web stats מסביב לעולם - לפלנד


טיפים ללפלנד בחורף

במבט ראשון יש החושבים שמזג האויר שם עלול להרתיע אנשים מלהגיע לשם למרות שדעתי האישית החורף שם הרבה יותר כייף מהלחות של תל-אביב בחודשי הקיץ.
היות ואין טיסה ישירה מישראל לפינלנד יש צורך לעבור דרך מדינה נוספת באירופה. החברות המומלצות לטוס להלסינקי חברת התעופה ההונגרית האוסטרית הצ'כית והגרמנית מומלץ לחפש טיסה היוצאת מישראל בשעות הבוקר המוקדמות עם חניית ביניים קצרה באירופה ולהגיע לנמל התעופה בהלסינקי לא יאוחר מהשעה 1400 ומשם או במונית או תחבורה ציבורית או בקו הסעות של פינאייר.

הכי זול זה תחבורה ציבורית(אפשר לשלם בכרטיס אשראי) הנסיעה היא בערך 45 דקות תלוי במה נוסעים. כולם מגיעים לתחנת הרכבת הראשית של הלסינקי ולפני הכל ניגשים לדלפק של קנית כרטיסי נסיעה ברכבת לתיירים הכרטיסים לתיירים זולים בצורה משמעותית אילו הייתם קונים כרטיס רגיל. את הכרטיסים אפשר לרכוש ע"י הצגת דרכון.
חשוב להגיע להלסינקי באמצע השבוע כי בסופי שבוע הרכבות יותר עמוסות יחד עם הכרטיס רצוי לשלם בנפרד לקרון שינה או לחילופין מי שרוצה לישון על ספסל כל הלילה אפשרי אבל מאוד לא רצוי.
לאחר כל הסידורים אפשר להכניס את החפצים לאחד התאים תמורת סכום פעוט ועל הזמן הנותר עד נסיעת הרכבת הלילה אפשר ללכת בהזדמנות זאת לבקר באיזור הסנט הכנסיה .ולתאולוגים למינהם חפשו היכן כתוב בכניסה לכנסיה יהוה וזה כתוב בעברית. נוסף לזה גשו לנמל ותבקרו בשוק המקורה או לחילופין אפשר לחצות מתחנת הרכבת את הכביש בזהירות ובמידה ולא קניתם כובע או כפפות גשו לחנות ספורט בשם אינטר לפעמים אפשר למצוא שם בזול לפני שאתם עולים לרכבת הלילה. יש לכם סופרמראקט וקנו שם לפחות שתיה מכיוון שחם ברכבת מה גם שהיא נוסעת כ-12 שעות.(בקשו בעת קנית כרטיס הרכבות לוח זמנים) במידה ואתם לא רוצים לנסוע ברכבת לילה יש בשעה 0930 רכבת יום לרובניימי אבל גם כאן אתם צריכים להוסיף כסף על מקום שמור מכיוון שהפינים בדרך כלל נוסעים על מקומות שמורים כאשר המרחקים ארוכים.

ביגוד
אל תשתוללו עם ביגוד למרות הקור. נוסף לבגדי החורף הרגילים שלכם קחו ז'קט עם כובע כפפות טובות וכובע צמר בשום אופן על תקחו מטריה מכיוון שאין צורך בזה השלג הוא יבש ולא מרטיב. בהלסינקי בחורף לעיתים יורד גשם מעורב בשלג אבל זה גשם דקיק כך שמספיק כובע מה גם שבהלסינקי לפעמים יש רוחות בגלל הקירבה לים. קחו איתכם גם בגדי קיץ מכיוון שבמלונות ובכל מקום ציבורי חם בצורה מופרזת בבתי המלון אפשר ללכת עם שרוול קצר אין צורך לטוס בנעלים חמות אפשר בנעלי ספורט רגילים ובמידה והקור בהלסינקי לא מופרז ברכבת לפני הירידה ברובניימי תחליפו לנעלים חמות ומי שלא קנה נעלים חמות לא לקנות בהלסינקי להתאפק עד רובניימי ולקנות שם בסיטי מארקט ואפילו מומלץ. הרבה יותר זול מאשר בישראל הסיטי מארקט זה רשת חנויות בפינלנד ויש שם מכל דבר שאתם רוצים על תקנו שם ציוד הקפי למחשבים בארץ יותר זול ובהרבה ועוד חשוב להזכיר לא לקנות בגדי סערה מכיוון שאת הביגוד הזה מקבלים בכל מקום שעושים את ספורט החורף .

מתי לנסוע
ברובניימי בחודש ספטמבר מתחילים השלגים עונת הסקי מתחילה בערך בדצמבר וברור שהכל מתחיל לקפוא חודש דצמבר בתקופת חג המולד אין כמעט יום למרות שהפינים בהמוניהם מגיעים לשם כדי לקבל את ברכתו של סנטה קלאוס גם בינואר עדין אין ימים ארוכים כך שלמעשה הטוב ביותר להגיע אחרי ה-10 לפברואר גם חודש מרץ מומלץ וכדי לסבר את האוזן ב-23 לדצמבר 24 שעות לילה וב-21 למרץ היום שווה ללילה. רק תארו לעצמכם כמה היום גדל אחת הסיבות שכדי להגיע לא לפני ה-10 לפברואר זה מכיוון שאת ארמון הקרח בקיימי בדרך כלל פותחים בתחילת פברואר וחבל להפסיד את זה

לינה
ברובניימי עיר בת 35000 תושבים לא חסר מקומות לינה אפשר להזמין או ישירות למלון או דרך האינטרנט רצוי להזמין לפחות חודש קודם

ומה יש ברובניימי והסביבה
מי שנוסע בחורף לרובניימי בדרך כלל בא כדי לעשות ספורט חורף למרות שגם בקייץ יש שם מה לעשות אבל אנחנו ניתמקד בחורף

לאחר שנגיע לרובניימי, רצוי בשעות הבוקר עם רכבת לילה, מי שרעב יש מסעדה בתוך תחנת הרכבת אבל לא חובה.
בכל אופן יש ליד תחנת הרכבת גם מוניות וגם אוטובוסים לכל מקום בעיר וגם למקומות מחוץ לעיר אפילו לאינרי בצפון הרחוק יש אוטובוס.
לאחר שהגענו למלון בדרך כלל במלונות מציעים ארוחת בוקר על חשבון המלון מכיוון שלמעשה השהיה במלון היא רק משעות הצהרים {הפינים ממש חמודים )
לאחר כל הסידורים במלון רצוי ומאוד חשוב לגשת ללשכת התיירות המקומית (למי שיש מפה ישנה של רובניימי לשכת התיירות עברה למקום אחר) עלי לציין שהם יעזרו בכל אינפורמציה רלוונטית עד כמה שהם יכולים וחשוב מאוד לשאול אותם וכל זה למה ? מכיוון שלפעמים הם בונים ליד הכנסיה ברובניימי כנסיה מקרח כך שחבל להחמיץ את זה.

מה שמייחד את ספורט החורף ברובניימי זה כמובן הנסיעה בסנומובייל יש שם לפחות שלשה משרדים שיש להם את הסנומובייל.
אנסה לתאר לכם מה שעושים איתם ואתם לא חייבים לקחת כל יום נסיעה אפשר באמצע לשלב דברים אחרים שבהמשך זה יובהר יותר וחשוב לזכור שאת כל האטרקציות מזמינים לפחות יום קודם.

במידה ויש לכם זמן תשדלו לא לקחת סנומובייל ביום בהיר היות והשמש שם כל הזמן היא כמו לפני שקיעה ועם השלג והקרח זה מאוד מסנוור. מוטב יום מעונן או מושלג הקסדה שאתם מקבלים היא באה יחד עם משקפי מגן לפעמים כאשר קר מאוד האדים של האף מכסים את המשקפיים וזה מיד נהפך לקרח ואז פשוט לא רואים כלום כך שבמקרה כזה עדיף להרים את המשקפיים למרות הקור. רצוי לקחת תרמיל גב ושם אפשר לשים את המצלמה ואפילו בקבוק מים או כל דבר אישי על תסעו בסנומובייל עם מצלמה חשופה.
בדרך כלל לוקחים אותכם מהמלון למשרדים של הסנומובייל ברכב של המשרד כאשר אתם באים אתם מקבלים בגדי סערה מגפיים כובע כפפות וקסדה.
לאחר שלבשתם את הבגדים אתם הולכים עם המדריך לשפת האגם שם מרוכזים כל הסנומוביליים ואחרי הדרכה קצרה יוצאים לדרך. אחרי נסיעה של שעה או יותר תלוי לאן, שחוצים את האגמים ונוסעים בתוך יערות הנסיעה עצמה לא מסוכנת ובמידה ולא שומרים על כללי זהירות אפשר להתהפך (לא לדאוג לא קורה כלום) ולמה זה קורה? כולם נוסעים אחרי המדריך על תוואי שכל יום נוסעים אבל בצידי התוואי השלג הוא מאוד רך ומטבע הדברים הסנומובייל נימשך לחלק הרך. וגם והיה וירדתם מהתוואי לא לנסות לצאת לבד תמתינו עד שהמלווה יבוא ויחלץ אותכם הוא עושה את זה בקלות ואנשים שלא מודעים פשוט מתחפרים ואז יותר קשה להחלץ.
עם הסנומובייל נוסעים לפעמים עד חוות כלבים ושם עוברים למזחלות כלביים ברור שמקבלים הסבר על הכלבים לפעמים נוסעים למקומות שיש שם חוות איילים מכניסים את כולם לתוך קוטה שמים לכם ברזל מלובן(כאילו) על המצח ואתם חלק מהעם הלאפי. לאחר מכן אתם מקבלים אייל עם מזחלת נוסעים וכאשר אתם חוזרים אתם מקבלים רשיון נהיגה על מזחלת איילים . כמו כן יש גם נסיעה עם הסנומובייל לאגם הולכים לאמצע האגם קודחים חור בקרח ודגים דגי סלמון ולאחר מכן אוכלים אותם על האש ומי שלא רוצה לנסוע בסנומובייל יכול להזמין טיול רגלי בטונדרה ההליכה דורשת מאמץ רב ונוסף לבגדי הסערה מקבלים סנדלים בגודל של מחבט טניס ועם זה הולכים. עומק השלג יכול להגיע לעיתים למטר וחצי.

אבל הסנומובייל זה לא העיקר ברובניימי עצמה יש מוזיאון בשם ארקטיקום חובה להיות. נותן תיאור על החיים בלפלנד ושל הלאפים חוץ מזה יש שם תערוכות מתחלפות המוזיאון עצמו חלקו תחת האדמה אבל בנוי כמו שרק הפינים יודעים לבנות

הזוהר הצפוני
מי שנוסע ללפלנד צריך הרבה מזל כדי לראות את הזוהר הצפוני או כל ערב ללכת לאגם אולי בכל זאת ולמרות הכל הוא יופיע והיה והוא יופיע הרווחתם את נסעתכם ללפלנד.

עוד בסביבה
כדי להגיע לכפר של סנטה קלאוס האמיתי אתם צריכים לקחת קו 8 לוח זמנים אפשר לקבל בלישכת התיירות. המקום עצמו לא גדול כאשר ברקע מתנגן יצירה של סביליוס המקום הוא מאוד ממוסחר יש שם הרבה חנויות למזכרות מסעדות אפשר לגשת לסנטה קלאוס צריך לעמוד בתור הוא משוחח עם כל אחד ואפילו מתעניין בישראל פעם אפשר היה לצלם אותו כיום לא נותנים מכיוון שיש שם צלם שמצלם במצלמה דגיטלית ומקבלים את התמונה במקום.

בכפר עצמו יש מפעל לניפוח זכוכית אפשר להכנס ולראות המחירים הם מאוד מופרזים אבל שווה ביקור.

כ-70 ק"מ מרובניימי יש עיר בשם רנואה יש שם גן חיות של חיות צפוניות לדעתי חבל על הזמן למרות שהמקום יפה.
במקום רנואה סעו לקיימי ברכבת של 0930 היוצאת מרובניימי תרדו בקיימי עשר דקות הליכה ואתם בארמון הקרח. הארמון או המבצר כמו שהפינים קוראים לו כל שנה בונים אותו שונה מהשנה הקודמת יש שם כנסיה חדרי מגורים בר ואפילו חדרי שינה ואפשר לישון שם תמורת סכום יחסית יקר.

בררככם חזרה לרובניימי תבדקו את השעה של הרכבת ושלא תעלו על רכבת לאולו במקום רובניימי.

בקימיי יש שוברת קרח זאת ספינה שמפליגה ללב ים כאשר החרטום שלה שובר את הקרח יש צורך לברר ברובניימי את השעות של ההפלגה האנשים עולים על האוניה כאשר במקום מסוים בלב ים היא שוברת את הקרח בצורת בריכה האנשים יורדים חלק הולך לטייל על הים וחלק אחר לובש בגדים מיוחדים שלא מחדירים מים והם ניכנסים לים.
אין חשש שיקרה להם משהו מכיוון שהביגוד שהוא לא מחדיר מים גם לא נותן לאדם לטבוע וכמעט שכחתי תוך כדי הפלגה מקבלים ארוחה של מרק דגי סלמון.
עלי לציין שההפלגה הזאת מאוד יקרה.

סעו ותהנו וחיזרו שוב. רובניימי תמיד ממתינה לכםנשלח ע"י משה גורן, ישראל