מסביב לעולם - טיול באנגליה


אנגליה

ויזות

אזרחי המדינות החברות בקהילה האירופאית לא זקוקים לויזה להיכנס לאנגליה, לכל תקופה שהי, ואף מורשים לעבוד ללא הגבלת זמן, ככל אזרח בריטי. בכניסה למדינה יש תורים נפרדים לאזרחים של המדינות החברות בקהילה האירופאית. בהגדרה של המדינות החברות בקהילה האירופאית נכללים גם אזרחי נורבגיה ואיסלנד, אף שמדינות אלו לא נמצאות באיחוד. אזרחי ארה"ב, קנדה, הונגריה, סלובקיה, סלובניה, צ'כיה, מלטה, פולין, אוסטרליה, ניו זילנד, קפריסין, אסטוניה, ליטה, לטביה, קוריאה, יפן וישראל לא זקוקים לויזה כדי לבקר באנגליה לתקופות של עד 3-6 חודשים. בכניסה תישאל ע"י פקיד ההגירה למטרת הגעתך לבריטניה, ותיבדק שיש ברשותך האמצעים הכספיים לממן את שהייתך.

ההגעה לאנגליה

רוב האנשים המגיעים לאנגליה, יגיעו לאחד משדות התעופה השוכנים ליד העיר לונדון, וכנראה גם ישארו רק בלונדון וסביבותיה. את לונדון משרתים שני שדות תעופה ענקיים. הגדול שביניהם, וגם הגדול ביותר באירופה הוא היתרו Heathrow שממוקם מרחק של 15 דקות נסיעה ברכבת המהירה מתחנת הרכבת Paddington, שבמרכז לונדון, וכ- 45 דקות ברכבת התחתית. גטוויק מעט יותר רחוק, ונמצא כ- 25 דקות נסיעה ברכבת המהירה מתחנת הרכבת Victoria, שבמרכז לונדון. ישנם עוד 3 שדות תעופה קטנים יותר שמשרתים בד"כ את חברות התעופה החדשות והפרטיות שנפתחו לאחרונה Stansed, Luton ו- London City. בעיר מנצ'סטר ישנו גם כן שדה תעופה בינלאומי, שמשמש את היעדים בצפון אנגליה. ישנם עוד מספר שדות תעופה בערים קטנות יותר, אך מבחר היעדים שמקושרים אליהן לא גדול במיוחד. לטיסות פנימיות בתוך אירופה ניתן להשתמש באחת מחברות התעופה הזולות Ryanair, Easyjet ו- Buzz.

שיטוט באנגליה

הרכבות המשמשות ככלי התחבורה העיקרי לתייר יקרות, לעיתים תכופות מאחרות ולא מעט מהן גם ישנות מאד. מומלץ להתחיל את השימוש ברכבת לאחר השעה 9:30 מכיוון שלפני כן מחיר הכרטיסים גבוה יותר. אם אתם מתכננים לחזור באותו יום לתחנת המוצא מומלץ לקנות כרטיס הלוך ושוב (כרטיס זה תקף רק אחרי השעה 9:30), מכיוון שמחירו גבוה רק בכ- 5% ממחיר כרטיס לכיוון אחד. כרטיסים שקונים מספר שבועות מראש זולים יותר, אך ברוב המקרים לא יתאימו לתייר ממדינה אחרת המגיע לביקור קצר. האוטובוסים לא פופולארים בד"כ בשל תדירותם הנמוכה, אך מחיריהם זולים ממחירי הרכבות. לעיתים טיסה היא אופציה זולה יותר מהרכבת, בריטיש אירוויס, Ryanair ן- Easyjet לעיתים מציעות מחירים זולים יותר מהנסיעה ברכבת, אך הן לא מגיעות לכל עיירה, ובד"כ זוהי אופציה נוחה בין ערים גדולות ומרוחקות באי, וגם לטיסות לסקוטלנד.

סרי (Surrey)

מחוז סרי ממוקם בדרום מזרח המדינה (דרומית ללונדון). סרי ידועה באחוזות והגנים היפים והעשירים הפרושים לאורכה. סרי ככל הנראה היא המחוז העשיר ביותר מבחינה כספית, ובשל כך כנראה חלק ניכר מהאנשים גם סנובים ולא חברותיים במיוחד. במיוחד זכור לי יחסם ה"נהדר" של בעלי ה- B&B באזור העיר גילדפורד (Guildford), עצתי היא להימנע משהות של מעבר לשבוע באותו B&B, ולהימנע מלהתלונן, האנגלים פשוט לא רגילים להתלונן. RHS Garden Wisley (הגישה אליהם ברכב היא יציאה במחלף 10 על כביש הטבעת M25, הגישה בתחבורה ציבורית לא נוחה במיוחד). הגנים, שמזכירים במשהו את גני קיו (Kew gardens) הידועים. שווים ביקור לאלו ששבעים מביקורים תכופים בגני קיו בתוך לונדון, ורוצים משהו חדש ומרענן. Winkworth arboretum, שנמצא ליד העיר גודלמינג (Godalming), על הכביש B2130, שמקשר את גודלמינג עם Cranleigh, גן זה שונה מהגן הקודם בכך שהוא יותר פראי, ולא מסודר ומשולט כמו הקודם, במרכז הגן ישנו אגם, ויתאים כסיום ליום קניות באזור, כמקום הליכה ומרגוע מההמולה שבחוץ. Hatchlands Park, שוכנת לא הרחק מגילדפורד. היא אחוזה מרשימה, שמכילה אוסף גדול של קלידים, ששימשו בעבר מלחינים מפורסמים. Hampton court ארמונו של המלך הנרי ה- 14. הארמון הוא אחד מהארמונות המרשימים בבריטניה, וישנם גנים מטופחים, ומעניין במיוחד הוא המבוך שנבנה לשעשע את אורחי המלך. דורקינג (Dorking) עיירה שרחובה הראשי מלא בחנויות עתיקות. ניתן לקנות בחנויות אלה מהפריטים הקטנים ביותר ועד לרהיטים עתיקים.

לינה

סרי מקושרת ברכבת בתדירות גבוהה מאד ללונדון, וגם המרחק מלונדון קטן מאד, פחות משעה לרוב המקומות במחוז מתחנות הרכבת London Waterloo ו- Victoria. למעוניינים להסתובב באזור אני ממליץ לשכור אותו מכיוון שלהגיע למקומות המעניינים באזור הכפרי יהיה לא נוח להגיע בתחבורה ציבורית, ואז גם מומלץ לשהות באחד מה- B&B הקטנים הפזורים במחוז, ועדיף באחד הכפרים הקטנים על פני עיר גדולה כגילדפורד, שרוב שוכני ה- B&B בה הם אנשי עסקים. כדי למצוא B&B מומלץ לעצור באחד מתחנות המידע לתיירים ה-Tourists information ולקחת מהם רשימה של מקומות לינה באזור.

הדרום

אזור זה כולל את המחוזות הבאים West and East Sussex, Kent, Essex, Hampshire, Wiltshire and Dorset. זו משימה לא קלה לדעת את הגבולות בין מחוז למחוז במיוחד מכיוון שהגבולות משתנים לעיתים לא רחוקות, וזה גם לא מי יודע מה חשוב למבקר לדעת את מיקומם.

אלפריסטון (Alfriston)

אלפריסטון ממוקמת מזרחית לעיירה לואיס (Lewes), ולא הרחק מברייטון (Brighton). כפר קטן זה הוא היפה שבין הכפרים באזור שנקרא ה- Downs. חנויות קטנות ובתים בסגנון עתיק עם גגות מקש מצויים כאן. לכפר ישנה גם כנסייה גדולה ויפה.

בורנמוס (Bournemouth)

בורנמוס ממוקמת במרכז דרום אנגליה. בורנמוס היא עיר חוף תוססת, מלאה בפאבים, מועדונים, חנויות וסטודנטים. בבורנמוס יש חוף יפה, לאורך החוף ישנה טיילת ממערב למזרח העיר. כמו ברוב ערי החוף הגדולות גם בבורנמוס ישנו מזח, שמשמש כמקום בידור לכל המשפחה. ממרכז העיר ישנם הנים המובילים לחוף, ובחודשי הקיץ מתקיים כאן קונצרטים. ישנו גם כדור פורח הקשור בחוט ותמורת 10 פאונד ניתן לצפות בעיר ממבט ציפור. מוזיאון Russel-Cotes museum שנמצא לא הרחק מהטיילת שווה ביקור.

ברייטון (Brighton)

ברייטון ממוקמת דרומית ללונדון, בערך כשעה נסיעה ברכבת מתחנת Victoria במרכז לונדון, וגם האוטובוסים יוצאים קרוב לתחנת הרכבת Victoria, מתחנת אוטובוס באותו שם, והם זולים במקצת מהרכבת. ברייטון היא עיר חוף חביבה, אלפים נוהרים לכאן בסופי שבוע שטופי שמש. המזח (pier) הוא כנראה סימלה הבלתי מעורער של ברייטון. המזח הוא מקום שעשועים, ויש עליו אלפי מכונות הימורים ומשחק, דוכני אוכל ולונה פארק קטן. ליד המזח ממול הטיילת שעל החוף ישנו אקווריום, תמורת תשלום. מרחק של 5 דקות הליכה צפונה מכאן ממוקם ה- old Pavilion, שנבנה במאה ה- 19, ולאחר מכן נקנה ע"י העיר, והים משמש בית פתוח. בית זה הוא ארמון קטן ויפה הבנוי בסגנון המזרח.

קנטרברי (Canterbury)

העיר השנייה הכי מתויירת באנגליה, לפחות זה מה ששמעתי ברשת ה- BBC , אך מומלץ לא לבוא לכאן היום ראשון, מכיוון שחלק גדול מהאטרקציות סגורות ביום ראשון. עוד טרם הכניסה לעיר ניתן לראות את הקתדרלה המרשימה המתנשאת מעל גגות בתי העיר. מלבד זה רחובותיה של קנטרברי נעימים לתיור. ליד המודיעין לתיירים, נמצא מוזיאון הממחיש את ההיסטוריה של העיר, בשיטוט בין חדרי המוזיאון מצויד באוזניות והכל מובא בעזרת בובות המולבשות בתלבושות מתקופות עברו, ותפאורה שממחישה איך שנראתה העיר בעבר.

צ'רטוול האוס (Chartwell house)

ממוקם דרומית ללונדון במחוז קנט, 3 ק"מ דרומית ל- Westerham על יד כביש B2026 צ'רטוול האוס הוא ביתו של וינסטון צ'רצ'יל שהיה ראש הממשלה בזמן מלחמת העולם השנייה. צ'רצ'יל גר בבית מ- 1924 עד מותו ב- 1965. הרהיטים בבית נשארו כפי שהיו בזמנו של צ'רצ'יל. הסטודיו בחצר מכיל את ציוריו, והכלים בהם צייר צ'רצ'יל.

דובר (Dover)

מזרחית ללונדון, על חופה המערבי של אנגליה שוכנת דובר. רוב האנשים מכירים את המקום כתחנה הראשונה/אחרונה באנגליה לפני צרפת. אף על פי כן דובר שווה עצירה בת חצי יום אם בדרכם מ/לצרפת או כטיול יום מלונדון. האטרקציה בעיר היא הטירה השוכנת על צוק לבן מעל העיר. החומות טומנות בחובן היסטוריה בת 2000 שנה. לאחרונה נפתח במקום בית חולים שדה מתקופת מלחמת העולם השנייה, ששוכן בתעלות מתחת לטירה.

האי וייט (Isle of Wight)

האי וייט ממקושר ע"י ספינות לאי המרכזי של חברת Wight link הספינות יוצאות מפורטסמות (Portsmouth) לפישבורן (Fishbourne), מסאוטהאמפטון (Southampton) לקואס (Cowes) ומלימיגטון (Lymington) ליארמוס (Yarmouth), וע"י Red Funnel Ferries מסאוטהאמפטון (Southampton) לקואס (Cowes). האי כאילו נלקח מהאגדות, ירוק, שקט ויפה כל השנה, ונטול ההמולה שבאי הגדול בשל התעריפים הגבוהים להעביר את הרכבים בין האי וייט לאי המרכזי. הערים הגדולות באי וייט הן ריד (Ryde) וניו פורט (Newport). האטרקציות באי הן: הנידלס (The Needles) סלעים בצורת מחטים בגובה כמה עשרות מטרים, שנוצרו בתוך מי הים, האתר נמצא בקצה המערבי של האי, במקום גם שרידי בונקרים שנבנו במאה ה - 19 כנגד פלישה צרפתית. מצודת קריסברוק (Carisbrooke castle) שוכנת ליד ניו פורט, זוהי הטירה החשובה והגדולה ביותר על האי. גודשיל (Godshill) עיירה ציורית וחביבה בדרום האי, בעיירה ישנו מוזיאון צעצועים קטן וחינני, וחנויות מזכרות פרוסות לאורך הרחוב הראשי. בגבעה מעל העיירה שוכנת כנסייה, שווה לופס על הגבעה ולהשקיף על הנוף הנפרש ממנה. בית אפולדורקומב (Appuldurcombe house) שוכן מספר קילומטרים מגודשיל, כאן נמצא הריסות של בית שהיה אחד מהבתים המפוארים באי. באחוזה ישנם ציפורי בר שגדלות כאן בכלובים, ניתן להגיע לכאן גם בהליכה בשדות מגודשיל. בצפון מערב האי שוכנת ירמוס (Yarmouth) עיירת נמל ציורית. שווה לעצור כאן בדרך מהנידלס. העיירה בראדינג (brading) שוכנת במזרח האי, ישנם כאן מוזיאון צעצועים בשם מוזיאון הבובות של ליליפוט ומוזיאון שעווה.

טירת לידס (Leeds castle)

שוכנת במחוז קנט (Kent) דרומית מזרחית ללונדון, ורק 8 ק"מ ממיידסטון (Maidstone) בעליו הראשונים היו ליד או לדיאן השר הראשון של מלך קנט, טירה זו הייתה חביבה על המלך הנרי ה- 8. הגנים של הטירה מרהיבים, בחצר הטירה ישנם אגמים, כלובים בהם מגדלים מיני ציפורי בר ומבוך ששימש כשעשוע לאורחים הנכבדים. הבית עצמו מרוהט, ובל חדר תוכלו לשמוע הסבר על ההיסטוריה של אותו חדר, מאחד מהעובדים במקום.

לואיס (Lewes)

לואיס ממוקמת צפונית מזרחית לברייטון. עיירה קטנה ונחמדה בעלת היסטוריה ארוכה, ובעלת מספר רב של חנויות עתיקות. העיירה מוקפת גבהות ירוקות, שהמקום הטוב ביותר לראותן הוא מגג המבצר (מבצר לואיס) במרכז העיירה. מלבד מהאפשרות לראות את הנוף מגג המבצר אין עניין רב במבצר זה.

ניו פורסט (New Forest)

ביליו (Beaulieu) הוא כפר קטן בתוך האזור שנקרא הניו פורסט, זהו לא יער עב, אך ישנו כאן ריכוז של עצים יותר משנראה ברוב רחבי האי. בביליו ישנן מספר חנויות מזון ואומנות קטנות ומעניינות. ניתן לשכור בכפר אופניים לטיולים באזור. מעט מחוץ לכפר שוכן המוזיאון המוטורי, שמכיל את אחד מאוספי המכוניות היותר מעניינים בבריטניה. במוזיאון שוכן גם בית אצילים ליד כנסייה עתיקה. בכפר ישנה גם חנות שמוכרת מכוניות ישנות שלא ניתן לראות הרבה שכמותן. למטיילים ביער צפויה חוויה נעימה לראות את סוסי הפוני הגדלים בר בשמורה.

פנסהרסט (Penshurst)

This pleasant village located in Kent South of London, on the junction of B2188 and B2176, west of Royal Tunbridge wells. Penshurst house, this mediaeval house is a home to the Sidney family since 1552, the interior isn't got many rooms full of old furniture as some of the others houses around, but even though it's very beautiful. It's possible to have a picnic in the garden and it has the British flag set from flowers (not in all the seasons you can see all the colors of the flag), the house has a small and nice toy museum.

פיטוורס (Petworth)

עיירה שבתיה הראשונים שעדיין עומדים על תילם הם מהמאה ה- 16. במרכז העיירה ישנן מספר לא קטן של חנויות עתיקות מעניינות. בית פיטוורס (Petworth house) ששוכן בכניסה לעיירה שווה ביקור, אחוזה נבנתה במאה ה- 17, וישנו כאן אוסף אומנות, חדר תפילה מהמאה ה- 13 ועד צבאים בגינה מסביב לאחוזה.

ראי (Rye )

שוכנת בדרום על הדרך ליד החוף בין ברייטון לדובר. העיירה שכנה תחילה (במאה ה- 16) על החוף אך בגלל השינויים מהרוחות, והגאות והשפל העיירה שוכנת כיום על גבעה מספר קילומטרים מהמים. העיירה שומרת על אופייה ע"י שימור חומות העיר, הרחובות הצרים, הבניינים והטירה. מבעד לתקרה משתלשלת לתוך הכנסייה הנורמנית המטוטלת של שעון הכנסייה. בעיירה מספר חנויות ספרים ומסעדות יוקרתיות.

סליסבורי (Salisbury)

אני הגעתי לקטדרלה שבמרכז העיר בערב חג הפסחא וזכיתי לשמוע את המיסה באחת הקטדרלות הגדולות בבריטניה. בתוך הקטדרלה ישנו שעון מהמאה ה- 14 ואחד מארבעת העותקים של המגנה קרטא.

סטונהנג' (Stonehenge)

אין עוד הרבה מה להוסיף על אתר זהו שהוא בין אחד מהידועים ביותר באנגליה. אוסף האבנים העומדות האלה שמסודרות בצורת עיגול אינן כמו גבוהות במציאות כפי שהדמיון מתאר, הכרטיס מאפשר הצצה קרובה יותר של האבנים ותצלום ללא הגדר המקיפה את האתר. כמעט בלתי אפשרי לראות בצורה המתקבלת על הדעת את האבנים ללא נסיעה במהירות של 80 קמ"ש בכביש A303.

וינצ'סטר (Winchester)

בירת אנגליה במאה ה- 9 ידועה בקטדרלה שלה. שני משערי העיר העתקים וקטע מהחומה עדיין עומדים על תילם. עוד מומלץ לביקור הוא הקולג' שנפתח במאה ה- 14, סיורים יוצאים מדי יום משער הראשי של הקולג'.

אזור האגמים (Lake district)

אזור האגמים שוכן במחוז קמבריה (Cumbria county) שנמצאת בחלק הצפון מערבי של אנגליה. באזור זה ישנם חלק ממסלולי הליכה הטובים ביותר באנגליה, והפסגות הגבוהות ביותר באנגליה נמצאות באזור זה, שבאופן יחסי לא גבוהות במיוחד, הן מגיעות לגבעים של עד 900 מטרים. אף על פי כן אזור זה עשיר במים, אגמים וצמחייה עשירה. הגבעות נקראות fells שם זה נגזר מהשפות הנורדית. העיירות המרכזיות שבהן ניתן להתחיל את הטיול באזור הן אמבלסייד (Ambleside) וקסוויק (Keswick), למעדיפי הטבע ניתן למצא בד אנד ברקפסט באזור מזרחית לאמבלסייד. מסלול יפה במיוחד שניתן לעשות אותו ברכב יוצא מאמבלסייד מזרחה לכיוון החוף דרך Wrynose pass ו- Hardknott pass , משם ממשיכים צפונה ל- Calder Bridge וליד Lamplugh פונים ימינה (מערבה) לכיוון Honister pass הנהיגה באזור זה לא מיועדת לנהגים חדשים שביניכם, והשיפוע בכביש עלול להגיע ל- 25%. בקסוויק שוכן מוזיאון העפרונות של כל מי שעבר את ביה"ס היסודי יעניין כנראה לראות את ההיסטוריה של העפרון ואיך בכלל מייצרים אותו. בעבר נהגו לקחת את העופרת מההרים באזור זה, אך כיום מייבאים אותה, כדי לדעת עוד יהיה עליכם לבקר במוזיאון.

לינה

באמבלסייד וקסוויק ניתן למצוא מספר רב של מלונות,בד אנד ברקפסט ואכסניות. אני התאכסנתי ב- Lyndale B&B (טלפקס 015394-34244) באמבלסייד. בד אנד ברקפסט זה שוכן בוילה בעלת 3 קומות במרכז העיירה, מאד נקי ומעוצב בטוב טעם. אין להם חנייה צמודה אך אם נשארים ללילה אחד ניתן להשאיר ללא בעיה את המכונית קרוב במגרש החנייה הציבורי.

קורנבל (Cornwall)

קורנבל שוכנת ברצועה ארוכה שחודרת לכיוון דרום מזרח אנגליה, רצועה זו מפורסמת בחופים הבתוליים ובמצוקים הפזורים באזור. המקומות המעניינים באזור זה ממערב למזרח הם: לנדס אנד (Land's end) הנקודה המערבית ביותר באי הבריטי, בכפר ליד תראו שלטים שרשום עליהם הפאב הראשון והאחרון באי וכו'. בחוף עצמו נבנו כמה אטרקציות שאני בספק שיעניינו את מרבית התיירים אלא אם כן אתם סוחבים אתכם ילדים קטנים. ניתן לערוך טיול רגלי לאורך החופים שהוא מומלץ במיוחד ביום שמש. מפרץ מאונטס (Mounts bay), האטרקציה פה היא תל סט מייקל St Michael's Mount שניצב כאי במרחק של מאות מטרים ספורים מהחוף. בזמן השפל ניתן ללכת ברגל, ובגאות ניתן לחצות את קטע קצר זה בסירה. בראש התל ניצבת טירה, שנבנתה תחילה ככנסייה, אך משמשת כרגע למגורים פרטיים. לו (Looe), עיר נמל קטנה, שמרכזה שוכן בין שני צוקים. הלגונה במרכז העיירה עם הסירות העוגנות בה יוצרים אווירה נעימה. ברחובות הצרים של העיירה ישנן מספר רב של מסעדות ופאבים בבתים ישנים. העיירה מלאה במיוחד בעונת הרחצה. טינטנג'ל (Tintagel), קיבלה את תהילתה בשל הריסות המצודה בכפר שנקשרות למלך ארתור, המקומיים גאים בבית הדואר העתיק שבנוי בסגנון קורני.נשלח ע"י סלע, ישראל