web stats מסביב לעולם - טיפים לפולין


טיפים לפולין - מאי 2005

זה עתה חזרתי משבועיים במערב פולין ורוצה להביא עדכונים מהמקום: המדינה נכנסה לאיחוד האירופי, אך המטבע עדיין זלוטי - 5 שקלים שלנו שווים 3.81 זלוטי.

יש שיפור ניכר בכבישים, הכבישים המהירים והראשיים משולטים היטב בסטנדרט האירופי, הכבישים הפנימיים בין הכפרים עדיין השילוט הישן, ללא ציון מס' כביש וכו', רק שם העיירה. רוב הכבישים החל מהכביש המוביל מפראג לפולין ולאורך כל הדרך, נמצאים בעבודות תיקון ושיפוץ, דבר המאריך את זמן הנסיעה. באוטוסטראדה המובילה מברלין עד קרקוב מותרת מהירות נסיעה של עד 110 קמ"ש. בין הערים בין ה-70 -80 קמ"ש.
מחיר ליטר דלק 95 אוקטן הוא בממוצע 3.90 זלוטי.

אין שום בעיה להשכיר רכב ולנהוג עצמאית עם מפה טובה הניתן לרכוש בארץ. גם מי שאינו דובר את השפה יוכל להסתדר בקלות. עדיף להגיע דרך גרמניה או צ'כיה, מחירי הטיסה וגם הרכב השכור זולים יותר, כמובן שקיימת השאלה של האיזור אותו רוצים לבקר.

בפאתי הערים יש מלונות ומוטלים, המחירים נעים בין 80-120 זלוטי לזוג עם ארוחת בוקר. ניתן להשיג היום לינה בחדרים פרטיים ובהם המחיר יורד ל- 30-50 זלוטי לזוג לפעמים ללא ארוחה. עדיין אין בעיה להשיג חדרים פנויים.

במסעדות טובות נעים מחירי ארוחה מלאה בין 40-50 זלוטי לזוג - האוכל המקומי מצוין.

קיימות רשתות סופר גדולות כמו בארץ, רשת טסקו, או ריאל ועוד ובהן ניתן למצוא הכול (אפילו מוצרי עלית, שטראוס המופיעים בשם אחר),החל ממוצרי חשמל, כלים, ביגוד, מחשבים, ספרים, דיסקים, סרטים, קוסמטיקה וכמובן אוכל, המחירים נמוכים מהארץ. כך שחבל לסחוב ציוד כבד וניתן לרכוש הכול במקום.

בחנויות הביגוד היוקרתיות המחירים כמו אצלנו, בשווקים הנמצאים לפחות פעמיים עד שלוש בשבוע בכל עיר - המחירים זולים. בשווקים ניתן לרכוש גם מוצרי מזון טריים ועונתיים, מזכרות, מתנות וכו'.

יש לזכור שבעונה זו מזג האוויר הפכפך, מאד לא צפוי, לצערי נקלענו לסופת רעמים, רוחות, ברד וגשם חזק, המעלות ירדו מ-35 פתאומי ל-15, ועברנו חוויה מאד לא נעימה, אך אל דאגה מסתבר שתופעה כזו לא הייתה במדינה מזה 150 שנה, והיא די נדירה. בכל מקרה יש להצטייד במטריות וכמובן בבגדים עם שרוול ארוך ומשהו חם מלמעלה, כי המעלות נעות בדרך כלל בין 25 מעלות ל-15, והבקרים והערבים יכולים עדיין להיות קרים.

רוב הערים מתאפיינות במרכז עיר, ויש תמיד שילוט המכוון אליו, במרכז נמצאת כיכר העיר, "הרינק" ובה בית העירייה עם מגדל השעון, "הרטוש", כשמסביבם בתים יפים, צבעוניים, מצוירים, מסעדות, בתי קפה, מוזיאונים, חנויות, וכו'. בכל עיר ישנו גן ירוק ובו עצים, מדשאות, פרחים, מזרקות, וניתן לשבת ולקחת בו פסק זמן ומנוחה קצרה.

בערים הגדולות ניתן למצוא משרד מידע לתיירים ובו לקבל, באנגלית, מידע על העיר, מפות, הכוונה למקומות אותם כדאי לראות, הפנייה לבתי מלון וצימרים.

בין עיר לעיר הדרכים עוברות בתוך יערות ושדות ירוקים. בכפרים ניתן עדיין לראות את החקלאים העובדים בשדות עם מחרשה הרתומה לסוס, ואוספים את התבואה עם קילשונים.

לכל אורכה ורוחבה של הארץ, קיימים המון מבצרים, טירות וארמונות ישנים, הנמצאים לרוב על גבעה גבוהה מחוץ לעיר ומכוונים אליהם שלטים הכתובים בצבע חום. מסביב לכל מבצר כזה יש גנים מדהימים ויפים והם בהחלט שווים ביקור.

ומעט על המקומות השווים ביקור באיזור זה:
אז מעט לאחר נקודת הגבול בין צ'כיה לפולין הנמצאת בין העיירה "חרחוב" הציכית - Harrachov, ו"יקושיצ'ה" הפולנית - Jakuszyce, נמצא מקום הנקרא "מפל הזכוכית" או בשפה המקומית - Szklarska Poreba שזהו מעין פארק ובו מפל מרהיב עם שבילים להולכי רגל, בין עצים וירק ונחל הזורם באמצע. מסביב קיימים דוכני מזכרות וניתן לקנות פה עבודות יד מעץ, עור וכמובן לאוהבי הקריסטלים מחירים זולים במיוחד.

לא הרחק משם נמצאת העיר Karpacz ובה הר גבוה 720 מטר, שלחלקו ניתן לעלות ברכבל וחלקו העליון מטפסים ברגל, באמצע יש תחנת התרגעות עם מסעדה ומנוחה, בקצה ההר יש מסעדה עגולה הנראית למרחוק, הגבול בין פולין לצ'כיה עובר במקום. בחורף המקום משמש לסקי, בקיץ לטיולים רגליים, כרגע עדיין מעט שלג בפסגות.

צפונית לשם נמצאת העיירה Boleslawiec , חובה לאוהבי הקרמיקה, במקום מפעל מאד מפורסם, הכלים מרהיבים וכולם מצויירים ביד, המפעל מייצא לכל העולם.

וורוצ'לב - Wroclaw - עיר גדולה ויפה, בעיר כיכר השוק העתיקה, בית העירייה, מוזיאון להיסטוריה, מספר כנסיות, וקתדרלה ענקית, מוזיאונים לאדריכלות, לא לוותר על מוזיאון הפאנורמה ובו ציור ענק של 360 מעלות וגובה של 15 מטר המתאר את הקרבות בהיסטוריה של פולין, המוזיאון הלאומי הנמצא ליד הגשר מעל נהר האודרה, גן בוטאני יפה, אולם השוק, מוזיאונים נוספים, בית האופרה,גן חיות, גנים, בית כנסת ובית קברות יהודי.

שוב צפונית לשם העיר פוזנן - Poznan - (אם באים מברלין - הרי שזו נקודת הפתיחה בטיול) שבה התחילה ההיסטוריה הפולנית והייתה עיר הבירה - עיר עתיקה מדהימה ביופיה, בכיכר העיר יש לשכת מידע ובה תוכלו לקבל את מפת העיר ובה מסומנים כל אתרי התיירות. בכיכר כמובן עומד בית העירייה עם מגדל השעון ובו סמל העיר - שני תיישים הנוגחים זה בזה. מסביב לכיכר בתים צבעוניים, מצויירים ובהם מוזיאונים: לתולדות העיר, לכלי נגינה, לארכיאולוגיה, לצבא, גלרית אומנות, בתי קפה ומסעדות, מזרקות, פסלים וכו'. ממליצה על המסעדה - Gospoda Pod Koziolkami, וסמלה שניי תיישים. ארוחת צהריים מלאה וטובה לשני זוגות עלתה 100 זלוטי.

במקום גם כנסיות מעניינות, ממזרח לעיר על אי נמצאת קתדרלה גדולה, ומצפון לעיר ישנה מצודה מעניינת. במקום גם מרכז ירידים גדול ובו חממה ענקית, עם אוסף צמחים גדול ומרשים.

בתקופות בהם מתקיימים ירידים - כמו עכשיו יש קצת בעייה למצוא מקום לינה בעיר.

מדרום לפוזנן נמצאת העיירה קורניק - Kornik - ובה מבצר מפורסם הבנוי בהשראת ארמון אלהמברה מגרנדה, מאחורי המבצר נמצא גן אנגלי מדהים ובו עצים מסוגים שונים, מדשאות, בריכות מים, פרחים, שווה לקחת פסק זמן במקום, ישנו גם בית כרכרות, בכניסה קפה-מסעדה.

כ-13 ק"מ משם הכפר רוגאלין - Rogalin -ובו ארמון מפורסם של משפחת האצולה רצ'ינסקי, במקום גלריות ציורים, חדרים ובהם תצוגת הריהוט והכלים ששימשו את המשפחה, ביתן כרכרות, ומאחור גן צרפתי, על שטח ענק עם עצי אלון עתיקים, גני פרחים, נהר העובר באמצע היער, ובמקום מגודר נמצאים שלושה עצים ענקיים שהוטבלו לנצרות ונקראים: לך, צ'ך ורוס על שמות מייסדי פולין, צ'כיה ורוסיה.אנחנו לנו בעיר הקרובה גנייזנו - Gniezno - שבה נמצאת קתדרלה גדולה עם שני מגדלים ובה ארון מתים מכסף של ההגמון אדאלברט הקדוש, בעיר גם מוזיאון ואגם יפה. לנו במלון Mieszko בחדר זוגי עם מקלחת צמודה, ארוחת בוקר מלאה וגדושה בכל טוב ושילמנו עם החנייה 140 זלוטי.(מחיר הנחשב ליקר - אך היות וכל בתי המלון באיזור היו מלאים בגלל היריד שהתקיים בפוזנן, המחירים עלו).

צפונית לגנייזנו נמצאת העיירה ביסקופין - Biskupin - עיירה מבוצרת הבנוייה על אי, נחשפה בחפירות שנערכו במקום ושוחזרה ובה מוזיאון פתוח המשחזר את החיים במקום. מצודת עץ, מגדל שמירה, שחזור הכנת האוכל, האורוות עם בעלי החיים, אבירים הלבושים תלבושות מסורתיות מדגימים רכיבה על כרכרות עץ, ירייה בחץ וקשת, הטלת גרזנים, נשים משחזרות הכנת כלים ועוד. במקום חנויות מזכרות, מסעדות ובתי קפה. מהמקום יוצאת רכבת קטנה עם קרונות פתוחים העוברת בכפרי הסביבה, כולל בכפר ונציה שבו מוזיאון למסילות ורכבות עתיקות.

לא הרחק משם נמצאת העיירה - קרושביצ'ה - Kruszwica - ובה קתדרלה גדולה, כיכר עיר עתיקה, ועל גדות האגם גופיו - Goplo - נמצא מגדל "פיזה" הפולני הנקרא - מישה, מגדל שהוא חלק ממבצר, נטוי מעט ובו יש סיפור של אגדה עממית יפה. מהאגם יוצאות סירות להפלגה מסביב האיזור.

דרומית לקרושביצ'ה, 10 ק"מ לפני העיר קונין, נמצאת ליכן - Lichen - עיר קדושה לעולי הרגל מכל העולם, בדומה לצ'נסטחובה, בעבר היתה בה כנסייה קטנה ובה נמצא הציור האבוד, על פי סיפורי ההיסוטריה היא הוקמה בעקבות הצלתו של חייל שנלחם בקרב במלחמת העמים ב- 1813, תחת נפוליאון ונפצע, הבתולה מריה אליה התפלל, הצילה אותה ממות, לאחר שהבטיח שימצא את הציור האבוד ויתלה אותה בכנסייה לראווה, העיר החדשה הוקמה לאחרונה מכספי תרומות מכל העולם והינה ענקית, מרהיבה, ובנויה בה קתדרלה ענקית עם כיפת זהב, בתוך המבנה המרכזי הכול עשוי שיש, הכנסיות מדהימות בעושרן ויופיין, על הקירות מסביב נמצאות לוחיות ועל כל אחת מהן שם של תורם, במקום גנים ענקיים, פסלים, בריכות מים, כנסיות קטנות, גני זיכרון, חדרים ומסעדות לעולי הרגל, המקום שוכן על גדות אגם, ובאים אליו עולי רגל מכל העולם.מערבית לוורוצ'לאב אחרי העיר לגניצ'ה - Legnica , בין העיירה יאבור - jawor לבין העיירה שצ'גום - Strzegom בפאתי העיירה רוגוזניצ'ה - Rogoznica על כביש 374, נמצא המחנה "גרוס רוסן" ששימש מחנה מעבר, גם בכניסה למחנה זה נמצא השלט המפורסם "העבודה משחררת", במקום ביתן שנשאר שלם והיה ביתן המפקדה, נמצא היום מוזיאון לתולדות המקום, בו מוסרט גם סרט על המקום, בשטח מעבר לשער, ישנם שאריות מהבלוקים שהיו במקום, חלק מחדר האוכל, השילוט מראה ומסביר את מקומם, נשאר בכניסה עמוד התלייה, בהמשך תנור אחד מתוך הקרמטוריום שהיה במקום, אנדרטה גדולה, מספר אנדרטאות קטנות יותר, כולל אחת ובה ניצב מגן דוד והכיתוב המופיע הינו באיידיש.לינקים:
www.visit.pl/index
www.travelpoland.com
www.polandtout.org
www.pokand.pl/index.htm
www.gopoland.com
www.lichen.pl
www.poznan.pl
www.wroclaw.plנשלח ע"י מירי רוזנשיין , ישראל