מסביב לעולם - סקוטלנד


סקוטלנד

בסקוטלנד הייתי פעמים במהלך שהות של שנה בבריטניה. בפעם הראשונה בחודש אפריל, במסע מטורף מאדינבורו לאינברנס (Inverness), ומשם דרך הלוך נס לאי סקאי המדהים, ובחזרה לאנגליה. אפילו טיול של רוב הזמן נסיעה בין ההרים והאגמים (הלוכים) מביאה למין תחושה של סיפוק נפשי.

בפעם השנייה שלי בסקוטלנד, נסעתי לעבוד בכפר, אפילו לא כפר. זה שטח, שאנגלי עשיר קנה, וגרים שם האנשים שמטפלים ושומרים לו על האדמות, וישנו גם מלון ואכסנייה. למקום קוראים Inchnadamph, ופירוש השם שדות צבאים. המקום נמצא במרחק של שעה וחצי נסיעה צפונית מערבית לאינברנס. האזור הצפון מערבי שונה משאר האי הבריטי, הוא הרבה יותר פראי, ומיוחד. אני אנסה במאמר קצר זה לכסות את כל אזור צפון סקוטלנד.

אז מה יש לעשות פה? המקום היפה ביותר לדעתי הוא האי Handa, כחצי שעה נסיעה צפונית ל- Inchnadamph. אחרי כפר בשם Scourie ישנה פנייה שמאלה לכפר קטן שמשם לוקחים סירה לאי, אפשר לבקר באי עד השעה 16:00. האי הוא שמורת טבע לציפורים, שמקננות בצוקים בגובה כ-100 מ' שבחלקו המערבי והדרומי של האי. הציפורים מוגנות פה מהטורפים, שלא נמצאים באי זה. הציפור המיוחדת ביותר היא הפאפין. אפשר גם לראות כלבי ים בחופי האי, ודי מומלץ לקחת משקפת לסקוטלנד, כי לעיתים קרובות החיות נמצאות במקומות רחוקים, שהגישה אליהם בלתי אפשרית.

נחזור אחורה ונדרים, כדי להגיע לאזור עוברים ב-Ullapool ("העיר הגדולה" באזור), שגם ממנה ניתן לקחת הפלגות ולצפות בציפורים וכלבי ים שחיים באיים ובצוקים ליד החוף. לכל מי שרוצה לראות צבאים, הם מגיעים לפחים לחפש מזון באכסניה ב- Inchnadamph, כשמטיילים בהרים, קל לצבאים להתחבא, ולכן קשה יותר לראות אותם. מ-Lochassynt Lodge, מתחיל מסלול יפה בכיוון צפון, שמתחבר בסוף לכביש 869B, הבעיה שאם אין רכב שמחכה בצד השני או שצריך ללכת הרבה או שצריך לחכות לעתים כמה שעות עד שמוצאים טרמפ, מכיוון שלא עוברות הרבה מכוניות באזור. במסלול זה עוברים בין הרים, ואגמים, ומתי שאני הלכתי שם, הייתי היחידי שעשה את המסלול, ואפשר להתרחץ באגמים אף בעירום, ולראות ממרחק את הצבאים משחקים.

כפר מעניין באזור הוא Achiltibuie , ניתן לראות בכפר איך מעשנים דגי סלומון, את החממות בהן מגדלים צמחים ללא אדמה, ויש גם הפלגות בין האיים באזור, שאחד מהם אף מיושב. כדי להגיע לכאן, ממשיכים צפונה ל-Ullapool, ואחרי כמה ק"מ יש פניה שמאלה לעבר הכפר, צריך להמשיך עוד כמה ק"מ עד לכפר. לא נחזור על עקבותינו, ונסע בכבישים צרים, כלומר לא בדרך הראשית לעבר Lochinver, כדאי לעצור בדרך, וללכת למפלי Kirkaig, ומשם אם ממשיכים עוד קצת אפשר גם להיות ממש קרובים להר Suliven.

שהוא ההר היפה ביותר באזור, שאם תקיפו אותו בנסיעה באוטו, מכל צד יש לו צורה שונה. תשמרו על קיבה ריקה כי ב- Lochinver יש את הפאי (מאכל מקומי) הכי טוב בבריטניה, במסעדה Lochinver Larder, מי שרוצה לשמור על תקציב נמוך, יכול לקנות את הפאי, מומלץ במיוחד הפאי עם בשר הצבי והאוכמניות, ולאכול בחוץ על חוף, שנראה כפיורד. מ-Lochinver תמשיכו צפונה על 869B, וכדאי להגיע למגדלור ב-Point of Stoer, לשם כך צריך לרדת מה-869B. המגדלור סגור, אבל אפשר ללכת על הצוק, ולראות את קו החוף היפה.

ממשיכים בדרך הראשית ומגיעים ל-Kylesku, אחד המקומות היותר יפים באזור. אפשר לעשות מכאן שייט על האגם, ולהגיע למפלי מים מרשימים. נמשיך צפונה (בדרך עוברים באי Handa) לעבר Durness, שנמצאת על חופה הצפוני של סקוטלנד. קצת לפני שמגיעים ל-Durness אפשר לחצות מפרץ, ולהמשיך באוטובוס עד לשמורת-Cape Wrath, שהיא בעצם עוד נקודה צפונית (תסתכלו במפה), והבריטים או אולי הסקוטים בטוח שכבר מצאו מה הנקודה זו היא הכי (צפונית, רחוקה וכו'). ב-Durness עצמה ישנן מערה בשם Smoo, שמי הים מגיעים עד אליה.

אל תתפלאו אם תראו תנועת של רכבים צבאים באזור, הצבא הבריטי בחר באזור מבודד זה, כמקום אימון. ממשיכים מזרחה, ועוברים בכפרים קטנים ומבודדים, שמעט מאד אנשים גרים בהם, והנופים של ההרים, האגמים והים עוצרי נשימה. כשמתקרבים ל-Thurso העיר הגדולה שבצפון, אפשר לבקר במרכז המבקרים של תחנת הכח גרעינית Dounreay, לא נכנסתי לשם, אז אין לי מושג אם זה מעניין.

העיר עצמה משעממת, ולא יפה במיוחד, ואם אתם רוצים להמשיך עם המכונית שלכם (לא זול במיוחד) לאי Orkney, אפשר לעשות את זה מכאן או שאפשר להמשיך ל-John o' Groats, ולקחת ספינת נוסעים, ולהשאיר את האוטו בסקוטלנד. סיור בן יום אחד באורקני כולל ההפלגה, ואוטובוס שלוקח אתכם בין האתרים העיקרים באורקני עולה 34 פאונד. ה-highlights באי הוא הכפר העתיקSkara Brae מלפני 5000 שנה, שהתגלה לפני כ-100 שנה מתחת לחול, בעת סופה. לא רחוק משם ישנו Ring of Brodgar, שכמו ב-Stonehenge גם כאן יש אבנים עומדות, שלא יודעים בדיוק את משמעותן.

אורקני מורכבת ממספר איים, ואפילו יש טיסה בין האיים, ואחת מהן מתחרה על תואר הטיסה הקצרה ביותר בעולם, אורכה הוא 2 דקות. עוד על איך להגיע לאי, ועל הטיסה הקצרה ביותר באתר הבא, ובו תוכלו למצא גם עוד פרטים על האי.

נמשיך דרומה באי הראשי לעבר Inverness, בדרך יש שתי מקומות קטנים עם אבנים עומדות עתיקות, פחות מרשים מהאתר באורקני, אבל למי שלא היה שם, אפשר לבקר כאן. ממשיכים דרומה מהעיר Wick על כביש 99A, בין Ulbster ו-Lybster. הראשון הוא Cairn, והשני Stone rows, אם אתם מתבלבלים, ולא מוצאים את המקומות תעזרו במקומיים. ליד הכפר Golspie על כביש ה-9A נמצאת טירת Dunrobin היפה, שיושבת על צוק מעל הים.

נמשיך דרומה, מומלץ מאד להכנס לעיירה Dornach, ולבקר במרכז המבקרים שלה, שמסביר על המקום, ובכנסייה שבמרכז העיירה התחתנה מדונה לפני מספר שנים. כשנוסעים דרומה על ה-9A תפנו לעבר Loch Fleet, שמורת ציפורים יפה, ומשם תמשיכו ל-Dornach.

נצא על ה-949A מ-Dornach ונמשיך קצת דרומה על ה-9A ונפנה ימינה שוב ל-949A, אחרי כמה ק"מ תהיה פנייה שמאלה לטירת Skibo, כנראה שעדיין רשום שהכניסה היא פרטית, אבל לא עשו לי כלום כשנכנסתי עם הרכב עד לטירה. הטירה הזו היא מין מועדון ומלון לאצולה, וצריך להיות חבר באגודה שלהם, כדי להתארח פה. בטירה זו מדונה התחתנה.

נחזור על ה-9A, ונעצור במרכז המבקרים בשם Clanland, לא עניין אותי כל כך מרכז המבקרים, מה שיותר מעניין היא התצפית לעבר כלבי הים שמקננים פה, צריך משקפת טובה כדי לראות אותם טוב.

מה עוד אפשר לעשות באזור? סקוטלנד ידועה כארץ הויסקי, כמעט בכל אזור ניתן למצא מזקקת (Distillery) ויסקי, וחובבי המשקה יגיעו לכל מזקקה, ויטעמו את הויסקי המקומי. ב-Brora ישנה מזקקה נחמדה בשם Clynelish, ולידה יש B&B בחווה מאד יפה, אני חושב שזה האתר, אבל אני לא חותם על כך.

מסוף יוני מתחילים משחקי ה-highlands, אלו תחרויות ספורט עממיות שמתקיימות בכל אזור ה-highlands. התחרויות שעולות בזיכרוני הן משיכה בחבל, זריקת כדור ברזל לגובה, ריצה, והבנות עושות תחרות של ריקודים עממים, שהתזמורת היא של חמד חלילים. במקומות הגדולים יותר, יש גם מצעד, ודוכנים עם משחקים. אם חשקה נפשכם לבלות לילה בטירה אמיתית, אז תוכלו לעשות כן ב-Stuart castle, ששוכנת ליד שדה התעופה ב-Inverness. המחיר הוא מ-105 פאונד ללילה לבן אדם.

עוד אתרים
http://www.b-mercer.demon.co.uk/
http://home.planet.nl/~kees0584/enghome.htmנשלח ע"י סלע, ישראל