מסביב לעולם - נישואים אזרחיים בקפריסין


נישואים אזרחיים קפריסין

הרעיון לנסיעה לקפריסין קרם עור וגידים במהלך החודשים האחרונים. לאחר יותר מ-8 שנים בהן אנו סובלים אחד את השני החלטנו לעשות צעד בענין. ברור לכולם כי במהלך אותם 8 שנים החברה הסובבת הרימה גבה מסויימת (לא נשמעו משפטים כגון "איזה כיף לכם שאתם ביחד, אנחנו מוקירים את הזכות שלכם לחיות איך שאתם רוצים ובאיזה סטטוס שאתם רוצים. לעולם לא נתערב ונביע את דעתנו בקשר לכך" ימות המשיח...) אולם שיהיה עוד יותר ברור שאם מישהו חושב שניתן באיזשהו אופן לרצות את החברה סופית ? שישכח מזה. תמיד יהיה לאנשים מה להגיד ולא משנה מה תעשה. "למה אתם מתחתנים שם"? "למה אתם לא גרים כאן"? "מה עם ילדים"? למה רק 14 ילדים? לבת דודה שלך יש 17" וכו'.

הרעיון להנשא בקפריסין לא בא בהכרח במטרה להתחמק מהרבנות. רצינו אישור נישואין מהיר וזריז ולשמור את כל האופציות פתוחות. זריז זה קפריסין. כמובן בדקתי גם מדינות אחרות אך לא מצאתי אלטרנטיבה. בגרמניה אגרת נישואים עולה רק 50 מרק אך לצורך כך על 2 בני הזוג להיות אזרחי או תושבי גרמניה... נישואים של גרמני עם זר טעון אישור של בית המשפט והדבר עלול לקחת חודשים. העובדת בשגרירות הגרמנית נישאה עם בעלה הישראלי בגרמניה "עשו לנו את המוות. אם הייתי חוזרת על זה הייתי עושה זאת רק בקפריסין. הם כל כך משופשפים בענין" השתכנעתי.

למרות שאפשר תאורטית לערוך חתונה בשיטת "עשה זאת בעצמך" אינני בטוח שזה יצא טוב יותר או זול יותר. ישנן כמה חברות המארגנות "חבילות" של נישואים אזרחיים בקפריסין: קינג טורס, גרוטס, אלדוראדו, רוזנפלד ספנות ועוד. בחרנו בקינג טורס בעקבות המלצה. הסוכנת תרז אמונה על הלוגיסטיקה. בעלה דוד הוא המומחה לאי. הוועצו בו לתכנון הטיול.

הטיול שלנו כלל טיסה הלוך ביום ג' בבוקר חזור בשבת בלילה (לא צריך יותר מזה). 2 לילות במלון קיפרו קסאניה בפאפוס (B&B) ולילה במלון פורסט פארק בפלאטרס (B&B). רכב מיצובישי לאנסר (קבוצה F) ל-4 ימים + כל המסמכים והאגרות הקשורים בחתונה + מונית מהמלון לעירייה וחזרה + 200 שקלים תרגום נוטריוני של תמצית הרישום. עלה לשנינו 6300 שקל. במהלך השהות הוצאנו עוד 180 לירות קפריסאיות על אוכל, דלק (3 שקלים לליטר) וקניות (לא הרבה, מפת שולחן בלפקרה וקצת בדיוטי פרי).

יום ד' 29.8.2001
טיסה ב-07:00 בבוקר איננה דבר פשוט. עליך להיות בנתב"ג ב-05:00 משמע לקום לפחות ב-04:00. ומה עם אריזה? ומה עם דיוטי פרי? הקיצר לא תישנו הרבה אותו לילה. הטיסה אורכת 45 דקות. נמל לרנקה נראה כמו נתב"ג לפני 30 שנה. ביקורת הגבולות עוברת מהר. (לא מקבלים טופס ורוד להראות לשוטרת). בסביבות 09:00 כבר היינו במכונית שועטים אל עבר פאפוס. 2 אוטוסטראדות A ו B שלובות זו בזו ומובילות מלרנקה לפאפוס. יש קצת בעיה עם הצע תחנות הדלק לאורך האוטוסטראדות. באזור לימאסול (לאמסוס ביוונית) ישנן כיכרות רבות לאורך האוטוסטראדה אך אתם ממשיכים כל הזמן ישר. לקראת פאפוס יש צוקים יפים המשקיפים אל הים.

פאפוס
עיר סימפטית ונראית לי המומלצת ביותר מכל הערים הגדולות. מלון קיפרו קסאניה הוא מלון קטן הנמצא באזור מגורים. עליכם להגיע אל הציר המרכזי אפוסטולאו פאבלאו (Apostolau Pavlau) ומשם לחפש את הפניה לרח' יעקובו קריסטוס. סימני הכר ? בפינה יש מאפייה ומהצד השני קניון.

רוב המלונות בפאפוס ממוקמים על החוף אך אם יש לכם מכונית זה לא משנה, המרחק הוא לא יותר מקילומטר -קילומטר וחצי.

לאחר מנוחה קצרה יצאנו לכיוון הנמל. ליד הנמל חניה חופשית משם אפשר לטייל לאורך הטיילת. אורך הטיילת מספר קילומטרים אך לאחר כ-2 קילומטרים נגמרות החנויות המסעדות סוכנויות התיירות, חנויות התכשיטים ובתי הקפה ונשארים רק המלונות. זה הסימן שלכם לחזור על עקבותיכם ולבחור את בית הקפה או המסעדה שלכם להערב. אין מה לראות הלאה.

יום ה' 30.8.2001
החתונה
היום הגדול הגיע. העטינו עלינו את מיטב מחלצותינו. המונית הגיעה לאספנו בדיוק ב-12:30 והסיעה אותנו אל בית העיריה של פאפוס. למרות שהיתה לנו מכונית זה טוב שמישהו שמכיר מסיע אותך. אתה לא רוצה לאחר לחתונה שלך.

בית העיריה ניצב במרכז העיר (ולהערכתי נבנה מההון המוזרם מהנישאים הישראלים). לדברי הנציגה אמה, היא מטפלת ב-4-3 זוגות ישראלים בשבוע הנישאים בעיריית פאפוס. אמה היא בריטית הגרה כבר 3 שנים בקפריסין. היא עתידה להנשא בקרוב לסטאליוס - בחיר ליבה הקפריסאי. הנישואים יערכו כמובן בעיריית פאפוס.

לצורך החתונה יש להקפיד להביא את הדרכונים ואת התרגומים הנוטריונים של תמצית הרישום של משרד הפנים וטבעת. הבקשה כבר נשלחה אליהם זה מכבר אולם יש לבדוק את המסמך שאתם חותמים. (כשקראתי אותו גיליתי שהפכתי לאזרח בריטי...). לאחר החתימה ממתינים להכנס לחדר החתונות. לכל חתונה נקבעת שעה. במקרה שלנו היה זוג שנקבע לפנינו ולפיכך המתנו מספר דקות.

הטקס אורך לא יותר מ-5 דקות. הזוג עומד מול שולחן עליו מונחת כרית (עליה שמים את הטבעת שהבאתם). נציג העיריה מקריא מסמך באנגלית במבטא יווני כבד הקובע שהנישואים תקפים לכל דבר ולא ניתן לבטלם ללא פסק דין של גירושין מבית משפט וכי ביגמיה היא עבירה פלילית. אח"כ הבעל המיועד חוזר על המשפט "הריני לוקח אותך קליאופטרה להיות לי לאשה חוקית. אח"כ תור האשה. אח"כ עונדים את הטבעת, (עוד לא מתנשקים!!), הצדדים חותמים על המסמך ב-3 עותקים. אח"כ חותמים העדים (במקרה שלנו אלה היו הנציגה אמה ופקידת הרישום), וזהו... מותר להתנשק. ברקע מתנגן מארש החתונה, נהג המונית מוחא כפיים והטקס נגמר. אישור החתונה הרשמי (אפוסטיל) יגיע בדואר כעבור שבועיים.

טיול צפונה
לאחר החתונה החלטנו לצאת לנסיעה ראשונה כזוג טרי מפאפוס צפונה לאורך החוף המערבי. אז ככה. הכביש מאיוס גיאורגיוס צפונה ללארה מחוץ לתחום למי שלא שכר רכב 4X4. אנחנו הסתבכנו על הכביש המשובש הזה ולקח לנו זמן רב במהירות צב לצאת ממנו. הגענו בסופו של דבר לכביש טוב לפוליס ומשם לאורך החוף הצפוני. הגענו עד מובלעת קוקינה וחזרנו. קוקינה היא מובלעת טורקית. ראינו עמדות שמירה וגדרות.

בחזרה עצרנו במסעדת דגים מצויינת בשם קאנאלי. שם ניסינו את המנה הקפריסאית הידועה מאזדאס (Mezedes). זהו מגוון של 16 סוגי דגים הבאים בזה אחר זה. המחיר 15 לירות קפריסאיות ושווה כל סנט.

יום ו' 31.8.2001
לאחר ארוחת בוקר עצירה בקניון להצטיידות במשקאות ויציאה מערבה לאורך 6B וצפונה לאורך 8B בואכה פאנו פלאטרס שם נמצא המלון שלנו פורסט פארק.

מלון פורסט פארק
מלון פורסט פארק נמצא בעיירה פאנו פלאטרס שעל הרי הטרודוס. המלון בן 7 קומות וחצוב בתוך ההר. בהכנסכם לחדר ודאו כי המיזוג עובד שאם לא כן תאלצו לישון עם חלון פתוח והיתושים יאכלו אתכם בתאבון. בלילה המלון שקט וכולם ישנים בשלווה כולל פקידי הקבלה.

אחה"צ יוצאים לטיול בפאנו פלאטרס. לאחר ההמולה של אמצע אוגוסט היה רגוע יותר בסוף אוגוסט. קחו בחשבון שגם באוגוסט קצת קריר.

ברחוב הראשי של פאנו פלאטרס נכנסנו למסעדת (YOLANDEL). זו היתה הצלחה בגדול. ישבנו שם מעל 3 שעות. הבעלים של המסעדה אקיס (נשוי לניצה בת ליהודים יוצאי צ'כיה) מקרין נוכחות חביבה ומשוחח עם הסועדים שחלק גדול הוא מכיר שכן הם חוזרים אליו שוב ושוב. (המקום מוצף תיירים בריטיים המגיעים לעיתים למספר שבועות).

שבת 1.9.2001
לאחר ארוחת הבוקר מתחילים את היום בביקור בלשכת התיירות הנמצאת במרכז פלאטרס. ישנם 2 מפלים בקרבת מקום, נבקר באחד מהם. אנו יוצאים מפאנו פלאטרס במעלה הדרך אל עבר פסגת האולימפוס. ההר הקרוי גם כיוניסטרה. נעים בקייץ ומושלג בחורף. על פסגתו בסיס צבאי בריטי ובסיס צבאי קפריסאי. מזג האויר ברום מעונן וקריר. בחזרה עוצרים ליד מפלי קלדוניה. מסלול ההליכה בעל רמת קושי בינונית (2-1.5 ק"מ) לוקח כחצי שעה לכל כיוון. בסיומו מפל קטן. מסלול נחמד ובעיקר מוצל ואם יש לכם זמן תעשו אותו. רק אל תצפו למפל ניאגרה בסוף. ליד הכביש בריכות דגים ומסעדת דגים.

חוזרים דרך פאנו פלאטרס לכביש החוף. עוברים בכמה עיירות בדרך (אומודוס, ואסה) חזרה לכביש המהיר 1A. משם המשכנו מזרחה, עברנו את לימאסול ובערך במחצית הדרך ללרנקה פניה שמאלה לכביש E105 לפאנו לפקרה.

פאנו לפקארה
עיירה חביבה ותיירותית המפורסמת בכלי הכסף וחפצי האומנות (מיוצרים ע"י הגברים) ורקמות התחרה (מיוצרות ע"י הנשים).

חזרה לכביש המהיר 1A ואח"כ 5A ללרנקה. היו לנו כמה שעות פנויות אז המשכנו לאיה נאפה.

איה נאפה
איה נאפה השוכנת בפינה הדרום מזרחית של האי היא בליל מבלבל חושים של מלונות, חופים ובתי קייץ. בבליל האורות היא מזכירה את לאס וגאס (רק בלי ההימורים).

לרנקה
חזרנו לנמל לרנקה ואפילו הספקנו לסעוד בעיר. לרנקה הזכירה לי את בת-ים של פעם. ממש מסע במנהרת הזמן. חופים בלי פיתוח. לא עיר יפה במיוחד אך אותנטית. לאורך החוף עשרות מסעדות שגם הן יזכירו לכם את בת-ים.

ארוע משעשע ארע בנמל התעופה לקראת הטיסה חזרה כשנציג קפריסאי הגיע לדיוטי פרי וקרא לנוסעים הישראלים להגיע. "יש כאן מישהו לתל אביב, מהר, אנחנו רוצים לצאת מוקדם הערב" חייכתי מתחת לשפמי ודמיינתי את אותו נציג קורא "יש כאן מישהו מסוויס-איר, שנל ביטה אנחנו רוצים לצאת מוקדם לציריך".

הטיסה חזור ארכה 35 דקות בלבד. זה לא הפריע לאל על להספיק להגיש סנדוויצים שתיה ולהעביר את עגלת הדיוטי פרי המקודשת.

שכירת רכב בקפריסין
ראשית לגבי השאלה האם לשכור רכב בקפריסין התשובה היא כן!!! לגבי השאלה היכן עדיף בישראל או במקום אינני יודע. קחו בחשבון שבטיול קצר כל שעה היא משמעותית ואת הסיכון שלא תהיה מכונית בלרנקה או שלא תהיה מכונית המתאימה לכם (חייבים מיזוג בקייץ). שימו לב לגבי מיכל הדלק. אנחנו קיבלנו את הרכב רק עם חצי מיכל. כעיקרון זה בסדר אך רק שיהיה רשום על טופס ההשכרה (כמדומני צריך להיות רשום R/F שמשמעותו להחזיר באותו אופן כפי שנתקבל). בכלל כל הענין עם האמון היה די רגוע באופרן. אמרתי שקיבלתי רק חצי מיכל האמינו לי. כשהחזרתי את המפתח הפקיד הבריטי אפילו לא טרח לבדוק אם האוטו אכן שם והאם הוא בחתיכה אחת. כאשר מחזירים רכב שכור של אופרן לש"ת לרנקה יש להחנותו בקרבת מקום להכנס פנימה עם המפתח והפקיד כבר יחנה אותו עבורכם בזמנו החופשי. עוד ענין משעשע הוא שלהכנס לדלפק השכירות צריך לעבור בדלת שכתוב עליה אין כניסה שכן היא ליוצאים מנמל התעופה בלבד אולם למרות שמסתובבים שם שוטרים, איש אינו מקפיד על כך.

נהיגה בקפריסין
מסתבר שיש לא מעט מדינות (הבולטות בהן הן בריטניה, הודו, יפן, דרום אפריקה, אוסטרליה, ניו-זילנד, אינדונזיה, תאילנד, קניה טנזניה) בהן נוהגים בצד שמאל. קפריסין היא אחת מהן. האבירים האנגלים שרובם היו ימנים היו עולים על הסוס משמאל, יורדים ממנו משמאל שכן זה נוח להחזיק חרב ביד ימין. מכאן התפתחו סדרי התנועה גם הלאה. לעומת זאת כשהוליכו כרכרות, נוח היה לעשות זאת מימין הדרך. לכן מדינות מסויימות הנהיגו נהיגה מצד ימין. בשבדיה למשל נהגו מצד שמאל עד שהחליטו "ליישר קו" עם יבשת אירופה וב-1967 החליטו לעבור לנהיגה מצד ימין. לצורך כך הוטל "עוצר" של 24 שעות. אלפי חיילים פשטו על הדרכים והכבישים והפכו את התמרורים. ב-1970 החליטו גם בבורמה (שהיתה בעברה מושבה בריטית) לעבור לנהיגה מצד ימין אולם שם היו פחות מסודרים ועד היום ישנם תמרורים המוצבים הפוך לכיוון התנועה.

כעיקרון נהיגה בשמאל איננה כל כך מסובכת אולם יש לשמור על עירנות במיוחד בקטעים המסוכנים שהם כניסה לכיכרות ופניות. הסכנה גדולה שבעתיים כאשר אתה מבצע פניה בכביש שומם ועלול בהסח דעת לפתח מהירות ולהכנס במשאית המגיעה מעיקול הדרך (זכור ימין ארוך ; שמאל קצר). בכניסה לכיכרות (ישנן רבות באוטוסטראדה העוברת במתחם לימאסול) נכנסים שמאלה ונשארים בנתיב השמאלי.

כעיקרון צפיפות התנועה קטנה והנהגים הקפריסאים רגועים ואדיבים להפליא.

קחו בחשבון שלמרות שזהו אי קטן והמרחקים קטנים הנסיעה תקח לכם הרבה יותר זמן משנדמה לכם. האוטוסטרדות טובות אך רוב הכבישים צרים להחריד ובעלי שוליים שבורים עובדה שתהיה לה השפעה על המהירות. (אבל מי ממהר?).

בטיחות
כעיקרון רמת הפשיעה בקפריסין נמוכה מאד. אין ממה לחשוש וסידורי בטיחות רגילים יספיקו.

רמת מחירים
קפריסין היא מדינה יקרה. המטבע הוא קשה והמחירים בהתאם. זו איננה ארץ לשופינג.

שתיה בפאפוס
המלון שלנו קיפרו קסאניה שכן בקרבת הציר הראשי רח' פאבלאו. הציר הזה יקח אתכם כל הדרך לנמל (קאטו פאפוס) וגם אל הכביש היוצא צפונה לפוליס. ממש עם הכניסה לציר ישנו קניון ובו סופרמרקט. בסופרמרקט הצטיידנו במשקאות טבעיים. כל יום קנינו 4 ליטר מיצים טבעיים (תפוזים, תפוחים, פרי התאווה וקוקטייל פירות). לא יקר, וחסך ממון רב בהמשך הדרך. לקייץ זו הכמות המינימלית הנדרשת לזוג ליום טיול.

אוכל בפאפוס
כשיורדים בציר פאבלאו לנמל מגיעים לצומת T (אם תמשיכו אתם במים) ומשם פונים ימינה לחניון החופשי. לאורך הטיילת פזורות מסעדות ואמנים המציירים אותך או שוזרים בחרוזים את שערך הגולש. את המסעדות ליד החניון תעזבו. הן חשוכות ולא מוצלחות. ישבנו במסעדת דיוניסיוס. המנות דלות הקיצר נפלנו. ויתרנו על הקינוח ויצאנו לאורך הטיילת. בהמשך החוף המסעדות מוארות ונחמדות יותר. ישבנו בבית קפה נחמד. הקפה היה משום מה די ריק. ממולו שכן קפה וינה שמשום מה היה מפוצץ. המלצר הפיליפיני אמר לנו כי הקפריסאים רצים כמו עדר לכל מקום שנפתח, חודש או שופץ.

הרי הטרודוס
הרי הטרודוס הם האזור היפה בקפריסין. במהלך הקיץ פוקדים את המקום המוני תיירים והמוני קפריסאים הנמלטים מהחום הלוהט באזור החוף. (בלפקוסיה עשויה הטמפרטורה להגיע בקיץ ל-45 מעלות). בחורף יורד שלג על הר האולימפוס (כיוניסטרה) שגובהו 2000 מ'. הקפריסאים מתגאים בעובדה שבחורף אפשר לגלוש על השלג בבוקר ולשחות בים בערב.

המסעדה של אקיס - מסעדת (YOLANDEL) פאנו פלאטרס המסעדה שוכנת ברח' מאקאריוס 3B (ליד מלון פנטלי). פתוח כל יום מזנון חופשי כל יום ראשון.

רמת אירוח
כעיקרון הקפריסאים הם עם מסביר פנים. הותיקים יודעים אנגלית הצעירים לא כל כך. המלונות טובים האוכל טוב והשירות סביר. כאן המקום לציין בפני אלה שהיו בטורקיה. לעניות דעתו של כותב שורות אלה לא ניתן להשוות בין טורקיה לקפריסין. בכל האמור לפאר המלונות, טיב השירות, רמת האוכל ואדיבות האוכלוסייה טורקיה "לוקחת" בידיים ורגליים קשורות. אין זה בא להעליב את שכנינו הסימפטיים מהאי השכן אולם טורקיה היא בהחלט אופרה אחרת וככה זה. (בעת ביקורכם בקפריסין שמרו מידע זה ואבחנה זו לעצמכם).

טלפון לארץ להודיע להורים
קלי קלות קונים טלכרט מחייגים 00972 ואת המספר (בלי האפס של העיר) ומשוחחים עם אמא אבא הבוכיים. הטלכרט המינימלי (כמדומני 3 לירות) יספיק די והותר.

קפריסין הטורקית
כידוע ב-1974 פלשה טורקיה לצפון האי וכבשה 37% ממנו. במלחמת האזרחים העקובה מדם נטבחו יוונים בצפון וטורקים בדרום. יוונים ברחו דרומה, טורקים ברחו צפונה ונוצר מעין סטטוס קוו למרות שקפריסין הטורקית מוכרת כמדינה עצמאית ע"י טורקיה בלבד ומבחינת האו"ם זהו שטח כבוש.

המלחמה הותירה צלקות טריות אצל היוונים הקפריסאים והם מאד רגישים לנושא הטורקי. בעלי מלונות יווניים בפמגוסטה למשל, איבדו את המלונות עם הכיבוש הטורקי ולא קיבלו כל פיצוי.

ביקור באזור הטורקי מהאזור היווני איננו פשוט ורצוף מגבלות. ראשית, לאזרחים קפריסאים אין מעבר כמעט בשום מקרה. שנית, לאנשים בעלי שם יווני או ארמני לא תנתן אשרה גם אם הם אזרחי מדינה זרה. נקודת המעבר היחידה נמצאת בלפקוסיה. (לפקוסיה היא הבירה החצויה של קפריסין. בעבר היא נקראה ניקוסיה ע"י הכובשים האירופים אך היום שמה לפקוסיה) הגבול פתוח כעיקרון מהבוקר עד 17:30 אולם השעות גמישות ולעיתים יסגרו אותו מוקדם יותר. למעשה ויזה ניתנת רק ליום אחד. מי שרוצה יותר צריך לשכנע את הפקידים הטורקיים.

לסיכום 4 ימים הם כלום אבל הם המון. תופתעו באיזו מהירות תרגישו בקפריסין כמו בבית על כל המשתמע מבחינת ניווט.

נשלח ע"י עו"ד אלון שולמן, ישראל
שלח מייל
טל. 099502995 סלולרי: 068718050