מסביב לעולם - טיול למרכז ומערב טורקיה


טיול למרכז ומערב טורקיה

חזרנו מטיול בן 17 יום בטורקיה.מדינה מדהימה עם אנשים חביבים. עוזרים גם כאשר השפה האנגלית אינה תמיד שגורה בפיהם והעיקר ישרים ואמינים

נעזרנו בעיקר בספר של לונלי פלנט ובפורומים השונים. את הטיול התחלנו בטיסה לאיסטנבול ומשם מייד בטיסת המשך לאנקרה.

בשדה התעופה חיכה לנו רכב קנגו אותו הזמנו ישירות מחברה טורקית בשם זפאר הנימצאת באיזמיר.הרכב היה טוב,מתוחזק היטב,ובעיקר גבוה לדרכים שליפעמים אינם עבירות לרכבים פרטיים.עלות ההשכרה ליום הייתה 27 יורו+100 יורו עלות העברת הרכב מאיזמיר לשדה התעופה.

כאמור זוגתי ואני קיבלנו את הרכב ומייד יצאנו לכיוון קפדוקיה.

מספר שעות של נסיעה בדרך יש לאמר די משעממת והינה אנחנו לקראת אחר הצהריים המוקדמים מגיעים לגולשהיר בה ראינו את כנסיית יוחנן הקדוש המרשימה החצובה בסלע ואזור עם תצורות סלע יפות ומנזר חצוב בסלע ארבעה ק"מ מדרום לעיר.

משם שמנו פעמינו אל העיר אוונוס התוחמת את קפדוקיה מצפון. ייחוד העיר הוא הכדרות,כתוצאה ממיקומה ליד נהר המביא איתו סחף ובוץ אדום.חנויות הכדרות יפיפיות וכדאי להשקיע זמן סתם בשיטוט.בערב הלכנו למועדון ליילה המתמחה בפולקלור טורקי וכולל ארוחת ערב מלאה,לצלילי וריקודי התורכים.עלות הערב כ25 דולר לאדם.

כבר בערב הזמנו עבור הבוקר טיסה בכדור פורח בשמי קפדוקיה. הטיסה אמנם יקרה מאד 140 דולר לאדם עבור שעה,ואולם זו היא חוויה מדהימה.(מאוחר יותר התברר לנו כי ניתן להזמין אותה טיסה דרך משרדי הנסיעות בעיר ב120 דולר בלבד. בשעה 5 בבוקר העירה אותנו ההסעה אל הכדור פורח.זמן רישום וקפה ראשון והינה אנחנו באויר שטים בגובה נמוך מאוד,בין הנקיקים מגרדים את צמרות העציםופעם גבוהה בנוף פנורמי עוצר נשימה וקר קר מאוד שם למעלה .

חזרנו למכונית ואנו בדרכנו לזלבה עם מוזיאון פתוח ותצורות סלע מדהימות שעתיים במקום ואנחנו נוסעים לעמק הפיות או פאלי ואלי שכשמו כך הוא חוויה שאותה אסור להחמיץ.

והינה אנחנו בדרך למיבצר אורטא היסאר אותו ראינו מהכדור הפורח.המדרגות לעליה חסומות אך לפתע מגיעה נערה שתמורת תשר מובילה אותנו אל המדרגות החלופיות ,טפוס ואנחנו על גג העולם .המיבצר בנוי על סלע גדול ומרשיםוהנוף ממנו יפיפה.

אנחנו ישנים במלון חדש מדהיםכולו בתוך הסלע ולמעשה החדר בתוך מערה.עלות הלינה 40 דולר הסכום הגבוהה ביותר אותו שילמנו.בדרך כלל המחירים נעים בין 20 דולר,או קצת פחןת ל30 דולר לחדרים נקיים,עם מקלחת חמה וארוחת בוקר. המלון היה בעיר אוצשיהר.עיר יפה מאוד אותה נבקר למחרת היום .

היום כאמור אנחנו באוצשיהר עם מבצר יפה מאוד,ומוזיאון פתוח בו ניתן לבקר בבתי מערה אוטנטיים שהיו עד לא מזמן מיושבים.

משם לגרמה טיול בעיר ובסימטאותיה,מבני מערות רבים ומרשימים,ואנחנו במוזיאון הפתוח שהוכרז כנכס עולם. מדובר על כנסיות מרשימות,עם ציורי קיר נאים במיוחד.המוזיאון לא גדול מאוד שעתיים יספיקו בהחלט. גם היום אנחנו ישנים בבית מערות הפעם ב20 דולר בלבד.

בבוקר נסענו לעיר התת קרקעית דרוינקיו,התברברות קלה,ואנחנו מטיילים בעיר שבנויה מכמה מפלסים תת קרקעיים.

לקראת צהרים הגענו לקניון סלימה כשבכוונתנו ללכת רגלית מרחק של כ8 ק"מ לכפר איהלרה בערוץ יפה עם הרבה צימחיה כשעל הגדות של הערוץ מסתתרות כנסיות חצובות בסלע,ששימשו נזירים ומתבודדים למינהים.

אחר הצהרים הגענו לאיהילרה דולמוש כמובן כבר אין,כך שנאלצנו לתפוס טרמפ עם מסעית מקרטעת.חוויה בפני עצמה. אנחנו עוזבים בצער את אזור קפדוקיה ועוצרים ללון בסולטניה,על אם הדרך לקוניה.סולטניה מפורסמת בזכות חאן שמור יפה המצוי בתחומה.

החלטנו לוותר על ביקור בעיר קוניה בה יש מוזיאוןיפה .העיר מוסלמית אדוקה ובגלל המצב החלטנו לוותר, במקום נסענו לאגמ מלח טוז גולו,בדרך כלל יש באזור ציפרי פלמינגו.אנחנו לא ראינו.אבל ראינו תופעת טבע מדהימה.עשרות ק"מ של מלח יבש עליו אפשר ליסוע גם עפ מכונית.

הדרך לשם היא כמו במינהרת הזמן.הבתים הם בתי בוץ.למרביתם אין מיים וחשמל. משם שמנו פעמינו לאזור האגמים.מזג האויר החל להישתנות.לא נורא.ביישיר-עיר יפה שכיף לטייל ברחובותיה, בסוף היום הגענו לאפיון,המפורסמת בזכות היותה בירת גידול האופיום לצרכים רפואיים.יש בה מסגד מדהים ,המסגד המרכזי,הבנוי מ42 קורות עץ.יפה מאוד ובהחלט שווה ביקור.

בבוקר נסענו לקוטיה,המפורסמת בגלל אריכי הקמיקה המיוצרים בה.הככר יפה על הבתים ובכל המקומות,אפילו הלא צפויים אריכי קרמיקה.משם המשכנו צפונה לאתר ששמו מידס שהרי. מונומנט מדהים.סלע בגובה של כ30 מטר מזמן האימפריה החיתית עליו ישנן צורות גיאומטריות.כמו כן באזור חקוקים על סלעים אריות נחש ועוד.עיר עם מרחצאות טרמיים. חזרה לקוטייה ולינה בה

למחרת איגדיר פארק קווודה וערוץ סנדיר היפה.חזרה לאיגדיר ולינה שם על האי הגדול עם נוף מהממם. אנחנו יורדים לכיוון חוף הים התיכון.דרך טרמסוס עיר עתיקה .עם אמפיתיאטרון יפה מאוד,אלמאלי על מיסגדיה ונחתנו בקאש.עיירה ציורית,מתויירת מאוד, בבוקר עלינו על יכטה לכיוון קקובה .השיט בין איים יפים.בדרך עוצרים לטבילה בי במים צלולים מאוד(כאילו זה ים אחר ולא הים התיכון שלנו)

עוד ביקרנו בחוף הים את קנטוס-עיר עתיקה ערוץ הסקליקט המדהים.המיים קרים כקרח אך החוייה והנוף מכפרים על כך אפשר אגב להיסתדר עם סנדלים רגילים ולא לשכור נעלי גומי. שיט למחרת עם סירת מנוע בנחל הדליאן הנישפח לים,בינות לקני סוף.חוף הרחצה בשפך הנהר מדהים כמו גם מרחצאות הבוץ והמיםהגפרתיים בסולטניה אליה אנחנו הגענו עים הסירה ,אבל ניתן להגיע גם בכביש.אגב את כל השיט שאנחנו עשינו עם הסירה אותה שכרנו תמורת 50 דולר ניתן לעשות על ידי מונית סירות במחירים נמוכים הרבה יותר.אנחנו כמובן גילינו זאת מאוחר יותר.אבל גם כך השיט מהנה מאוד ומומלץ.

למחרת היום נסענו לפמוקלה היפה.רחצנו בבריה היחידה שעדיין פתוחה לקהל.המחיר יקר יחסית כ10 דולר לאדם. בדרך לפמוקלה עברנו דרך העיר העתיקה אפרודיטאס.עיר רומית יפה מאוד ששווה לעשות סיבוב על מנת להגיע אליה. יום אחרו בדרך לאיזמיר כמובן אפסוס אחת הערים היחידות שהיתמרו מאוד וניתן לחוש בה את חיי העיר.כדאי להגיע מוקדם בבוקר לפני האוטובוסים.קולצוק העיר הסמוכה.יפה וכדאי ללון בה.קושדאסי יפה אך יקרה. בבוקר חזרנו אנחנו וכל הרחת לקום.

לסיכום טורקיה יפה מאוד בחלקה עדיין לא תירותית וכדאי לנצל את היותה מחוץ לאיחוד האירופי
נשלח ע"י נטע עפרה ואריה, ישראל