבע.

מאיידהו פולס המשכנו צפונה עם כביש 15 ולאחר כ 4-5 שעות של נסיעה דרך נופים מדהימים, נפרדנו ממדינת איידהו למדינת מונטנה. הגענו לתחנתנו הסופית לאותו יום לעיירה בשם ביוטי. זוהי עיירת כורים ישנה, יש בה פסל בגובה 27 מ' של הבתולה מריה, העיירה שימשה אותנו כמקום לינה לאחר יום ארוך שכלל טיסה ונסיעה ארוכה עם הרכב.

יום 4
יצאנו מביוטי, לאחר שינה בלילה קריר מאוד ונפרדנו מכביש N15, יצאנו לעבר הכניסה המערבית של הגלייסר נשיונל פארק דרך כביש W90 ו - N93. בדרך נשקפו נופים מרהיבים של ה- Flathead Valley והאגם במרכזו, אני ממליץ למבקרים ולמטיילים לשקול ללון במקום באחד המוטלים או אתרי הקמפינג באזור. נסיעה של כ4 שעות הובילה אותנו לעיירה קליספל, לאחר ארוחת צהרים בעיירה קליספל לקחנו את כביש E2 והגענו לכניסה המערבית של הפארק בסביבות השעה 15:00 אחה"צ. הגלייסר נשיונל פארק היינו אחד הפארקים היפים ביותר שבקרתי בהם בארה"ב אם לא היפה שבניהם. בקרנו תחילה במרכז המבקרים אפגר (APGAR). קבלנו הסבר מפורט על הפעילויות המומלצות במקום. ארגנו לעצמנו מקום לינה באחד מאתרי הלינה שמחוץ לפארק וחזרנו לפארק. עשינו מסלול הליכה שנקרא: Avalanche Creek , שביל הליכה טוב ומהנה בתוך יער ארזים, דרך מפלים, חיות בר, המוביל בסופו לאגם הניזון ממי קרח מההרים המקיפים אותו. בכלל הפארק הזה הוא מקום נהדר לחובבי טיולים רגליים. הנו משופע במסלולים רגליים עם נופים מקסימים. במרכז הפארק עובר כביש שנקרא : Going To The Sun, הכביש מתפתל בין הרים כאשר לצידי הכביש מההרים רואים מפלים קטנים שמקורם בהפשרה של השלגים.

יום 5
בגלייסר שהינו יום נוסף שבו ערכנו מסלולי הליכה נוספים, אחד מהם בתוך השלג במסלול שנקרא: Hidden Lake, שמתחיל ממקום שנקרא לוגאן פאס המוביל לאגם מוחבא בין הרים עטופי שלגים, בעת שהגענו האגם היה קפוא ומכוסה שלג בחלקו. המסלול יפה ומומלץ הפארק מלא בתצפיות נהדרות ועשינו מסלול הליכה שהוביל אל מפלי סיינט מרי ומפלי ורג'ינייה. מסלול נהדר ומומלץ. מהמפלים המשכנו בכביש Going to the sun, עד שיצאנו מהכניסה המזרחית של הפארק וחברנו לכביש N89 ממנו מתפצל כביש 17, שמוביל לרכס יפה שנקרא צ'יף מאונטיין. משם המשכנו ועברנו את הגבול לקנדה לפארק שנקרא: ווטרטון לייק. למי שמגיע לפארק בסביבות 16:00, אחה"צ מומלצת הפסקת תה וקינוח במלון שנקרא:THE PRINCESS OF WELLS. קצת יקר אך הנוף שנשקף מהמסעדה לאגם הסמוך והשרות האדיב שווה את המחיר. התמקמנו במלון בכפר שנמצא בתוך הפארק והסתובבנו באזור הכפר. ראינו את מפל קמרון וסיירנו לאורך גדות הנהר. בערב בילינו בדאנס בר מקומי שנקרא THIRSTY BEER, אחלה מקום ואחלה די. ג'י

יום 6
התחלנו את היום בנסיעה לאורך דרך שנקראת Red Rock Parkway. סיור רגלי קצר ב – British Fall , לאחר ארוחת בוקר עשינו שייט נחמד לאורך ה- Waterton Lake, שבמהלכו עוברים את הגבול לארה"ב ומגיעים למקום שבו אפשר לעשות מסלול הליכה , לראות את עזי ההרים. השייט עצמו יפה והנוף מסביב נהדר. מהפארק יצאנו בנסיעה של כ 4.5 שעות צפונה לכיוון הרוקיס הקנדיים. הגענו לפארק הדרומי שנקרא קוטניי פארק. בקרנו בבריכות החמות שבכניסה לפארק שנקראים Hot spring. שמימהם מגיעים ממעיינות חמים שבסביבה. התמקמנו ללינה בעיירה סמוכה לפארק בשם Radium.

יום 7
נסיעה בכביש 93 החותך את פארק קוטנאי לעבר העיירה באנאף. סיור של כשעה וחצי בעיירה התיירותית המקסימה. בהמשך סיור רגלי בערוץ גונסטון ותצפיות מקומיות על פארק באנאף. בקרנו בשני אגמים נהדרים במקום, אגם מלין ואגם לואיז. לאחר מכן נסענו לפארק בשם יאהו וראינו את מפלי טקקאו ועשינו טראק קצר על הר לכיוון אגמים שהיו חבויים במעלה ההר. בדרך פגשנו שני צביים שליוו אותנו בכל דרכנו למטה חזרה לרכב. בלילה התאכסנו במוטל על הדרך שנקרא: Kicking horse Lodge. בלודג' זה יש בריכה, פאב, חנות. ארוחת בוקר ונוף מהחדרים המשקיף על אגם שקט ונפלא, לא יקר יחסית למה שהוא מציע.

יום 8
התחלנו את היום בטיפוס ברכבל על הר המשקיף כל העמק הנפלא של סנט לואיס. משם עשינו תצפית על אגם באו וסיור רגלי בערוץ מסטיה. עשינו ביקור בקרחון אתבסקה, לשם הגענו ברכב מיוחד. המשך נסיעה לאורך הכביש שנקרא: Icefield Parkway, דרך נופית שלעצמה הובילה אותנו למפלי סנאופטה ולמפלי אתבסקה. את סיום היום בילינו בסיור ולינה בעיירה גספר.

יום 9
סיור רגלי בקניון מלין, מפלי אוברלנדר והר רובסון שנמצאים בגספר פארק. נסיעה ארוכה של כ – 6 שעות הובילה אותנו לעיר וונקובר, לינה בקמפינג ליד וונקובר שנקרא: Chilliwack Camping. הנסיעה הייתה דרך כביש 16West ו – 5South, עד שבעיירה HOPE, מתחברים לכביש 1West המוביל לוונקובר, זוהי הדרך הכי מהירה שיש ובחלקו האחרון של כביש 5South, זהו כביש אגרה ובו נדרש לשלם 10$ קנדי. ישנם אפשרויות נוספות יפות יותר להגיע לוונקובר אך ארוכות יותר, אם זה בעיירה Kamloops, לפנות לכביש 1West ולהמשיך איתו עד וונקובר או דרך כביש 99 להגיע לוונקובר מכיוון צפון.

יום 10
את ביקורנו בוונקובר התחלנו באוניברסיטת סיימון שם חשבנו לתצפת על העיר, אך לצערנו הראות לא הייתה טובה ולא זכינו לתצפית טובה על היער. האוניברסיטה עצמה אינה מרשימה, אך היא מוקפת בגנים ופארקים ואני לא הייתי מתנגד ללמוד בה. משם המשכנו להר סיימור, שם עשינו סיור רגלי במסלול מושלג בחלקו בין עצים ופרחים, בשביל שהוביל לאגם שנקרא: Golden Lake. מהר סיימון המשכנו לפארק שנקרא קפילנו, שם נמצא גשר תלוי מעל קניון גבוה מאוד, הטיול בפארק משלב סיור מודרך ומספר אטרקציות, חלקם על התרבות האינדיאנית. בערב - סיור בדאונטאון של העיר ובקנדה פלייס וסיור ברחוב גרנוויל, שם מצויים עיקר הברים והמועדונים בעיר סיים יום נפלא זה.

יום 11
את היום התחלנו בביקור וסיור רגלי בפארק סטנלי בעיר. אחד מהפארקים העירוניים הגדולים והיפים ביותר וקנדה ובארה"ב. יש שם מספר אטרקציות החל באקווריום ענק והרבה בוחרים לעשות שם את הג'וגינג היומי. לאחר מכן עזבנו את וונקובר והתחלנו את מסענו דרומה חזרה לארה"ב דרך כביש מספר 5 לעיר סיאטל. בסיאטל התמקמנו בהוסטל 2AV, שנקרא Green Tourist. מקבלים חדר ל – 4 אנשים במחיר סביר והמיקום מצוין. סיאטל מצוינת במועדונים שלה. בסופ"ש ישנם הופעות של להקות וזמרים בברים וכך היה גם כשאנחנו בקרנו. יש אפשרות לרכוש כרטיס כניסה אחד משולב כניסה ל – 5 מועדונים נוספים באותו ערב. בקרנו בפאב שנקרא Old Times, בערב היינו בדאנס בר שנקרא Doc May Marsds, זהו מקום מומלץ לאוהבי המוסיקה השחורה וה – R&B, בנוסף יש בסביבה גם פאבים אירים, פאבים לאוכלוסייה ההומו-לסבית והרבה בתי קפה. אזור המועדונים נקרא פיוניר סקוורpioneer square . אך יש מועדונים ופאבים נוספים בקפיטול היל.

יום 12
טיילנו בשוק הותיק הממוסחר הידוע של סיאטל. לאחר מכן לקחנו אוטובוס ל- City Center, שם היינו במרכז מוסיקה שנקרא: Music Experience Adventure, לאחר מכן עשינו תצפית במגדל Space Needle . בילוי לילי נוסף במועדוני סיאטל סיים את ביקורנו בעיר זו.

יום 13
מסיאטל התחלנו דרכנו דרומה לכיוון היעד המרכזי הבא והוא העיר סן פרנסיסקו. מכביש מספר 5 התחברנו לכביש מס' 101 לכיוון אולמפיק נשיונל פארק. יש לציין כי דרך כביש מס' 5 ניתן להגיע לסן פרנסיסקו הרבה יותר מהר, אך הנסיעה לאורך כביש 101 הרבה יותר מהנה והדרך הינה דרך נופית ומכיוון ואנו בטיול ולא בנסיעת עסקים אזי מומלץ לנסוע בדרך זו. בדרך בקרנו בפארק אלומיפיק שהינו פארק מיוער בצפיפות עם נוף טרופי. מזג האוויר ברוב עונות השנה גשום וכך היה גם כשהגענו לשם. לפיכך לא שהינו בפארק כמו שתוכנן בתחילה אם זה מבחינת מסלולי הליכה ופעילות אחרת שתכננתי לעשות במקום כמו ראפטינג וכויוב'. מהפארק המשכנו את דרכנו דרומה ועצרנו ללינה ליד עיירה באזור אברדין.

יום 14
רוב היום הקודש לנסיעה לאורך כביש 101 דרומה, תוך ביקור בנק' תצפית שונות לאורך חוף האוקיינוס השקט. צפייה באריות ים ולינה בקמפינג באזור: Port Oford .

יום 15
המשך נסיעה דרומה בכביש 101 עד שלקחנו את כביש 128 ופנינו לאזור Napa Valley , לינה בעיירה Napa. קצת הרחבה על אזור Napa Valley. זהו אזור מלא מטעי גפנים וביקבים מהמובחרים בארצות הברית ובקליפורניה בפרט. נפה היא העיר המרכזית באזור היקבים.

יום 16
בקור ביקב שנקרא Robert Moldavy. לאחר מכן נסיעה לסן פרנסיסקו אליה נכנסנו ממזרח דרך גשר שמחבר בין אוקלנד לסן פרנסיסקו שנקרא כצפוי גשר אוקלנד. בסן פרנסיסקו איכסנו את חפצנו בהוסטל י.מ.ק.א שנמצא בגולדן סטייט אבניו. כשבאנו ההוסטל היה בחלקו בשיפוצים, אך ביחס להוסטלים אחרים שבקרנו בהם מדובר בהוסטל מכובד מאוד. יש בו חדרים ל-2 ו3 אנשים וכן מצויד בבריכה, אולם כדורסל ואף קפיטריה המזכה במאפין ושתייה חמה כל בוקר.

נסענו לעבר הגולדן גייט ברדג'. מראה הגולדן גייט עם השקיעה יפה בהחלט. תיירים רבים שמגיעים לסן פרנסיסקו ברכב נוסעים בעליות וירידות של כבישי סן פרנסיסקו ונוסעים בקטע של הרחוב היפה לומברד. ככלל ניתן להסתדר יפה מאוד בלי רכב ובלי בעיות חניה בסן פרנססיקו. התחבורה מצוינת ונחמד מאוד לנסוע ב – Cable Car ברחבי העיר.

יום 17
החזרנו את הרכב לסוכנות ההשכרה והתחלנו לטייל רגלית ברחבי סן פרנססיקו. ביום זה בקרנו בצ'יינה טאון ,יוניון סקוור,משם המשכנו לתצפית ב- Coit Tower . נחנו בטלגרף היל פארק (פיוניר פארק). משם המשכנו למזח 39 (Peer39) ולמזח הדייגים ולמרינה של סן פרנסיסקו. לצערנו לא הצלחנו להצטרף לסיור בכלא אלקטרז אליו נדרש להזמין מקום מס' ימים מראש. משם המשכנו לשדרה יפה מלאה פרחים וצמחייה של רחוב לומברד. חזרנו עייפים למנוחה קצרה בהוסטל, לקראת בילוי בערב באחד ממועדוני סן פרנססיקו הנמצאים בחלקם באזור Folsom.

יום 18
הסתובבתי ב: Market St., בו יש חנויות כלבו רבות למי שחפץ בקניות. בקרתי ב- Sony Theatre. לקחתי את אחד מה – Cable Car וסיירתי ברחבי העיר. בן השאר בצהרים טיילתי באחד מהפארקים העירוניים היפים והגדולים בארה"ב שנקרא: Golden Gate Park. בו יש גנים בוטניים רבים, אגמים קטנים שבהם ניתן לשכור סירות פדלים ולשייט. ניתן לשכור אופניים וכלי רכיבה שונים על מנת לסייר ברחבי הפארק. אני בחרתי לסייר רגלית. אי אפשר להיות בסן פרנסיסקו ולא לחוות את אחד ממאפייני העיר הידועה כמרכז העולמי של ההומואים והלסביות. כדאי לבקר באחד ממועדוני הדראג בעיר.

יום 19
התחלנו בהכנות ליציאה מסן פרנסיסקו לכיוון יעדנו הבא: יוסמיטי פארק. לקחנו את הרכב ששכרנו. כדי לטעום עוד קצת מהעיר החלטנו לעשות סיבוב קצר ולצאת מהעיר מצפון דרך הגולדן גייט (החלטה שהביאה להתעכבות בפקקים שנוצרים בתקופה זו עקב היוצאים והנכנסים דרך הגשר). מדריכי טיולים ממליצים לבקר בדרך בעיירה סוסליטו, הנמצאת קצת אחרי שיוצאים מהגולדן גייט צפונה על כביש 101. בעיירה יש טיילת נחמדה ובתים מעוצבים היושבים על הצוקים והגבעות מסביב. עקב הפקקים ויתרנו על הביקור בסוסליטו והמשכנו לעבר יוסימיטי פארק. הגענו ליוסמיטי אחה"צ והתמקמנו בקמפינג בקרבת הכניסה לפארק על כביש 120.

יום 20
יום זה הוקדש כולו לביקור ביוסמיטי פארק. דרך כביש החוצה את הפארק לכיוון עמק היוסמיטי, ניתן לראות את "האל קפיטן", הגוש הגדול ביותר בעולם של גרניט חשוף. מרחוק ניתן לראות את מפלי היוסמיטי העליון והתחתון. בקרנו ב – Glacier Point, נקודת תצפית בה רואים בצורה היפה ביותר את המראות היפים של עמק יוסמיטי, מפלי ורנל, נבדה ויוסמיטי. לקראת הצהרים יצאנו במסלול רגלי לא ארוך במיוחד אך קשה. המסלול הוביל לעבר מפלי ורנל. הגענו עד לפסגה של המפלים, הטיפוס מאוד קשה אך המראה בסוף שווה את המאמץ. כמו כן יש בריכה טבעית בה ניתן להתרחץ. בסוף היום עשינו את דרכנו דרומה והגענו בשעות המאוחרות של הלילה לסקויה פארק. לא שריינו לעצמנו מקום לינה ומצאנו עצמנו ישנים בצידי הדרך בתוך הרכב, חוויה לא נעימה בהחלט.

יום 21
בקור בסקויה פארק. בבוקר הובילה אותנו דרך מעגלית אל צוק הגרניט Moro Rock. מפסגתו של הצוק נשקף נוף נהדר. לאחר מכן דרך כביש הגנרלים, הכביש שחוצה את הפארק דרך עצי הענק. ראינו את העץ "גנרל שרמן" בן ה – 3000 שנה הנישא לגובה של כ – 80 מטר ונחשב לצומח הגדול ביותר על פני האדמה. מפארק הסקויה עשינו דרכנו לכיוון העיירה מונטריי, לפני הגענו למונטריי, לנו לראשונה ב – Motel 6, בעיירה מרינה. Motel 6 הינה רשת מוטלים מעולה, הגדולה בארה"ב. המחירים סבירים, רוב המוטלים ממוקמים בפרברי הערים, החדרים נאותים, בבוקר ניתן לקבל קפה חינם, ישנם שירותי כביסה וטלוויזיה בכבלים. במרבית המוטלים ישנה בריכת שחיה קטנה.

יום 22
את היום התחלנו בביקור בעיירה מונטריי. במפרץ שליד החוף. לאחר סיור קצר ברחובות העיירה המשכנו דרך העיירה כרמל ונסיעה דרך כביש מס' 1, לכיוון דרום כשהיעד הוא העיר לוס אנג'לס. בדרך עצרנו בתצפיות שונות לאורך הדרך שנחשבת לאחת מהיפות ביותר בארה"ב. אחה"צ בקרנו בטירת הרסט. בסוף היום לינה בעיירה סנטה מריה.

יום 23
לוס אנג'לס – כניסה לעיר היישר להפנינג הקיים בעיר בגין יום העצמאות של ארה"ב שחל באותו היום. סיבוב במרכז סנטה מוניקה, בסיום אותו יום התמקמות בהוסטל ליד הווניס ביץ' המפורסם מהסדרה "משמר המפרץ".

יום 24
נסיעה ל – SIX FLAGS , בילוי במתקני השעשועים וברכבות ההרים המדהימות במקום. לבעלי הלב החזק מומלץ לעלות לרכבת בשם 'גוליית' (הרכבת הכתומה).

יום 25
ביקור ביוניברסל סטודיו, שכלל הופעות ואטרקציות רבות. מומלץ מאוד.

יום 26
יציאה מווניס ביץ' לכיוון הוליווד. הסתובבנו באזור הקניות היוקרתי בבורלי הילס, רחוב רודיאו דרייב, הרחוב היקר ביותר בעולם. סיור בשדרת הכוכבים בהוליווד, הצטרפנו לסיור מודרך לבתי הכוכבים ולשכונות של בבורלי הילס והוליווד. הלכנו לאכול במסעדה מזרחית . בסוף היום נסענו לאזור הבילויים של ל.א, בשדרות סנסט, שהיה הומה אדם, בילוי פרוע בפאב בסגנון הקאנטרי, חזרה ללינת לילה בהוסטל. הסיור בעיר לוס אנג'לס הוא בלתי אפשרי ללא רכב!.

יום 27
נסיעה לנק' תצפית על השלט המפורסם של הוליווד ומשם המשכנו לעבר לאס וגאס. הנסיעה כללה עצירת ביניים באאוטלט המצויין BELZ, שנמצא ליד ברסטאו, על כביש 15 המוביל ללאס וגאס. ללינה בוגאס בחרנו את מלון הסטרטוספיר, בעל המגדל הגבוה ביותר בעיר. המלון נמצא בקצה ה- Strip, שהינו הרחוב הראשי בוגאס. מאוד מומלץ לאכול ארוחת ערב במסעדה המסתובבת שנמצאת בראש המגדל. כמו כן מעל המסעדה ישנה רכבת הרים שהינה הרכבת הגבוהה ביותר בעולם ומתקן נוסף. המלון עצמו זול מאוד ביחס למה שהוא מציע. מומלץ מאוד!.

יום 28-30
קשה שלא להתלהב מוגאס. במיוחד בלילה, רעש המצלצלים , האורות ומלונות הפאר והאווירה. אמנם קצת חם וקשה להסתובב ביום אך העיר מדהימה. לדעתי, מי שהיה באמריקה ולא ביקר בלאס וגאס לא ראה אמריקה!!!. אם יש מקומות שהייתי בהם בטיול והייתי חוזר אליהם פעם נוספת וגאס הינה הראשונה בהם. מלונות שחובה לבקר בהם בעיר הם: מלון ונציה, מלון הספינקס (הפירמידה), מלון מיראז' בעל הר הגעש, מלון הפיראטים, MGM, סירקוס סירקוס, ניו יורק ועוד מלונות. כל מלון בעל הייחודיות שלו. כל מלון הוא אתר תיירות בפני עצמו, עם רכבות הרים, מסעדות פאר והופעות בערבים.

יום 31
יצאנו מוגאס בצהרים והתחלנו את מסענו לסיבוב הפארקים במערב ארה"ב. מוגאס יצאנו דרך סכר ההובר דאם והגענו לקראת ערב לעיירה פלאגסטף, שם לנו באחד המוטלים של 6MOTEL.

יום 32
נסיעה באחד הכבישים היפים של ארה"ב, A89, Oak Creek Canyon. ביקור בדרך בתצפית ובנחל שבו אפשר להשתכשך וליהנות. משם סבוב חזרה ונסיעה לגרנד קניון אילו הגענו לקראת אחה"צ. הספקנו לבקר בתצפית בשם : Mother Point, לאחר מכן מצאנו מקום לינה באזור לקראת יום המחרת.

יום 33
המשך ביקור בגרנד קניון. סיור בנק' תצפית שהיו פזורות לאורך גדת הקניון, קבלת הסבר גיאולוגי על המקום מאחד הרנג'רים. בגרנד קניון ניתן לשלב טרקים לעבר נהר הקולורדו שנמצא בתחתית הקניון , טיסה במסוק מעל הקניון , רפטינג ל – 3 ימים על הקולורדו וכיוב' כל אחד והעדפותיו. אני ממליץ לצפות בסרטון מרהיב של דסקברי על הקניון שניתן לראותו בעיירה טוסיאן שבכניסה הדרומית לקניון. מהגרנד קניון יצאנו צפונה לעיירה פייג'. עשינו סיור בסכר גלן קניון וכן טיול לתצפית על הסלע שנקרא: Gari Lado. שם צולמה אחת הסצינות מסרטי ג'יימס בונד, מראה מרהיב. ליד העיירה פייג' יוצא סיור באונייה ב – Lake Powell, סיור מומלץ עפ"י כל מדריכי הטיולים, עלות הסיור היא 80$ לאדם. אנו החלטנו לוותר. מגלן קניון נסענו לעבר הפארק הבא שהוא פארק ציון. לנו בעיירה בדרך בשם קנאב(יש כאלה שקוראים לה עיר המערבונים).

יום 34
היום הוקדש לטיול בפארק ציון. מספר מסלולי הליכה יפים בפארק, אני יכול לציין את המסלולים אותם עשינו: Emerald Pool, וטיילת הנהר Riverside Walk (הליכה בתוך המים בין קירות הקניון). בקשר לפארק ציון אציין בנוסף את הדרך הנופית העוברת בתוך הפארק אותה עוברים באמצעות אוטובוס תיירים שעובר בתוך הפארק. נק' המוצא של האוטובוס היא מרכז המבקרים ( הבאים עם רכב נדרשים להחנותו בחניית מרכז המבקרים ). בנוסף אציין שיש בפארק מסלולי הליכה ארוכים יותר שמובילים לנק' תצפית במעלה הקניון, כמו המסלול שמגיע עד מקום שנקרא משטח המלאך. כביש 9 שמוביל אל הפארק וממנו מצד מזרח עובר דרך מנהרות חצובות בתוך ההרים, מרהיב בהחלט. בסוף היום לנו בעיירה בדרום הפארק שנקראת ספרינגדייל.

יום 35
מספרינגדייל נסענו לביקור בפארק שנקרא ברייס קניון. ברייס קניון הנו קניון ובו סלעים בצורות שונות בצבעי צהוב, חום אדום. מראה מרהיב. אנו בקרנו בנק' תצפית שנמצאת בצד הקניון ושילבנו רכיבה על סוסים של כ – 4.5 שעות. המסלול עובר בתוך הקניון ויורד מורדותיו. היה קשה לרכב 4.5 שעות על סוס, אך אני חושב שזה הרבה יותר קל מלעשות זאת ברגל. בהמשך הביקור בקניון היינו בנקודת הקשת -Rainbow Point . בה ניתן לחזות בקשת אבן הנמתחת מעל ערוץ תלול. בסוף היום יצאנו מהפארק מזרחה על כביש 12, עצרנו בעיירה אנביל לארוחה והמשכנו ללינת לילה בעיירה בולדר שבהמשך לכביש 12.

יום 36
המשך נסיעה על כביש 12 ופניה ימינה בהצטלבות לכביש 24, עוברים דרך הקפיטול ריף נשיונל פארק. חבירה לכביש 95 דרום הובילה אותנו בהמשך הכביש לתצפית יפה על האגם המלאכותי הגדול: אגם פאוול. בהמשך בקרנו ב- Natural bridge monument. לקראת ערב הגענו לעיירה מואב, שם לנו בקמפינג שנמצא בתוך העיירה. בעיירה זו אפשר להירשם לפעילויות אתגריות באזור. כמו ראפטינג, רכיבה על אופניים, סיורי ג'פים וטיסות נופייות למעונינים בכך.

יום 37
מהעיירה מואב המשכנו צפונה על כביש 191 בקרנו בפארק ארצ'ס. בו ניתן לראות תצורות שונות של קשתות טבעיות בגדלים שונים, סלעים ענקיים של אבן חול אדמה וכל מיני ניצבים. את הפארק חוצה כביש ובו נק' תצפית על התצורות השונות. בביקורנו בפארק שלבנו מסלולי הליכה בתחילת הפארק שנקרא Park Ave. (לא מרשים במיוחד). המשכנו דרך כביש הפארק לעבר תצפית על ה: Balanced Rock , משם עשינו מסלול הליכה מעגלי שנקרא: Windows, בו ניתן לראות 2 קשתות שהם מעין חלונות של הקניון מאחוריהם. לסיום ביקורנו בפארק ארצ'ס המשכנו לתצפית על הקשת העדינה (Delicate Arch). מפארק ארצ'ס המשכנו צפונה ונכנסנו לביקור בחלקו הצפוני של המקום הענק שנקרא הקניונלנדס. לא עשינו מסלולי הליכה בקניון הזה, והסתפקנו בנק' התצפית היפיפיות הנמצאות בחלק זה של הקניון שנקראות גראנד ויו (Grand View) וגרין ריבר (Green river Overlook). מהקניונלנדס המשכנו לעבר יעדנו הבא: הפארקים גרנד טיטון וילוסטון. חברנו לכביש W70 והגענו לקראת ערב ללינה בעיירה סלינה.

יום 38
היום הוקדש רובו ככולו לנסיעה צפונה לעבר העיירה ג'קסון הול שבמבואות הפארקים היפים שבצפון מערב ארה"ב. ג'קסון שנמצאת במדינת ויואמינג. הינה עיירה תיירותית מקסימה ברוח המערב הפרוע. אלו המבקרים בילוסטון פארק לבקר בה לפני או אחרי. בערך בסביבות השעה 18:00 יש הופעות רחוב בסגנון המערב הפרוע. מומלץ לבקר בברים היפים בעיירה. הנסיעה לעיירה ג'קסון מסלינה ארוכה מהכביש המהיר 15 שהוביל אותנו לעיר סולט לייק סיטי. המשכנו צפונה וחברנו לכביש 89 שהינו כביש נופי משני צידיו העובר בתוך יערות והרים מלאי צמחייה וחיות בר שונות, הוא עובר דרך אגם נפלא שנקרא: Bear lake ודרך עיירות בסגנון צרפתי. אחת מהן נקראת פריז. הגענו אחה"צ המאוחרות לעיירה ג'קסון הול . מצאנו לינה בקמפינג מצוין בצפון העיירה, מרחק הליכה ממרכז העיירה שם לנו במשך יומיים.

יום 39
עיקר הפעילות ביום זה היה ראפטינג בסנייק ריבר (חברת Mal River), העלות 46$. חוויה נהדרת שהייתי חוזר עליה שוב ושוב. לקראת ערב טיילנו בעיירה ובילוי לילי בפאב שנקרא: Cowboy Bar, בו יש הופעות חיות של זמרי קאנטרי וריקודים, סיים את ביקורנו בעיירה הציורית הנהדרת הזו.

יום 40
מג'קסון הול המשכנו צפונה לעבר הגרנד טיטון. שם טיילנו במסלול רגלי לאורך אגם ג'יני ולעבר ה: hidden Falls ו – inspiration point. מסלול יפה ולא קשה. לינה בקמפינג בפארק.

יום 41-42
בילוסטון. הפארק הגדול והוותיק ביותר בארה"ב, בקרנו במהלך היומיים וחצי האלה. הקדשנו יום לטיול רגלי לאורך הגדה הצפונית של הקניון הגדול של הילוסטון, בו ראינו את המפלים העליון והתחתון של ילוסטון ריבר. משפות הקניון יש נק' תצפית משם נשקף נוף מרהיב על הקירות הצהובים של הקניון שכנראה מכך נובע שמו של הקניון והפארק, בפארק ניתן לראות חיות בר בשפע בצידי הדרכים ויש בה ריכוז גדול של דובי גריז לי ואחרים. בקרנו במעיינות החמים שנמצאים בצפון הפארק: Mamout Spring. היום השני הוקדש לתצפית על הגייזרים. בפארק קיימות טיילות עץ שמובילות לעבר עשרות גייזרים, ליד כל גייזר ממוקמים ספסלים שם ניתן לשבת ולהמתין להתפרצות הגייזר. ביום זה זכינו בהתפרצות של הגייזר של אגן נוריס ושל הגייזר הפופולרי ביותר בפארק שנקרא: אולד פייתפול. בטיולנו בפארק שילבנו מנוחה על גדותיו של אגם ילוסטון והשלמנו את הנסיעה בכביש הטבעת שעובר בפארק בצורה של שמינייה.

יום 43
סיום הביקור שלנו בילוסטון ויציאה דרך היציאה המזרחית של הפארק דרך העיירה קודי. הדרך על כביש 14 במיוחד עד העיירה קודי יפה בהחלט. בדרך ניתן לשלב ביקור בפארק שנקרא באפלו ביל פארק. דרך כביש 14 המשכנו לכיוון מזרח ועצרנו ב – Shell canyon, ראינו את המפלים במקום. בסוף אותו יום המשכנו דרך כביש 90 לכיוון ראשמור ועצרנו ללינה בעיירה ג'לי.

יום 44
היום החל בנסיעה ובביקור באתר שנקרא מגדל השטן. סלע הר מוזר שבו צילם סטיבן ספילברג את הסרט "מפגשים מהסוג השלישי". אנו הסתפקנו בתצפית מרוחקת על האתר. אם כי ניתן להגיע למרכז המבקרים משם יוצאים שבילים הסובבים את המגדל המוזר. ממגדל השטן יצאנו לקרייזי הורס. אתר שבו בדומה לראשמור החלו לחצוב על הר דמות של לוחם אינדיאני הרכוב על סוסו, שמו של הלוחם הוא קרייזי הורס. אחרי 50 שנות חציבה סיימו לחצוב רק את ראשו של הלוחם, כך שבעוד 50 שנה בערך תסתיים חציבת הפסל הענק. מקרייזי הורס המשכנו דרך פארק קאסטר וכביש המחטים היפה העובר דרכו וכביש ההרים איירון, אל מאונט ראש מור. במאונט ראשמור ראינו את דמויותהם של ארבעה נשיאים : גורג' וושינגטון, תומס ג'פרסון, אברהם לינקולן ותיאודור רוזוולט. החצובים בסלע. מדהים!.

יום 45
התחלנו את החזרה לכיוון העיר סולט לייק סיטי לסיום החלק המערבי של טיולנו בארה"ב. נסענו דרך פארק קאסטר, בדרך ראינו עדר של באפלו שהתנחל לו על הכביש ועיכב אותנו במשך שעתיים. בקרנו ב- wind cave, אך בחרנו שלא להיכנס למערות והמשכנו בנסיעה ארוכה לכיוון מערב דרך כביש 25 ו – 80 כאשר בסוף אותו יום הגענו ללינה בעיירה Rawllins שעל כביש 80.

יום 46
הגענו לסולט לייק סיטי בצהרים. התמקמנו במוטל 6 המקומי ובקרנו באותו יום במקדש המורמונים עם סיור מודרך ע"י המסיונריות המקומיות וסיירנו במרכזי הקניות המקומיים.

החוף המזרחי

יום 47
החזרנו את הרכב בנמל התעופה ואחסנו את הציוד שלנו באחד הלוקרים בנמל. חזרנו באוטובוס לדאונטאון של סולט לייק להעברת הזמן עד לטיסה למיאמי שהייתה מתוכננת לאותו יום בחצות. אין הרבה מה לראות בסולט לייק סיטי. במיוחד כשחם מאוד בחוץ. בקרנו בדלתא סנטר, אולם הכדורסל של קבוצת ה- NBA יוטה גז. צפינו בסרט קולנוע "ליגלי בלונד", בקרנו במספר מוזאונים בעיר והעברנו את הזמן הנותר במנוחה באחד הגנים המקומיים.

יום 48-50
את מיאמי נצלנו בעיקר לנופש ובילויים בים ובמועדונים. מיד עם הגיענו לנמל התעופה אספנו את הרכב ששכרנו, כמו רוב התיירים מיקמנו את עצמנו במלון בסאות'ביץ' ומשם קפצנו לחוף זה או אחר ולמועדונים בלילה. החופים של מיאמי הם לדעתי היפים ביותר שיש בארה"ב. חיי הלילה במיאמי הם בין הטובים שיש בארה"ב ולאוהבי מוסיקת R&B, הראפ וההיפ הופ . המועדונים במיאמי הם מספר אחד כך גם ניתן למצוא שם בשפע מועדונים המנגנים מוסיקה דרום אמרקאית – סלסה וכו'. ככלל מיאמי מלאה במהגרים דרום אמרקאים כמו מקסיקו, קובה קולומביה ואחרות. השפה הפורטוגזית והספרדית נפוצות שם יותר מאנגלית. הרחוב המרכזי בסאות'ביץ' נקרא קולינס אבניו. המועדונים הטובים לריקודים נמצאים ברחוב שנקרא Ocean Drive ובוושינגטון אבניו. המסעדות היוקרתיות נמצאות ברחוב לינקולן שהוא מעין מדרחוב בחלקו שמלא במסעדות משני צידי הרחוב.

יום 51
נסענו לנקודה הדרומית ביותר בארה"ב. לאי שנקרא Keywest, נוסעים לאורך כביש מס' 1 Overseas Highway, זהו כביש המחבר באמצעות גשרים שרשרת איים שבסופה מגיעים לקיי ווסט. בקיווסט טיילנו לאורך הטיילת הראשית של העיר העתיקה שנמצאת ברחוב Duval כאשר בקצה הרחוב ישנה רחבה עם דוכנים שונים ואמני רחוב, שם נחנו וצפינו בשקיעה, קיווסט נחשב למקום שממנו נשקפות השקיעות היפות ביותר בעולם. מומלץ לשכור קטנועים ולטייל ברחבי האי הקסום.

יום 52
בתכנון היה להישאר עוד יום או יומיים במיאמי או בסביבתה. אך החזאים הזהירו מפני סופה גשמים טרופית המתקרבת וזה היה בשבילנו הסימן לארוז את חפצנו ולנסוע צפונה לעבר יעדנו הבא: אתרי הדיסניוורלד באורלנדו. במיאמי עצרנו להפסקה לסיבוב בקניון (mall) מקומי ומשם המשכנו צפונה לקראת ערב הגענו לעיר Port Pierce.

יום 53
נסענו לאורלנדו והתמקמנו במלון בקיסימי. עשינו סיבוב קניות באאוטלטים הרבים שנמצאים באורלנדו בעיקר ברחוב ארוך שנקרא: International Drive .

יום 53-55
בימים אלו עליהם לא ארחיב בקרנו באתרי דיסני. אפקוט סנטר עם מופע זיקוקי הדינור המרהיב ביותר בעולם חובה לראות!, מג'ק קינגדום וכן במרכז החלל ע"ש קנדי שנמצא ב- Cape Canaveral.

יום 56
ממרכז החלל המשכנו צפונה על כביש 95 והגענו לקראת ערב לדייטונה ביץ'. עיר המרוצים, בילינו בדיסקוטק מקומי ולנו בעיר.

יום 57
בדייטונה ביץ' בקרנו באיצטדיון בו נערכים המרוצים, עשינו סיבוב במכוניות קארטינג והמשכנו לעבר יעדנו הבא: פארק סמוקי מאונטיין אליו הגענו ביום המחרת.

יום 58
לסמוקי מאונטיין הגענו אחה"צ. בקרנו במרכז המבקרים שבכניסה לפארק, התמקמנו בקמפינג בתוך הפארק ויצאנו לתצפית בקלינגמנס דום. אחד המגדלים הגבוהים במקום. מזג האוויר היה גשום והראות הייתה לקויה ולא ראינו הרבה, אך בראות טובה הנוף הנשקף נהדר. בפארק ככלל ישנו יער טרופי, עם המון מסלולי הליכה שמובילים למפלים ולנופים שונים. פארק יפה בהחלט. בערב הכרנו קבוצת צעירים מפולין שישנו אוהל לידינו. יחד עם בירות וחטיפים העברנו ערב נפלא ונהדר ביחד. בכניסה לפארק נמצאת העיירה צ'רוקי, צ'רוקי הינה שמורת אינדיאנית. משם ניתן לראות מופעים אינדיאנים, להרשם לראפטינג באיזור וכיוב'.

יום 59
המשך טיול בסמוקי מאונטיין פארק. בקרנו בעיירה גאטלינברג שבקצה השני של הפארק ועשינו סיור רגלי באחד מהמסלולים הנפלאים שנמצאים בתוך הפארק וממנו יצאנו לטיול צפונה דרך אחד מהכבישים הנופיים ביותר בארה"ב שנקרא: Blue Ridge Parkway, בסוף אותו יום עצרנו ללינה בעיירה אשוויל.

יום 60-61
נסיעה לאורך Blue ridge parkway. לאורך הדרך קיימים מסלולי הליכה רבים, אנו בחרנו לעצמנו 2 מסלולים כל יום והמשכנו עד שבסוף הדרך חתכנו מזרחה והגענו לפנות ערב לעיר הבירה של ארה"ב: וושינגטון.

יום 62
הוקדש לעיר וושינגטון. ביקור במוזיאונים, בית הלבן, האנדרטה לזכר חללי ויאטנם, הקפיטול, שרובם במרוכזים בסביבה אחת.

יום 63
החלטנו שותפיי ואני על נסיעה לשיקגו. מה שלא היה בתכנון המקורי שלנו, אך מכיוון שראינו שיש כיומיים עודפים התקבלה ההחלטה לנסוע לשיקגו. מוושינגטון יצאנו לפילדלפייה. עצרנו וקבלנו הרצאה קצרה על ההיסטוריה של העיר, פעמון החירות וביקור ב- Independent Hall. סיור ברחבי העיר ומשם התחלנו לנסוע מערבה לעיר שיקגו. בדרך עצרנו ליד העיר לנקסטר וראינו מספר חברים מכת האיימיש, הידועים באורח חייהם הצנוע, נוהגים בעגלות הרתומות לסוסים.

יום 64
יום זה הוקדש כולו לנסיעה לשיקגו. את עצירות המנוחה נצלנו גם לקניות בסופר סנטר של רשת הענק Wall Mart, בכלל כדאי לבקר בסניפי הרשת הפזורים ברחבי ארה"ב, במיוחד בחנויות הסופר סנטר שהם ענקיות ממש, ניתן למצוא פרטי לבוש במחירי מציאה. בשעות המאוחרות של הערב לאחר כנסיעה של 15 שעות הגענו אל העיר שיקגו. לאחר התמקמות במוטל 6, הנמצא בפרברים הסמוכים לעיר, החלטנו לצאת לבלות בדאון טאון שיקגו,

יום 65
את הביקור היום התחלנו בתצפית בבניין הגבוה ביותר בארה"ב: הסירס טאואר. סמל ההיכר של העיר שיקגו. הדאונטאון של שיקגו הוא בין המרשימים בארה"ב ובעולם. שוקק חיים ומאוד נעים להסתובב ברחובות העיר, שי בתי כלבו מפוארים, בקרתי באצטדיון היונייטד סנטר של קבוצת ה- NBA, שיקגו בולס. שם מוצב פסלו של הכדורסלן האגדי מייקל ג'ורדן. טיילנו לאורך נהר שיקגו החוצה את מרכז העיר , כאשר מנוחת צהריים קלה עשינו במדשאות של הגראנט פארק הנמצא בשפת אגם מישיגן.

יום 66
התחלנו בחזרה לכיוון מזרח. כאשר יעדנו הבא הם מפלי הניאגרה בגבול ארה"ב קנדה. בסוף יום זה עצרנו בקליבלנד ללינת לילה. בערב נכנסתי להופעה של אחד מזמרי ה- R&B הגדולים : R.Kelly, יש לציין שישנו מקבץ של פאבים וברים הממוקמים בסמיכות זה לזה.

יום 67
מקליבלנד המשכנו למפלי הניאגרה אליהם הגענו בצהרים אותו יום. היום הוקדש לביקור בצד האמריקאי של הניאגרה, ביקור ב- Cave of the wind, שם ירדנו לבסיס המפלים, לאמיצים מומלץ לעלות ל- Hurricane Dock שנמצא ממש מתחת למפל כך שבעצם מרגישים את עוצמת המפל ניתכת בראש. צלמנו מעמדות שונות את המפלים האמריקאים והקנדים. אחד מפלאי הטבע הגדולים בעולם.

יום 68
עברנו לצד הקנדי לעיירה ניאגרה. עיירה תיירותית נחמדה בהחלט. מהצד הקנדי המראה של המפלים מרשים ומהנה הרבה יותר מהצד האמריקאי. יש אפשרות לרדת לשיט בסירה השטה ממש בסמוך למפלים. בצהריי היום עשינו גיחה קצרה לטורונטו ובקרנו באיטון סנטר. קניון תת קרקעי מרשים בעיר וחזרנו ללילה למפלי הניאגרה על מנת לחזות במפלים המוארים בצבעים שונים. כמו כן יש מופע זיקוקים מדהים שאסור להחמיץ . לפחות לא להחמיץ את מראה מפלים המוארים בלילה.

יום 69
ביקור בעיר טורונטו. עלינו לתצפית ב- C.N Tower, שנחשב למגדל הגבוה ביותר בעולם, אין ספק שמראה העיר מלמעלה הוא מרשים, מומלץ לקנות כרטיס כניסה הכולל כניסה ל – SkyPod, שזהו בעצם קצה המגדל, ממנו נשקף נוף מדהים. עקב בעיות חנייה בעיר בחרנו לעזוב אותה כבר בצהרים וממנה המשכנו מזרחה. עצרנו בגבול קנדה ארה"ב ליד Waterton, משם מהגשר ניתן לראות קמצוץ מאזור שנקרא אלף האיים. אזור שמרכז בו אגם ענק ובו מפוזרים איים שונים שבהם הקימו עשירים בתי קיט המשמשים אותם בחופשת הקיץ. את לינת הלילה עשינו בעיירה Waterton.

יום 70
היום הוקדש לנסיעה וביקור באזור הרי האדירונדאק שבצפון מדינת ניו יורק. הנסיעה בכביש 3 דרך עיירות קטנות, חוות בקר, אגמים ויערות. פוטנציאל ענק לפיקניקים, דיג וכיו"ב. בדרך עצרנו בשוק פשפשים שנפתח בצד הדרך, בדומה לשווקי הפשפשים הקיימים בארץ. בו היה ניתן למצוא: עתיקות, חפצי יד שניה ומזכרות שונות. בצהרים הגענו ללייק פלסיד. שם תכננו לשוט בסירת קיאק לאורך האגם המקסים שנמצא במקום. מלייק פלסיד המשכנו והגענו דרך כביש 86 ו – N9 לאתר שנקרא: Ausable Chasm. המכונה גם "הגרנד קניון של המזרח". נכנסנו לפארק שהביקור בו כולל ראפטינג קל למרגלות הקניון. נחמד ומהנה. בסוף אותו יום ארוך עקפנו את אגם שמפליין מצפון (יש אפשרות לעבור במעבורת אבל בחרנו לחסוך כסף) ולנו בקמפינג הסמוך לשפת אגם שמפליין בצפון מדינת ורמונט, זהו בעצם הקמפינג האחרון שלנו בטיול המדהים הזה.

יום 71
מטרת היום הייתה נסיעה להר וושינגטון באזור ההרים הלבנים שבמדינת ניו המפשייר. לאחר נסיעה ארוכה הגענו לאתר אך התאכזבנו לגלות שהראות באותו יום באזור גרועה מאוד. כמעט ערפל כך שלא היה טעם לעלות לתצפית שנמצאת על ההר והמשכנו קצת מאוכזבים לעבר העיר בוסטון. התמקמנו ללינת לילה במוטל 6 במבואות העיר בוסטון בפרבר שנקרא פירמינגהם. בלילה קפצנו לעיר בוסטון וחיפשנו הרבה עד שמצאנו פאב טוב לבילוי לילי. הרוצה לבלות בעיר בוסטון מומלץ לו להיעזר בנהגי מוניות על מנת לאתר מקומות טובים לבילוי, אמנם קצת יקר אך כדאי.

יום 72
טיילנו בעיר בוסטון לאורך שביל החירות המסומן באדום. בקרנו באחד מהמוזיאונים הפזורים לאורך שביל החירות. ארוחת צהריים בקווינסי מרקט. זהו מבנה יפה בו מרוכזים המון דוכני אוכל, מאכלים מכל רחבי העולם. סיימנו את הטיול בבוסטון והתחלנו בנסיעה אל העיר בה נסיים את הטיול הארוך - ניו יורק בה נשהה בעיקר במנהטן.

יום 73
הלינה בניו יורק יקרה מאוד. לינה מחוץ לעיר ניו יורק אינה מומלצת לבליינים האוהבים לבלות עד השעות הקטנות של הלילה, מאחר ונוצרת בעייתיות בנוגע לתחבורה ציבורית בלילה. עלות הנסיעה במונית יקרה מאוד ( מנהטן ניו ג'רזי עלה לנו 60$ אחרי חצות).

יום 74
התחלנו בנסיעה לכיוון העיר אטלנטיק סיטי, ה"לאס ווגאס" של המזרח. דרך כביש New Jersey Turnpike דרום. והמשך בכביש 68 דרום. ודרך כביש 89. בשעות אחה"צ הגענו לקרבת העיר ומצאנו מוטל זול במרחק 10 דקות נסיעה מהעיר, יש לציין שככל שמתקרבים לעיר, ישנם בצידי הדרכים מוטלים נוחים וזולים, מומלץ להשוות מחירים. בשעות הערב החלטנו לצאת לבלות בעיר אטלנטיק סיטי. הפאב המוביל בעיר הוא ה- Irish Pub, פאב אירי אמיתי הממוקם ב – 164 St James Place. אכלנו ארוחה קלה ושמענו מוסיקת רוק אירית מצוינת. מומלץ מאוד.

יום 75
את היום התחלנו בטיול בטיילת העץ לאורך החוף באטלנטיק סיטי. האטרקציות העיקריות בעיר הן בתי המלון והקזינו. כשהמוביל בהם הוא הטאג' מאהל. אכן מלון ענק ומהודר, אך חסר הטאץ' והאווירה של לאס ווגאס. במלון מתקיימות הופעות של זמרים מוכרים בארה"ב כגון ג'נט ג'קסון. בצהרים עזבנו את אטלנטיק סיטי לכיוון קייפ מיי, הממוקמת בקצה הדרומי של מדינת ניו ג'רזי, הכביש המוביל אליה הוא N41. קייפ מיי הינה עיירה ציורית יפה ורחובותיה ובתיה מזכירים את קי ווסט שבפלורידה. נעים להסתובב ברחובות הקטנים ולצפות בבתי העץ בסגנון ויקטוריאני. אטרקציה נוספת בקייפ מיי הוא המגדלור הממוקם במפרץ דלוואר. כדאי לטפס לראשו (199 מדרגות), הנוף מדהים!!!. עזבנו את קייפ מיי לפנות ערב כשפננו מועדות חזרה לדירה בקליפסייד פארק ניו ג'רזי.

יום 76
החלטנו לנצלו ליום קניות באאוטלט הטוב ביותר במדינת ניו ג'רזי- woodbery common, הממוקם כשעתיים נסיעה מניו יורק. האאוטלט בנוי בצורת כפר ואזורי הקניות מחולקים כשהחלקים השונים נקראים בשמות של פירות. ניתן למצוא כאן חנויות של המעצבים הגדולים כגון ג'ורג'יו ארמאני, ראלף לורן דונה קארן וכן חנות נעליים ענקית של נייקי. המחירים זולים מאוד. שווה כדאי ומומלץ.

יום 77
New York City. סיור בטיימס סקוור, הכיכר המרכזית על כל שלל הטיפוסים המעניינים והמוזרים כמו: הקאבוי העירום, בחור שעומד בתחתוניו בלבד ומנגן בגיטרה . עוד טיפוסים מעניינים היו קבוצת שחורים שטוענים בלהט שהם הם היהודים האמיתיים. במוצאי שבת בילינו ב- Webster Hall, מועדון בן 5 אולמות שבכל אולם סגנון מוזיקה שונה. בסיום הלילה נאלצנו להמתין עד 5 לפנות בוקר מאחר והאוטובוסים לניו ג'רזי הסתיימו ב – 2 לפנות בוקר.

יום 78
מכיוון שקמנו מאוחר, החלטנו לוותר על נסיעה לפסל החירות ובמקום זאת לטייל ברחובות מנהטן. בקרנו במרכז רוקפלר היפה, בניין קרייזלר שנחשב לגורד השחקים היפה ביותר באמריקה. אולם רדיו סיטי, פארק אבניו הבורגנית. השדרה החמישית המפורסמת, "מלכת" השדרות בה נמצאת כנסיית סנט פטריק היפה ביותר במנהטן. ובמגדל טראמפ השמאלצי. מומלץ לבקר בחנות של נייקי, חנות ענקית שאחת לחצי שעה ישנה הופעה אורקולית קצרה, המחירים אגב, בשמיים. כיאה לחנות בשדרה החמישית. את היום סיימנו בסיור בסנטרל פארק, לא לפני שבקרתי בבניין דקוטה שפתחו נרצח ג'ון לנון, שדרת סנטרל פארק ווסט.

יום 79
ביום זה החלטנו לבקר את הסמל מס' 1 של אמריקה בכלל וניו יורק בפרט, פסל החירות. המעונינים לעלות לתצפית הממוקמת בכתר הפסל יצטרכו להשכים קום. רק באי המעבורת הראשונה זכאים לעלות לכתר. המעבורות לפסל החירות ולאיליס איילנד, יוצאות מקצהו הדרומי של הבאטרי פארק שבדרום מנהטן. מראה הפסל מרשים, המוני תיירים גודשים את האתר ולכן ויתרנו על עליה לתצפית הנמוכה יותר שממוקמת בתחתית הפסל. בדרך חזרה, המעבורת עוברת דרך האי איליס, החלטנו שלא לרדת לאי, שהוא בעצם מוזיאון גדול שמציג את תקופת ההגירה הגדולה לאמריקה. ולהמשיך למנהטן. שמתי פניי לכיוון וול סטריט לביקור בבורסה הגדולה בעולם. בכל יום מתקיימים סיורים בבניין הבורסה, הכניסה לבניין היא מרחוב Brod, הסיור בחינם וכדאי מאוד. בסיום הביקור בבורסה לניירות ערך התקדמתי למה שהיו לסמל נוסף של העיר ניו יורק. מגדלי התאומים, שבצער רב נתארם בלשון עבר. אין מה לומר. הנוף שנשקף ממגדל מס' 2 הוא הנוף היפה ביותר של מנהטן. בהיותי על גג מגדל מס 2 איתרתי ממזרח את גשר ברוקלין המרשים. ירדתי מהמגדל והתחלתי לצעוד לכיוון הגשר, מתחת לגשר בצד הברוקליני שלו, ניתן לראות את קו הרקיע המרשים של מנהטן. כמובן שצילמתי את הנוף הנשקף כשמגדלי התאומים ברקע. חציתי בחזרה את הגשר והלכתי לכיוון הצ'יינה טאון. השהות בצ'יינה טאון נותנת הרגשה שהנך בסין ולא בניו יורק. כאן אפשר למצוא מזכרות רבות, מסעדות, והכל מן המזרח הרחוק.

יום 80
הסיור היום התמקד בחלקה הצפוני של מנהטן. בניין האמפייר סטייט, שתפס שוב את הבכורה לאחר קריסת התאומים כבניין הגבוה ביותר במנהטן. לאחר שעזבנו את אזור האמפייר סטייט בילדינג. הלכנו לכיוון דרום מזרח מנהטן כשהיעד הוא בניין האו"ם. שם נוכל לראות פסלים סביבתיים מעניינים במיוחד. ניתן להצטרף לסיור בתשלום בתוך האו"ם, אנו ויתרנו. את היום סגרנו בביקורים קצרים במוזיאון גוגנהיים שבקצה השדרה החמישית ובמוזיאון המטרופוליטן המפורסם. בשעות הערב סיירנו ברחוב 42 המפורסם בתיאטראות הרבים בו.

יום 81
את היום התחלנו בביקור במוזיאון מדאם טוסו, הממוקם לא הרחק מכיכר טיימס. בהמשך היום בקרנו בשדרת פארק שבקצה השדרה נמצאת התחנה המרכזית ( Grand Central)של הרכבות בניו יורק, בה צולמה הסצינה מסרטו של אל פאצ'נו, הבניין מרשים ביופיו. צהריים אכלנו במעדניית דין אנד דלוקה החביבה על סלברטאי ניוק יורק, מבחר סנדווצ'ים עשירים אך יקרים.

יום 82
לאחר שבקרנו במקומות המרכזיים במנהטן לא נותר לנו אלא לטייל בבתי הכלבו הענקיים. מייסיס ובלומנגדיילס. מבחר עצום אך יקר מאוד.

יום 83
את הלילה האחרון באמריקה החלטתי לבלות עד אור הבוקר. מועדון הלמלייט המפורסם שממוקם בתוך כנסייה עתיקה. לאחר המסיבה הסוערת צעדתי עד לטיימס סקוור, מרחק של כמה רחובות ארוכים, אך האווירה המדהימה של ניו יורק מקצרת כל מרחק. מאחר ולא הייתה תחבורה ציבורית חזרה לניו ג'רזי נאלצתי להישאר עד אור הבוקר. את הזמן הזה העברתי באינטרנט קפה בשם: EasyEverting סמוך לטיימס סקוור, מאוד זול וכדאי.

יום 84
טיסה חזרה מניו יורק להתראות בטיול הבא.נשלח ע"י שרון כהן, ישראל