מסביב לעולם - דרום אפריקה ולסותו


דרום אפריקה ולסותו

בין חודש אפריל למאי 2003 ביליתי שלושה שבועות מעולים בדרום אפריקה ולסותו ואני מביא כאן את החוויות שעברו עלי על קצה המזלג.

התחלתי את הטיול בקייפ טאון, עיר מקסימה, אירופית משהו, למעט השחורים הרבים שמציפים את העיר, יושבים על כל שפת מדרכה פנויה ומקבצים נדבות ומשרים אווירה קצת מפחידה, מדובר בעיר מקסימה, חיננית בעלת עבר מפואר. בימים אלו משלימים את החלק הראשון בבניית תעלה בעיר, קח שבעוד כמה שנים, נוכל לשוט במוניות מים בעיר, בערך כמו בונציה... כמובן שטיילתי על פסגתו של הר השולחן, זה היה ביום מדהים שמעל האוקינוס האטלנטי, היה כל הזמן ערפל מסתורי. יום אחד טיילתי בקייפ התקווה הטובה ובקייפ פויינט ויום אחר ערכתי סיור בחבל היינות הקרוב לעיר וקניתי שמפניה מקומית ב-15 ש"ח בערך, ממש מציאה.

משם המשכתי להרמנוס, המקום הכי טוב בעולם לצפיה בלוויתנים מהיבשה, רק בעונה, שמחילה בסוף יוני ונמשכת עד דצמבר, כך שהרבה לוויתנים לא יצא לי לראות, אבל בהחלט היה נחמד, טיילתי בעיירה עם אופניים, מדובר בעיירה שמזכירה מאוד כפר שוויצרים עם הרים, הרבה ירוק וארכיטקטורה מעניינת, רק האוקינוס האטלנטי (שבאזור הזה מתמזג עם האוקינוס ההודי ולעיתים ההפרש בטמפרטורת המים בין יום אחד למשנהו הוא מעל 10 מעלות. יום למחרת צללתי עם כרישים לבנים בקרבת מקום, זה היה חוויה!!!

משם המשכתי לג´פרי´ס ביי, בירת הגולשים של דרום אפריקה, שנמצאת לחוף האוקינוס ההודי, בקצה השני של הגארדן רוט. לצערי לא יצא לי לקפוץ באנג´י מהגשר הכי גבוה לקפיצת באנג´י בעולם (לא החבל הכי ארוך) שנמצא בריבר סטורם, עשרות קילומטרים מערבית משם, בשל אי הבנה שהייתה לי. אז לכל מי שרוצה, ריבר סטורם, הוא המקום לבאנג´י הכי גבוה בעולם.

המשכתי לדרבן, בה ביליתי יום אחד, יום מאוד אומלל, בהתחשב בעובדה שבאותו היום נשדדתי על ידי שני שחורים עם אולרים. הסתובבתי עם עוד בחור אנגלי, בקרבת החוף ופתאום משום מקום הם באו עם סכינים, נתתי להם את הארנק והם נעלמו, למשלי הם לא מצאו את חגורת הכסף שהייתה עלי עם הרבה כסף, הדרכון, כרטיסי הטיסה ועוד... זה באמת המקום לציין שהפשע בדרום אפריקה גואה ומולץ לנהוג בזהירות, שגם לא תמיד עוזרת ולכן חשוב לא לשים את כל הביצים בסל אחד...

מדרבן המשכתי הלאה לדראקנסברג, הרי הדרקון. מדובר בחבל ארץ מהמם, עם המון הרים, נהרות ותצורות נוף מעניינות. אני אישית הייתי בדרומם של ההרים, באזור סאני פאס, המעבר היחיד לרכב מחבל קאזולו-נטאל ללסותו (וגם, רק עם רכב 4X4). ביליתי יום אחד במזרח לסותו, ממלכה ענייה שנמצאת גבוה בהרים...

אחרי שלושה ימים בדראקנסברג ולסותו, נסעתי לפרטוריה, משם לקחתי טיול מאורגן של ארבעה ימים לפארק קרוגר. הדרך לפארק מעניינת ועוצרים במקומות יפים כמו God´s window שבשל ערפל, כל מה שניתן היה לראות מאתר התצפית היה ענן לבן, Bourk´s luck potholes שזה מפל ונהר שארועים גיאלוגים שקרו לפני אלפי שנים של זרימת מים ואבנים יצרו בסלע כל מיני נקבים ונקיקים מרהיבים ו-Blyde river canyon שאלו הרים צרים ומרשימים שמתרוממים משום מקום לגבהים מרשימים. בפארק קרוגר עצמו יצא לי לחזות בכל החיות הגדולות, למעט נמרים וזה כולל אריה, צ´יטות שישבו על הכביש, באפולו, עדר ענק של פילים, צבועים, קרנפים, היפופוטמים, כלב בר (שהוא החיה השניה בסכנת ההיכחדות שלה בעולם) ועוד כל מיני חיות נוספות.

ועצה קטנה לסיום, בכל אכסניה ומקום של תרמילאים, מחלקים את "התנ"ך של התרמילאים" לדרום יבשת אפריקה אפריקה (דרום אפריקה, לסותו, סוואזילנד, נמיביה, זימבבואה ומוזמביק). זה נקרא COAST TO COAST ומומלץ להצטייד בספר זה אם רוצים למצוא את המקומות הזולים והשווים באמת (לינה, טיולים, תחבורה וכדומה).נשלח ע"י אלעד, ישראל