web stats מסביב לעולם - עמק ספיטי - צפון הודו -יומן מסע

יומן מסע - עמק ספיטי - צפון הודו

20/8/04 יום שישי.
כהרגלי בקודש, בכל מקום חדש אליו אני מגיע, אני עורך סריקת הכרות עם המקום וסביבתו הקרובה. טיפסתי אל מרומי הגומפה (אתם כבר יודעים מה זה "גומפה", נכון ?) שלשמחתי מוקמה הפעם לא גבוה במיוחד, אך מספיק כדי להשקיף על הכפר וסביבתו. כמעט כמו בכל מקום גם כאן מחולק הכפר באמצעות הנהר ל"קאזה החדשה" ו "קאזה הישנה".

לא סיפק אותי הנוף שראיתי ושירכתי רגלי לאורך הנהר, מהלך כ- 5 ק"מ אך ללא תוצאות ! מדבר.....! האתרים שיש לראות בסביבת "קאזה" ו"בעמק ספיטי" נמצאים במרחק המצריך נסיעה באוטובוס........אמה, מה ? כדי לנסוע למשל לכפר "קיבר" המרוחק רק 16 ק"מ ! מ"קאזה" יש צורך לקחת את האוטובוס היחיד היוצא מקאזה בשעה 17:00 , מגיע לקיבר בשעה , 18:30 אז כבר מאוחר לצאת לסיור בכפר ולהעפיל לגומפה המרוחקת 7 ק"מ על כן יש צורך ללון בכפר, למחרת עורכים את הסיורים הנדרשים אבל אז לא ניתן לחזור לקאזה כי האוטובוס היחיד היוצא לקאזה עוזב את קיבר בשעה 07:00 בבוקר ! משום כך יש ללון בקיבר יום נוסף ! וכך אמורים הדברים לגבי שאר המקומות והאטרקציות, בקיצור כדי לבקר בארבעת האתרים הרלוונטיים באזור, יש להקדיש לכל אחד שלושה ימים וזה מוגזם !!! שלא לדבר על איך בכלל מסיגים מקום באוטובוס....???? כל אוטובוס שיוצא מלא על גדותיו, פנים וגג...!!

אז מה עושים ? לשכור ג'יפ ? צריך להביא נדוניה ! לארגן חבורה שתחלוק בהוצאות ? בלתי אפשרי, כל אחד מעוניין להגיע לאתר אחר. מה עושים ????? קצת תושייה וניסיון, הביאו אותי לתושב מקומי בעל אופנוע, שאחר שהצעתי לו הצעה מפתה - 500 רופי ליום + הוצאות דלק, ניאות בשמחה לחבור אלי ולהיות נהגי הפרטי ליומיים הבאים !

21/8/04 יום שבת.
07:00 "סם" (זה שמו של בעל האופנוע) מתייצב בחדרי, יחד יוצאים לשתיית תה של בוקר והיידה......נוסעים ! היעד הראשון, "טאבו", 40 ק"מ מקאזה, מהלך שעה ושלושים של קור כלבים וישבן דואב, מגיעים למנזר עתיק יומין בן כ- 1000 שנים, הממוקם שלא כרגיל, בעמק ובמרכזו של כפר שנבנה סביבו. מבנה בוץ ואבן מוקף סטופות בוץ, מאוד לא מרשים ומזכיר מתחם מקסיקני מסרטי המערב הפרוע.פנים המנזר עשיר בפסלי בודהה רבים בגדלים שונים ובציורי קיר עתיקים ומרהיבים, המעניקים בעצם את היחוד והערך למנזר חסר החן. גם כאן הכול נתון באפלוליות הגובלת בחשיכה, דבר הפוגם בהתרשמות המלאה. מטאבו אנו שמים פעמינו ל"דאנקהר" הנמצאת באמצע הדרך בין טאבו לקאזה. אחר כ- 5 ק"מ ......פ..נ..צ..ר !

לאופנוע כידוע אין גלגל רזרבי, אי לכך אנו מדשדשים רגלית - 3 ק"מ לכפר השכן שם אמור "סם" להכיר מוסכניק שיתקן את הפנצר......מגיעים לכפר, סם מזעיק את החבר וכאן מתחילה הצגת תיאטרון אמיתית...... השמועה שאופנוע מפונצר הגיע לכפר עוברת ביעף ומזמנת אלינו את מירב ומיטב נכבדי הכפר ונעריו.

כל אחד רוצה לקחת חלק באירוע ולהיות בין המושיעים והמצילים, זה נותן עצה, זה שולח יד לעזור בפירוק הגלגל, אחר נזכר שיש לו פנימית חדשה מתאימה ורץ להביאה, הצעירים בחבורה מנסים כוחם בפרוק הצמיג, הידענים ממליצים וגם מנסים כוחם באיתור הנקב, שייופו והדבקתו, בקיצור בליל ידיים,עצות ופעולות שלתדהמתי מתבצעים תוך שיתוף פעולה מופלא, ללא ווכחנות, ללא הערות של "אל תפריע", "הסתלק מכאן" וכיוצא בזה, הרמוניה שלמה שתוצאותיה לאחר שעתיים של עמל.....הפנימית החדשה שהובאה, פונצרה תוך כדי והפנימית המנוקבת תוקנה בצורה משונה שלא הותירה ספק שאורך חייה מוקצב.....! הודנו למושיעינו שנראו מאושרים מאין כמותם והמשכנו בנסיעה בידיעה ברורה (שלי ורק שלי) שרק מזל יחזירנו בשלום לקאזה.

פלאי פלאים, ניסים ונפלאות.....הגענו לדאנקהר, מנזר מרשים, תלוי על צוק ממנו נשקף נוף משגע של הכפר, " עמק םפיטי" ו"עמק פין", אך איך אמרו חכמים "אל תסתכל בקנקן.....", פנים המנזר עלוב ולא מרשים במיוחד.
לעמוד הבא
נשלח ע"י יוסי נבות, ישראל