web stats מסביב לעולם - רשיון בינלאומי

נושא הרישוי בחולראו בחלקו האחורי של רשיון הנהיגה הישראלי מה כתוב:"הרשות לנהוג ברשיון זה בחו"ל היא על פי חוקי המדינה בה הנך נוהג/ת" . לא כתוב בשום מקום שרשיון זה הינו בינלאומי ! האם אתה מכיר את חוקי המדינה אליה אתה נוסע?משרד התחבורה בעצמו אומר: "רשיון נהיגה עם תמונה הינו הרשיון הלאומי של מדינת ישראל וחלה חובה להחזיקו בעת הנהיגה". גם כאן, בהגדרת הרשיון, לא כתוב שהוא גם בינלאומי (עם בלי הסתייגויות). הם גם אומרים שישנן מדינות המתירות [מתירות] נהיגת רכב פרטי ברשיון נהיגה ישראלי , ולא כתוב שזה מעוגן בחוק ולא בתקנות, אולי הסכם כל שהוא? מי חייב לקבל את ההסכם? מה התנאים?מי שקורא משפטית, אומר לעצמו שאם הן מתירות, זאת אומרת שאולי זה בכלל לא כתוב בחוק/בתקנות?
כתוב "רכב פרטי", וזה לא מחוייב שמותר לנהוג ברכב דו גלגלי ( דו גלגלי ופרטי אינם כרוכים זה בזה)
מותר לנהוג באמצעות הרשיון הלאומי הישראלי במספר מצומצם של ארצות , בהגבלות :בריטניה הולנד קפריסין בלגיה גרמניה - מותר לנהוג לתקופה של עד 6 חדשים מיום הכניסה למדינה נורבגיה- מותר לנהוג עד 3 חדשים מיום הכניסה למדינה שוויץ הונגריה צרפת טורקיה - רק מגיל 18 מותר, וזה עד תקופה של 12 חודש מיום הכניסה למדינה.
אזהרה - שישנם גופים שונים אינם מודעים לכך - בעברית פשוטה- לא מקבלים והם: חברות השכרה שונות (מהידע שלי, בגלל חברות הביטוח שזה לא מקובל עליהן כיוון שלא מדובר באמנה בינלאומית), רשויות אכיפה (אם הגופים האוכפים את החוקים לא מקבלים , אז כמה צריך לצלצל בפעמון כדי להתריע שזה חשוד?)מכאן, שאתה עלול להיקלע לבעיה, שאם תקרה תאונה וחברת הביטוח לא מקבלת את הרשיון הישראלי וטוענת שיש בעיה, אתה עלול להסתבך קשה מאוד מכיוון שכתוב במפורש בחוזה ההשכרה שהשיפוט יתבצע במקום מושב החברה המשכירה, ואם יש בעיה, ואולי יחששו שתברח מאותה ארץ , הם בהחלט עלולים להוציא צו איסור יציאה מהארץ וכו וכו.ומה, תפנה למשטרה ? שהיא גוף אכיפה שאולי לא מכיר ברשיון הישראלי?

רשיון נהיגה בינלאומי
הרשיון הבינלאומי מופק בעיקבות אמנת ג´נבה 1949 ואמנת וינה 1968 . הרשיון הבינלאומי ניתן לכל בעל רשיון נהיגה לאומי בתוקף למשך שנה אחת וכל שנה יש להוציא רשיון חדש. בעל רשיון נהיגה זמני [שחייב מלווה] לא יכול לנהוג בחו"ל בשום סוג של רכב בשום רשיון, גם לא יקבל רשיון בינלאומי . לנהיגה בחו"ל יש להצטייד ברשיון נהיגה בינלאומי המופק באיסתא,ממסי,דואר ועוד , להצמיד אליו את הרשיון הלאומי לצורך אישרור ושניהם צמודים לדרכון . (בנוסף כמובן אתה מחוייב בכרטיס אשראי בינלאומי, אחרת לא תוכל לערוך את החוזה עם חברת ההשכרה).למרות הכל, ישנן ארצות המופיעות ברשימה על גבי הרשיון הבינלאומי ש-"עושות בעיות":למשל, יפן לא מקבלת את הרשיון הבינלאומי הממוחשב אלא רק את הידני, למרות שהם זהים.למשל, סין מופיעה ברשימה אבל כדי שתוכל לנהוג בסין , עליך לעבור מבחן נהיגה (טסט).

חוזה ההשכרה
ומי שקרא אי פעם חוזה השכרת רכב , שיקום. אף אחד לא קורא את חוזה ההשכרה גם מכיוון שהאותיות זעירות וגם מכיוון שלאף אחד אין סבלנות בהגיעו לארץ זרה לשבת ולקרוא באנגלית או בשפה אחרת חוזה מורכב שכל כולו (החלק האחורי) מיועד להיות כסת"ח לחברת ההשכרה.אבל בחזית החוזה מופיע בעצם העיקר, והוא פרט לפרטים הסטנדרטיים שיש למלא, כדלקמן: ביטוח - הלקוח יהיה אחראי לכל הנזקים שיגרמו לרכב עד לסכום שנקבע (לקבוצה ברכב מושכר ) בתעריף העדכני האחרון . בכל אופן הלקוח יכול להיות משוחרר מכל התחייבות לתשלום שהוכל לעיל אם הוא מוכן לשלם תשלום נוסף לכל יום כפי שנקבע בתעריף העדכני האחרון. קבלת הסכם משני זה היא עדות יחידה ע"י חתימת הלקוח ונציגי החברה במקום המסופק, מכאן ואילך.כל נזק לצמיגים,מגן-רוח/שמשה קדמית,לחלונות ולמרכב התחתון, אין כיסוי ע"י הביטוח.כיסוי עצמי במקרה של תאונה - הלקוח המבוטח בראשי תיבות מסכים לשלם תשלום נוסף לכל יום בהתאמה לתעריף העדכני , ומכאן מסכים לתנאים של ההסדר הפתוח של תאונה עצמית ע"י המשכיר ללקוחות , הכיסוי מסוכם TEAFLET מיוחד.הגנה מגניבה - הלקוח מבוטח ע"י חתימה בראשי תיבות ברובליקה המתאימה, מסכים לשלם תשלום נוסף לכל יום שכירות על מנת לוותר על אחריותו של גניבה או אבדן הרכב, בהתאם לתעריף העדכני ובהתאם לתנאים ולהגבלות של הסכם זה.הלקוח איננו מכוסה אם התעקש על נהיגה עם צמיג מנוקר או עם אינדיקציה של חום יתר.הלקוח אחראי על כל הנזקים שייגרמו לרכב אם הוא נוסע על דרך לא סלולה.קראתי ואני מסכים באופן מוחלט על התנאים וההגבלות הכתובים משני צידי הסכם השכרה זה. במקרה ותשלומי ההשכרה יצטרכו להיות משולמים בכרטיס האשראי, החתימה שלי בתחתית הדף תיחשב גם כחתימה על התשלום היחסי של כרטיס האשראי שהוצג בתחילת השכירות. צעדים לגבי כל מחלוקת שתעלה מתוך הסכם זה, תהיה באחריות בלעדית של הרשות השופטת של בתי המשפט באיזור בו המחכיר נמצא.

סוף ציטוט
בקיצור , שורה תחתונה ; החוזה מפרט במה אתם לא מכוסים , אבל אם תשלמו סכום נוסף , תהיו מכוסים הרבה יותר :
C.D.W כיסוי נזקים (אבל גם הוא מוגבל )
P.A.I כיסוי לתאונה עצמית
T.P.C הגנה מגניבה
האותיות הללו מופיעות בשלוש רובליקות (חלונות) חיתמו ליד כל חלון כזה או בתוכו במקום המיועד לחתימה, אולי יבקשו מכם עוד תשלום מיזערי נוסף, אבל אתם מכוסים. ובנוסף חתימה בתחתית החוזה.אם תחתמו רק בתחתית החוזה , זה לא כולל את שלושת הפרטים הללו.חברת השכרה שמתנגדת לחתימה על רובליקות אלו , ותרו על שירותיה ללא היסוס.אחרי החתימה, אתם בכל זאת לא מכוסים ע"י מספר פרטים: הלקוח אחראי על כל הנזקים שייגרמו לרכב אם הוא נוסע על דרך לא סלולה. (לא סלולה אין הכוונה לדרך עפר המשמשת דרך, הכוונה שלא תהפכו את הרכב לרכב-שטח) הלקוח איננו מכוסה אם התעקש על נהיגה עם צמיג מנוקר או עם אינדיקציה של חום יתר. כל נזק לצמיגים,מגן-רוח/שמשה קדמית,לחלונות ולמרכב התחתון, אין כיסוי ע"י הביטוח.

נקודה נוספת, אם חוץ מחותם החוזה עוד מישהו ירצה לנהוג, יש למסור לפקיד את רשיון הנהיגה הבינלאומי לרישום מספרו בחוזה במעמד חתימת החוזה , אחרת, אחריות הביטוח והחברה מבוטלים אוטומטית.השורה התחתונה:אל תהרסו לעצמכם את החיים בגלל חסכון של 30.5 שקלים או חצי מזה במשרדים מסויימים, פעלו כדין ותהנו מטיול שקט ונפש רגועה.
יאסו מגאלוניסוס
מאיר שפירא


נשלח ע"י מאיר שפירא, ישראל