web stats מסביב לעולם - ניו זילנד


ניו זילנד

קניות מומלץ לעשות ב-pack'n'save, שזו רשת סופרמרקטים סטייל "ג'מבו" או "חצי חינם". שימו לב למדפי הענק של שוקולד קדבורי. המון סוגים שלא שמעתם עליהם בכלל.

לפני הגעה לאיזור הקרחונים (פוקס ופראנץ יוזף) רצוי להזמין לינה מראש. העיירות פיצפונות וכמעט תמיד יש שם יותר ביקוש מהיצע.

הוסטלים לא תמיד מנפיקים מגבות (אני זוכר שבכלל לא, אבל אני לא בטוח).

אם אתם מטפסים על אחד הקרחונים מסעיף 2, יש טיול יום, חצי יום וטיסה במסוק עד למעלה. הטיסה עולה 100$NZ, טיול של יום בסביבות 60&. אל תעשו את החצי יום בכל מקרה, לא מגיעים לשום מקום מעניין בחצי מהזמן, והמאמץ לא כזה רציני. זה הבדל ממש מהותי - ראיתי איפה אלה של החצי יום חזרו, וזה היה לפני תצורות הקרח היפות, מנהרות שהרוח חצבה, וצבעי כחול שלא תראו בשום מקום אחר.

באי הדרומי בעיקר, ובמסלול שבין טי-אנו למילפורד (דרומית ומערבית מקווינסטאון) יש המון שלטים קטנים שמכוונים לחניונים ומסלולי הליכה קצרים. אורך המסלול מצויין לפני הכניסה, ורובם מאוד שווים עצירה, הליכה והצטיידות במצלמה. זו נסיעה של בערך שעתיים, ועם העצירות זה יכול לקחת יום שלם, ומומלץ לקחת את הזמן.

למילפוד כדאי להגיע לשקיעה, לישון בגס האוס המרוחק 4 ק"מ מהפיורד עצמו ולחזור בבוקר. אור הזריחה וענני הבוקר משווים למקום מראה שונה מאוד.

בפארק אבל טאזמן (צפון האי הדרומי) יש מסלול הליכה שהוא הלוך ושוב, אלא אם אתם מגיעים מוקדם בבוקר ולוקחים אתת הסירה לצד אחד, ואז חוזרים הכל ברגל (6-8 שעות של הליכה נוחה ללא עליות וירידות רבות, וכל זה ליד הים). דרך נוספת היא לחתור יומיים בקייקים. רואים נופים שונים, חופים שהרובלא מגיעים אליהם, אבל זה יכול להיות מעייף.

ליד פונקאיקי (סלעי הפנקייק) יש גסט האוס קסום שנקרא "ג'ונגל גסט האוס". הוא ממוקם סך הכל 300 מטר מהכביש אבל הוא מרגיש הרבה יותר מרוחק. זה ממש מרגיש כמו אמצע הג'ונגל למרות שזה פיסת יער די צרה (בין הים להרים - לא יותר מ-600 מטר).

יש את מסלול ההליכה של הטונגרירו, במרכז האי הצפוני. זה יום הליכה אחד (התחלה קשה עם הליה, אבל המשך לא נורא, רק עם המון רוח). אם אין יום יפה - חבל לעלות. זה לא ייראה לכם מוצדק ללכת כל כך הרבה אם מזג האויר לא איתכם. אני חיכיתי שם 5 ימים ליום שמש, והיה מקסים. אחרים לא חיכו ולא נהנו.

הקרחונים נמצאים באי הדרומי (שם יש את הטיסה במסוק מעל הקרחונים, 100-130$NZ), פיורדלנד (22 פיורדים מהם רק 2 נגישים ברכב, השאר רק בשיט ומסלולי הליכה) ובתוכו מילפורד שממש חבל לא לראות אם כבר הגעת לצד ההוא של העולם. הקטלינז (איזור גבעות יפהפה). קאיקורה (תצפית לוויתנים ופנינסולה מלאה כלבי ים). קווינסטאון (עיר האדרנלין מבנג'י במגוון גבהים, צניחה חופשית, טיולי אופניים רק בירידה ועוד ועוד). החוף המערבי באי הדרומי זה חתיכת נוף דרמאטי. הר קוק, הגבוהה בניו-זילנד. הבולדרים על החוף, המפלים שפשוט נופלים לכביש כשרק מתחיל לטפטף, האגמים המקסימים, הרי געש כבויים... אין לזה סוף באי הדרומי.

באי הצפוני יש מה לעשות, אבל וחוויות יותר חזקות בדרומי:

יער עצים בני 1000 שנה צפונית לאוקלנד.

מפגש האוקינוס השקט והים הטזמני (ממש רואים קו מפריד).

רוטורואה - עיר שנמצא בה המקום הפעיל ביותר בעולם מבחינה טרמית; בריכות בוץ, מעיינות חמים, גייזר אחד ועוד. יש פארק של 17 בריכות ייחודיות, וכל העיר מסריחה מגופרית. בפארק של העיר צריך להיזהר לא ליפול לבריכות חמות

מערות וואיטומו - נהר הזורם מתחת לאדמה, תמורת 60$NZ תוכלו לרכב על אבוב בנהר די שקט מתחת לאדמה. חוויה נפלאה.

אגם טאופו - מקום לקפוץ באנג'י של 45 מטר (בלבד).

טונגרירו והר רפאהו - מסלול ההליכה שתיארתי בהודעה הקודמת, במרכז האי ודרומית לאגם טאופו.

משם עד וולינטון, הבירה, כמעט ואין אטרקציות. וולינגטון נחשבת לעיר ה"רוחנית" ביותר בעולם, והכוונה לרוחות. גם בקיץ, אגב. בוולינטון תמצאו חיי לילה לא רעים בסופי השבוע; פאבים איריים, זמרי רחוב, פאבים מודרנים ועוד.
נשלח ע"י YO-MAN, ישראל