web stats מסביב לעולם - יומן מסע מסין - חלק ראשון


סין - יומן מסע

איך אפשר לסכם מפגש בין תרבות מזרח למערב ? איך ניתן להעביר רגשות , חוויות, ריחות קולות וצלילים מעולם אחר? עולם ההולך ונעלם.........

יצאנו למסע אל סין לשלושה שבועות לערך , מסע בזק שתחילתו בעיר הבירה בייג'ניג,( פקין לשעבר) וסופו במושבה הונג קונג , שחזרה מהבריטים אל זרועות הענק הצהוב בשנת 1997 .

נחתנו היישר אל תוך סופת חול מהמדבר הגובי , שכיסתה את העיר בענן צהוב כבד. חוץ מאתנו לא נראה שהסינים התרגשו ממנה, רוכבי האופניים הרבים שנראו כמו שיירת נמלים מתפתלת , נסעו בכבישים לצידי התחבורה העירונית והמכוניות שצבען שחור בעיקר , עם מעטה בד דקיק על פניהם. בייג'ין עיר ענקית בת 13 מליון נפש עם בניה מאסיבית מזדרזת לשנות פניה לקראת האולימפיאדה שתערך בה בשנת 2008 .

רבעים עתיקים המשתרעים על פני רחובות, נמחקים תחת הטרקטורים ומפנים מקום למגדלי מגורים ענקיים המכילים מאות דיירים , קופסאות של 40 מ"ר מחליפות את החצר המשותפת ופיסת האדמה, שעליהם חיו הם ואבותיהם. יער עגורנים מכסה את העיר לכל מקום בו מביטים , הבניה נמשכת 24 שעות ב3 משמרות , ברזל כל העולם מתנקז לכאן על מנת לספק את הדרישה למגורים מודרניים למיליוני הסינים המאמצים אט אט , את אורח החיים המערבי. בתי מלון מפוארים ביותר נבנים בקצב על מנת לקלוט את אנשי העסקים הגודשים את סין והמוני התיירים הצפויים להגיע.

שכונות העוני עם גגות הפגודה השחורים מעל מבנים מלבנים אדומות דהויות בהם השרותים משותפים עם דיירי הרחוב ,והגישה אל הבתים צרה עם מבוכים, מוחלפות במבנים אדירים, לאורך שדרות רחבות רחבות המתוחות על פני כל העיר.

אין זמן ואין מקום למחאה, השלטונות ממהרים למחוק כל זכר לעבר למעט מספר רבעים עתיקים ( חוטונגים) אותם משאירים על מנת שישמשו אטרקציה תיירותית ותזכורת לחיים עברו. בבוקר נתלית מודעה בכניסה לרובע, שעד תאריך X על התושבים להתפנות עם מטלטליהם, הנשים והילדים רשאים להפגין ולמחות על הגזירה, על הגברים להימצא בעבודה , אחרת יאסרו על פרזיטיות , המשטר לא מתרגש מההפגנה, בתאריך המיועד פושטים דחפורים על הרובע ומגלחים את הבתים, הדיירים מקבלים דיור חלופי באחד ממגדלי הדירות ופיצוי: כרטיס רכבת לשנה למקום העבודה. לאחר הריסת הבית ניתן לתושבים אישור לבוא ולאסוף את הלבנים של הבית הישן ולמכור אותן, ואכן ניתן לראות בצידי הדרך מגרשים עם ערמות של לבנים אדומות , ואנשים עם שקים מלקטים .

סין משנה פניה בייג'ינג אמורה להיות חלון הראווה המצוחצח.

ברובע הוטונוג , שאופיו האוטנטי נשמר, ערכנו בין הסמטאות סיור בריקשות אופניים. תושבי הרובע המאוגדים בקואופרטיב , הקימו שרות להסעת תיירים ואף מאפשרים הצצה לאחד הבתים . הכספים הנגבים מתחלקים בין התושבים.

בכניסה לבית סימנים שונים המעידים על מוצא בעלי הדירה ומקצוע הבעלים . ציורי חיות , כוכבים המעידים על דרגתו הצבאית ושאר קישוטים חדרים מינאטוריים , מטבח מופרד , שרותים בחצר , רוב הבתים מגובבים בגרוטאות , ובכלל נדמה שבסין לא זורקים כלום!

בהעדר אמצעים לקניית עיתונים פרושים עיתוני היום לטובת כלל התושבים על אחד מקירות הרובע באותו אופן נתלים פרסומים והודעות השלטונות.

פסליו של מאו צה טונג האגדי נעלמו ממרבית הככרות , המקום היחידי בבייג'ינג בו תלויה תמונתו היא בככר טיננאנמן , בה גופתו החנוטה מוצגת בתוך מוזילאום שתורים ארוכים נשרכים מולה. הככר ענקית במימדיה , עליה נערכים מצעדי ה1 במאי והתכנסויות המוניות סביבה בניני הממשלה , שעון דיגטלי ענק המונה את הימים והשעות עד לפתיחת האולימפיאדה מוטבע בחזית מועצת העם.

ביום בו בקרנו בככר ובעיר האסורה השתרך מול הפנתיאון לזכרו של מאו תור עצום של עשרות אלפי סינים, בסדר מופתי , ועל פי תלבושתם האחידה נראה שהובאו באופן מאורגן על ידי מקומות העבודה או הכפרים. הסינים המבוגרים עדיין לובשים בגדי מאו , מעילים קצרים בצבעים כהים בעיקר כחול כהה על ראשם כובעי מצחיה והנשים עם שביסים לבנים. הצעירים עם ג'ינס או טרניניג .

מימין לככר, הכניסה לעיר האסורה בעבר מקום מושבו של הקיסר העיר האסורה מוקפת חומה גבוהה ,בנויה חצר אחר חצר כאשר ארמונות שונים מפרידים ביניהם עוברת אף היא מתיחת פנים , הכוללת שחזור הצביעה הססגונית שעל הכרכובים ותיקוני רצוף. פריטי רהוט מקוריים כמעט ולא נשארו בארמונות הקיסרים, השטיחים , הכלים וחפצי החן והרהוט המגולף נשדדו בעת המהפכה .

כל שנשאר הוא לעבור בין החדרים העצומים הבנויים מקורות ענק המחוברות ביניהן ללא אף מסמר ,הצבועות באדום, ולדמיין את החיים של החצר המלכותית ששיוותה עצמה לאלוהים על פני האדמה והיתה מנותקת מהעם עצמו.

בסין שלטו לאורך שנים שושלות קיסרים שונות שהשאירו את חותמם במונומנטים אדירים ארמונות וקברים מקדשים וגנים . סיור בכמה מהם ממחיש את כוחם של אלו ואת סגידתו של העם הצייתן והכנוע.

אחד מהם הוא ארמון הקיץ שנבנה לכבוד הקיסרית סה- צ'ה , שהיתה הפילגש של הקיסר האחרון , נישאה לו והפכה לקיסרית. אותה פילגש מפונקת שכפות רגליה נקשרו והודקו כמיטב המסורת הסינית אז, על מנת שלא יגדלו ויישארו קטנות לא יכלה לדרוך , על כן היו משרתיה נושאים אותה על אפיריון לכל מקום.רוב הזמן היא שכבה או ישבה , גם היא וגם חברותיה נאלצו לישון כאשר הן חצי יושבות על חצאי מיטות על מנת שתסרוקתן המפוארת והמקושטת בפרחים ובמסרקות לא תפגע .

בארמון הקיץ שלה השוכן מחוץ לבייג'ינג והטובל בגנים ופגודות , חפרו עבור אותה סה-צ'ה , מליון סינים אגם אדיר במימדיו ,בתוכו מוצבת ספינה יפהפייה עשויה כולה שיש . פנים הארמון מלא מתנות למשפחה הקיסרית משועי עולם הללו שלחו לסין חפצים וכלים עשויים זכוכית שרגשו בימים ההם את הסינים, שבתמורה נתנו חפצים יקרים עשויים מאבן הג'ייד או כדי פורצלן מעוטרים המקשטים עד היום ארמונות שליטים באירופה. בחצר הארמון נערכים עד היום מופעים ברוח הימים ההם שכוללים ריקודים ונגינה על כלים עתיקים.

ובכלל נושא הפילגשים היה מקובל ונפוץ אז אצל המעמד השולט ,ואגף שלם שנראה כמו קולמבריום , תאים תאים קטנטנים המחוברים לחצר קטנה היה מאכלס אותן ואת עשרות ילדיהם.

למרבית הסינים בני שבט האן , למעט המיעוטים החיים בדרום בעיקר, מותר ללדת רק ילד אחד נדיר היה לראות אישה בהריון . את התינוקות או הילדים מחזיקים בעיקר על הידיים. מחזה נפוץ ששתי סבתות ולעיתים בצרוף סבא מכרכרים משעות הבוקר סביב האוצר הקטן כיוון שהוריו בעבודה. התינוקות הסינים שמנמנים ומלוכסני עיניים מתוקים וחמודים מאד לובשים מכנסיים עם חריץ מאחור , וגם בימים קרים ישבנם מציץ החוצה . לאורך כל הטיול סחטו מאתנו קריאות התפעלות ובכל עת שהפגנו בהם התענינות היו הסבתות מציגות אותם בגאווה עם חיוך ענק. הם מצידם היו מתבוננים בנו בתמהון כעל יצורים מוזרים , באחת החנויות נבהל למראי אחד הזאטוטים שהתחבא מתחת למעיל של אביו וסרב לצאת, לא עזרו הסבריה של המשפחה והסוכריה שהושטתי לעברו .

שוחחתי עם אם סינית צעירה על הגזירה הזו שנכפתה עליהם,בשל ריבוי האוכלוסיה המהיר . היא נשמעה לי די עצובה , גם היא הסכימה לדעתי שאין זה מצב בריא לגדל ילד אחד , אך נראה לי שהשלימה מחוסר ברירה וקבלת הדין . עלויות חינוך רפואה וכו' לילד אחד הם חינם אך במידה וחרגת וילדת ילד נוסף , תצטרך לשלם עבורו לאורך כל החיים והעלויות הגבוהות הן נטל כבד עבור משכורת שנתית ממוצעת שנעה בין 500-1200 דולר.

הקיץ חם ולח, 40 מעלות בצל , ברובעים הישנים אין מזגנים במרבית הבנינים הענקיים יש , על כן נוהגים תושבי העיר לישון בלילה על המדרכה בככרות המרכזיות עד שמגיעה מכונית כיבוי האש ובזרנוקי מים קרים משלחת את הסינים הביתה.

ברחובות אין הומלסים ,ומעטים הקבצנים שריאנו יחסית לעיר העצומה הזו, השלטונות עורכים סיורים ונוכחות המשטרה מורגשת , לובשי מדים זוכים כאן להערצה ולכבוד אין קצובת אבטלה וכולם נדרשים לעבוד. יחס המשטר נוקשה ועונש מוות מוטל על סחר בסמים , רצח , אונס וציד דובי פנדה.

הסינים עם פטפטן , בכל מקום בו מתכנסת חבורה מיד נוצר זמזום בלתי פוסק שהברותיו נשמעו לאוזני בערך כך "שי צ'ן לינג פיאו צ'ה סאו טי מינג לי צ'ה יו אה סצ'ה שה נה " ( נסו לומר את זה מהר וברצף) שפה שהמנעד הקולי קובע את תוכן המשפט.דהיינו, אם דברת במלעיל ולא במלרע המשפט עשוי לקבל משמעות שונה. לסינים למעלה מ 30,000 סימני כתב כיום נערך צמצום ופישוט השפה על מנת להביאה ל 2000 סימנים בלבד!

השילוט ברובו בסינית , לנוסע העצמאי בסין יקשה להסתדר מחוץ לערים הגדולות , כיוון שהאוכלוסיה ברובה אינה דוברת שפה נוספת. בערים הגדולות פגשנו בצעירים רובם סטודנטים דוברי אנגלית ששמחו לדבר יותר ממה שאנו בקשנו ולו רק לתרגל עלינו את האנגלית המשובשת שלהם שנשמעה יותר כסינית. לא אחת הרגשנו את מבטיהם הסקרנים והסוקרים למראה בגדינו ושפתנו המוזרה בעיקר היו אלה צעירים שניגשו ושאלו מהיכן אנו ואיזה שפה אנו מדברים, כשהשבנו "ישראל" התבוננו בפליאה , הוספנו "מג'רוזלם" הינהנו בראש שהבינו . על החומה הסינית פגשנו בקבוצת מבקרים שבקשו שנמשיך ונדבר עברית היו סקרנים לשמוע את הצלילים .......להם אין ח, ע, או ר , הרושם הכללי שהאות ש' היא המרכיבה העיקרית .

בשעה שטיילנו במקומות לא תיירותיים ושוחחנו למשל עם צעיר סקרן דובר אנגלית רצוצה , השאר היו מיד מתגודדים סביבנו במעגל ומאזינים. אחת לכמה משפטים הוא היה מפסיק ומתרגם להם והם היו מהנהנים בראש ומחייכים תוך שהם סוקרים אותנו מלמעלה עד למטה.

בבתי המלון בהם שהינו , מרבית פקידי הקבלה דברו רק סינית, אם בקשנו לברר דבר מה או לקבל שרות יקיצה למשל, היינו נאלצים להמתין עד שהיו מזעיקים את הפקיד או הפקידה שידעו אנגלית. אולם אני מאמינה שבקצב בו הם מתפתחים לא ירחק היום שכל צעיר סיני ידע לדבר שפה זרה נוספת.

לעמוד הבאנשלח ע"י "שוקלד אגוזים", ישראל