מסביב לעולם - טיול מקיף בפולין


טיול מקיף לפולין

כשמזכירים בארצנו את פולין, יש מייד שתי דעות נחרצות, של אלה שלא מוכנים לשמוע עליה, ושל אלה שלא מכירים אותה או שמכירים אותה רק כארץ של "תיירות שואה".

אז הייתי רוצה קצת ל"האיר" ולשנות את הדעה על הארץ היפה הזאת. אין ספק שארץ זו מזכירה לכולנו את נושא "השואה" ולרגע אין בכוונתי לגרום לנו לשכוח אותו, לדעתי יש חשיבות עצומה וחובה לכל נער ונערה ואפילו לנו, דור האמצע, לצאת למשלחת נוער, לאחר הכנה ולימוד הנושא החשוב הזה, לשמוע עדויות של ניצולי השואה ולבקר במחנות ההשמדה, בערים ובגטאות שהורינו והוריהם התגוררו בהם ולנסות ולהבין את שעבר עליהם בתקופה חשוכה זאת.

אך מאידך, ברצוני לציין שלפולין יש הרבה מעבר לזה להציע לתייר בדיוק כמו לארצות אחרות שמתחברות לנושא כמו גרמניה, אוסטריה וכו'. הארץ יפה לא פחות מארצות המזרח האחרות והמתוירות על ידנו כמו צ'כיה, סלובניה, קרואטיה ועוד.

פולין היא הגדולה בארצות מזרח אירופה, יש בה נופים מכל הסוגים, בצפונה - חוף הים הבלטי, בדרומה - פסגות הרי הטאטריים ולכל אורכה ורוחבה ערים היסטוריות, עתיקות, יערות, אגמים, נהרות, חיות בר,פארקים לאומיים, מוזיאונים, ארמונות, טירות עתיקות, דברי אומנות, שווקים, מסעדות ובהן אוכל נהדר וכמובן לאוהבי הקניות אפשר למצוא בה הרבה עבודות יד מעץ, רקמה, סריגה ותכשיטים מאבן הענבר. המודרניזציה כבר שולטת בערי פולין, ניתן כבר למצוא בערים הגדולות סניפי "מקדונלדס" ופיצה לצד מסעדות מקומיות קטנות, ובעיירות הקטנות עדיין ניתן לראות את המקומיים עובדים בשדות עם קלשונות, מחרשות ורוכבים עם הסחורה על גבי עגלה הרתומה לסוס.

פולין היא עדיין ארץ הזולה לתייר, משתמשים עדיין במטבע המקומי "הזלוטי", כסף מקומי אפשר לרכוש בשדה התעופה בארץ או להחליף בכל מקום בדוכני "הקאנטור" ,כיום ניתן למצוא בה הכול ולא חסר דבר, ברשתות הסופר הגדולות כמו "טסקו" , יש מבחר ענק החל משרוך נעל ועד מכשירי חשמל במחירים הזולים מהארץ, הדלק זול יותר, יש מבחר צימרים שהולך וגדל והמחירים שווים לכל נפש, כך שלא חייבים לישון בבתי מלון שמחירם יקר יותר, יש לשכות תיירות בערים הגדולות ובהן אפשר לקבל חומר ומפות. (חומר כתוב בעברית ניתן לקבל גם בקונסוליה הפולנית בתל אביב). השפה השולטת היא אכן הפולנית, גם דוברי גרמנית יסתדרו בה, אך כיום רוב הדור הצעיר דובר אנגלית וניתן להיעזר בהם.

הזמן הטוב ביותר לנסוע לפולין הוא באביב, אלא אם אוהבים סקי ואז כמובן לפולין בחורף יש הרבה מה להציע בעניין. בקיץ יכולים להיות ימים חמים והיות ולרוב אין בנמצא מזגנים, הרי שיכול להיות נעים פחות.

ההגעה לפולין יכולה להיות בדרך המקובלת, דרך וורשה או קרקוב, אך כדאי לשקול את ההגעה דרך ברלין או פראג, דבר המוזיל את עלות הטיסה וגם עלות הרכב השכור, אך כמובן הכול תלוי באיזה איזור אנו רוצים לטייל.

ועל קצה המזלג המקומות שבהם כדאי לבקר:
צפון פולין לכיוון חוף הים הבלטי - מאלבורק - הנמצאת על דרך המצודות ובה אחד המבצרים הגדולים באירופה, גדנסק- עיר הנמל העתיקה, סופוט- חוף יפה ומזח עם טיילת ומרחצאות מרפא, אוליוה - ובה קתדרלה עם אורגן מוזר ועתיק, חצי האי הל- עם יערות וחופים, פארקים לאומיים לאורך החוף עם יערות, אגמים, ביצות, חיות, והאגמים המאזוריים הגדולים - וגם בהם שמורות טבע, אגמים, יערות. כשיורדים מצפון פולין לכיוון המרכז כדאי לעבוד דרך ביאליסטוק- ובה ארמון, כיכר שוק, מוזיאון, כנסייה. טיקוצ'ין- עיירה ובה בית כנסת עתיק ברובע היהודי ובו מוזיאון, ליד העיירה נמצא יער לופוחובה - אליו הולכו יהודי העיירה נורו ונקברו בשלושה בורות הריגה גדולים.

טרבלינקה- כפר קטן שבו שכן מחנה ההשמדה, כיום יש בו אתר זכרון ובו מצבות אבנים לזכר הקהילות היהודיות שנרצחו במקום.

מרכז פולין ועיר הבירה ורשה - העיר העתיקה המשוקמת, המבצר, ארמונות, גנים, מוזיאונים, הרובע היהודי ובו הגטו. לובלין- עיר היסטורית, ארמון, ככר שוק, כנסיות, מוזיאון, בית קברות יהודי. בפאתי העיר נמצא מחנה ההשמדה מידנאק - היחידי שהגרמנים לא הספיקו להרוס ובו הצריפים,המקלחות, המשרפה, הר האפר, האנדרטה. העיירה קאזימייז' דולני - בתי אבן עתיקים, כיכר שוק מקסימה, כנסיות, חורבות מצודה, ושארית בית הכנסת. קילצ'ה- עיר עתיקה, ארמון, מוזיאון, קתדרלה, רובע יהודי. טרנוב - שוב עיר עתיקה, כיכר שוק, בית עירייה קדום, מוזיאון, בזיליקה, רחובות צרים, רובע יהודי. לא הרחק גם הערים ז'שוב, פשמישל, חלם, לנצוט שכולן ערים עתיקות ויפות ובהן ארמונות, טירות, כיכרות שוק, מוזיאונים ועוד.

דרום פולין והעיר המקסימה קרקוב - בירת פולין בעבר, עיר עתיקה ומשומרת ובה ארמון ואוול - מקום הכתרת מלכי פולין וקבריהן,ורובע קזימייז' שבו חיו היהודים ונמצאים בו בתי כנסת ובית קברות, המוכרים ע"י אונסקו, כיכר שוק יפה והסוקיניצה - השוק המקורה, המוקפים בביניינים וארמונות עתיקים, בזיליקה, פארק, מוזיאונים. בקרבת העיר נמצאת העיירה וייליצ'קה - ובה מכרות המלח העתיקים הפועלים עד היום, במקום מערות תת קרקעיות ובהן מעברים, קפלות, אולמות מעוצבים ומפוסלים כשהכול עשוי מגושי מלח, ברכות מלח, מוזיאון ואפילו חנות מזכרות. לא הרחק מהעיר נמצאת העיירה אושווינצים - ובה מחנה הריכוז וההשמדה הגדול והמפורסם אושוויץ בירקנאו ובכניסה אליו השער עם הכתובת המפורסמת "העבודה משחררת", במקום נמצא מוזיאון עם תצוגות קבע של פרטי לבוש, כלים, מזוודות, תמונות של הניספים, מספר ביתנים, משרפות, אנדרטה. קצת מעל העיר צפונה נמצאת צ'נסטחובה- מרכז הנצרות ובה הקתדרלה הגדולה של מדונה השחורה. דרומה לזאקופנה - שהיא אתר נופש הררי מפורסם לרגלי הרי הטאטרי ובה יושבים הרבה אומנים, יש בה בתי עץ, מדרחוב עם מסעדות, בתי קפה , חנויות ובוטיקים, שוק פתוח שבו אפשר לקנות עבודות יד וגבינות, מוזיאון, כנסייה, רכבל המעלה לפסגת ההר וממנו נוף מדהים. העיר משמשת כמקום יציאה לטיולים בנקיק הדונאייץ וכל האיזור הינו פארק לאומי מדהים, ממנו ניתן להדרים לעמקים הציוריים שבהם אגמים, יערות, חיות בר, בקתות הרים ונוף מדהים.

עולים לכיוון דרום מערב ומבקרים בעיר וורוצלב - היושבת על אי בנהר האודר, בה נמצאת עיר עתיקה, כיכר שוק, בית עירייה, כנסיות, קתדרלה עתיקה, מוזיאון הפנורמה, גן בוטאני, גן חיות, בית כנסת ובית קברות.

מכאן יש אפשרות לעבור את הגבול לצ'כיה ולהמשיך את הטיול בפראג, או להצפין ולהמשיך לטייל בפולין לכיוון העיר פוזנן- שבה עיר עתיקה ומעניינת לצד העיר החדשה וממנה לעבור את הגבול לגרמניה לכיוון ברלין.

אתרי אינטרנט ובהם פרטים על פולין:
ynet
polandtour
gamacarmiel
polishworld
gopoland


נשלח ע"י מירי