מסביב לעולם - הרוקיס הקנדיים


מסלול טיול ברוקיס הקנדיים והאמריקאיים

תיאור מסלול טיול ברוקיס הקנדיים, האמריקאיים ועוד כמה מדינות בדרך.
הטיול ארך 6 שבועות - התחלנו ראשון לספטמבר וסיימנו ב13 לאוקטובר 2004

לאחר נחיתה בערב בסיאטל (על מנת להחזיר את הרכב בסוף הטיול בארה"ב חובה לקחת אותו גם מתוך תחומי ארה"ב) ומשם נסיעה למעבר הגבול ולעיר ונקובר בקנדה

בעיר ונקובר נשארנו רק לילה אחד (בעיקר מחוסר זמן ומהעובדה שכבר בקרתי בה כמה פעמים בעבר) בקרנו במוזיאון לאנתרופולוגיה של UBC. הסתובבנו באיזור הגסטאון שבעיר (לשים לב לספריה בדרך - ממש יפה - נמצאת ברחוב ג'ורג'יה), הסתובבנו באי גרנוויל שהוא חביב להסתובבות ולקנות כל מיני פירות וגבינות וענינים שונים , בצפון העיר ישנו פארק קטן ונחמד בשם לין קניון - הכניסה אליו חינם וגם בו יש גשר מתנדנד כמו בקפילנו (אומנם לא באותו גודל) וגם כל מיני מסלולים קצרים לבריכות ומפלונים נחמדים. לעת ערב הסתובבנו בפארק סטנלי ובחופי העיר היפים.

מהעיר התחלנו בנסיעה לכיוון ג'ספר - נסענו דרך העיירה וויסטלר (על כביש 99) והדרך הזו מעט יותר ארוכה אבל גם יותר יפה.

בג'ספר בקרנו בקניון מלין שלבדו לוקח כמה שעות הליכה (לא ממש קשה אבל לא קצרה) וגם בקרנו באגם מלין ובאגם מדיסין שאינם רחוקים אחד מהשני. בקרנו בקרחון אנג'ל שנמצא על הר אדית קוול שההליכה אליו מהחניה קצרה אבל קצת מעצבנת כזאת עליה ... אבל לא יותר מדי קשה ושם גם מתחת לקרחון הגדול יש בריכונת קטנה עם מלא קרחונים קטנים שצפים בה. עם הרכב נסענו לכל מיני מפלים קטנים שנמצאים בנקודות תצפית ממש קרובות לחניה - מפלי אתבסקה למשל ועוד כל מיני.

ביום למחרת בקרנו בעמק חמשת האגמים שהיה מעט מאכזב כי אמנם היו שם כמה אגמים בתוך מסלול אחד אבל הם היו הרבה פחות מרשימים מאגם מלין לטעמי.

משם התחלנו בנסיעה לכיוון באנף שבדרך ישנו במלון הקרוסינג שהוא בדרך (מחיר היה 100 דולר קנדי ללילה והאמת שזה ממש לא חובה לעצור בו אלא אפשר לטעמי להמשיך כבר עד באנף ולישון שם ולא להיות מחוייבים למקום הזה) בדרך קנינו כרטיסים לאוטובוס לנסיעה ולשיטוט על קרחון אתבסקה שהוא חלק מהקולומביה אייספילד (30 דולר קנדי לאדם) היה ממש שווה ומעט קר על הקרחון עצמו אבל תוך כמה דקות גם ככה האוטובוס חוזר אל מרכז המבקרים ככה שכדאי לנצל את הדקות מחוץ לאוטובוס לשיטוט למרות הקור. לאחר הסיור בקרחון נסענו לקניון מסטייה שם יש מסלולון קצרצר והמים מתפתלים להם בין סלעים ענקיים והיה מאוד יפה ומשם נסענו לנתיב רכס פרקר - עלייה לא קלה בעיקר בגלל האוויר הקר שהקש המעט על הנשימה אך מלמעלה הנוף יפה וניתן לראות את קרחון ססקצ'ואן שגם הוא אחד מהלשונות קרחונים שיוצאים מקרחון קולומביה.

בדרך לבאנף עוד עברנו בתצפית על אגם פיטו היפה ובקרחון קראופוט ומשם נסענו לאגם לואיז היפה בו עשינו מסלול וטיפיסנו עד לבית התה באגם אגנס ומשם הלכנו לבי הייב אבל לא ממש התרשמנו (למרות שבדרך הנוף והתצפית על האגם מלמעלה היתה מדהימה, אפשר גם לשלב במסלול את החלק של הקרחונים (המסלול כל הזמן מתחלק בעזרת שלטים למסלולים שונים ופשוט לעקוב אחרי המסלול שרוצים לעשות וכמובן שאפשר לשלב)

בקרנו גם באגם מורין אך מזג האוויר כבר התחיל להיות קריר יותר ולכן לא נשארנו שם יותר מדי זמן. בג'ונסטון קניון עשינו מסלול נחמד עם מפלים שווים. משם נסענו אל הפארק יוהו ושם ביקרנו במפל טקקאו שהוא פשוט מפל מדהים - נופל מהר גבוה שממש קשה לקלוט במבט אחד את כל אורך המפל. עוד ביוהו ביקרנו באגם אמרלד היפה - אין שם יותר מדי - חנות מזכרות, סירות וזהו בערך.

לאחר מעבר הגבול לארה"ה נסענו לפארק גליישר במונטנה - הפארק הזה היה מדהים שהייתי שם ביוני - מלא קירות ומערות קרח וסלעים מטפטפים מפלים קטנים לכביש - בספטמבר לעומת זאת היה יחסית מאכזב - הקירות טפטפו מעט מאוד לכביש- פה ושם איזה מפלון ושום קרח ..... הרבה פחות שווה . כמובן שעדיין חובה לסוע על כביש "גואינג טו דה סאן" החוצה את הפארק ועובר על יד מעט המפלים שנותרו ומספק נופים יפים, בכל אופן יש גם מסלול נחמד של מפלי סנט מארי שבהחלט לא קשה ומומלץ מאוד. למי שלן בעיירה הנגרי הורס שנמצאת מעט מערבית לעיר בערב אפשר לבקר בסכר ששם - עכשיו מה שנחמד זה ממש לא הסכר אלא העובדה שמלא מלא במבים יוצאים מהיערות לכביש המוביל לסכר (כביש יחסית ריק) והם כל כך חמודים - בכלל שעות הלפנות ערב הן שעות נהדרות בשביל למצוא כל מיני חיות.

אחרי ביקור קצר של יום בגליישר פארק נסענו לילוסטון ובדרך לילוסטון ירדנו מכביש 90 וביקרנו בפארק מערות לואיס וקלארק - ביקור מודרך במערה (זו האופציה היחידה) עולה 8 דולר לאדם - מטפסים במעלה ההר איזה שעה ואז נכנסים בפתח למערה ומשם כל הזמן יורדם בתוך המערה עד שמגיעים חזרה אל האיזור ממנו התחלת לטפס - המערה עצמה יפה וסיפורי הגלוי שלה ותחילת התיירות בה משעשעים למדי. ומשם המשכנו לילוסטון - בהתחלה נכנסנו אל הפארק מצידו הצפוני ולכן התחלנו במסלול על גשרוני העץ שבאיזור הממות הוט ספרינגס - איזור משונה ויפה - מלא בריכות רותחות ומוזרות , צורות משונות ועוד - יש שם שני מסלולים אחד רגלי על גשרוני עץ ובהמשכו מסלול לרכבים - מסלול קצר אבל לקראת סופו יש שם מן סלע ענק ומוזר ונוטף טיפות חמות. משם נסענו לראות את האולד פייטפול שמתפרץ כל איזה שעה ולאחר התפרצותו עשינו מסלול של כמה ק"מ על גשרוני עץ שמקיפים עוד כמה גייזרים ובריכות ובסוף המסלול מגיעים לבריכת מורנינג גלורי היפה והצבעונית, בזמן ההליכה סביר שעוד כמה גייזרים יתפרצו (יש במרכז המבקרים שעות משוערות - וגם ליד הגייזרים עצמם בדרך כלל תראו מן שלט של טווח חצי שעה של ההתפרצות הקרובה שלו...כמובן שזה רק בנוגע לגייזרים שמתפרצים פעם בכמה שעות). אחרי הביקור בפארק ילוסטון (שהיה מעט גשום ומושלג חלק מהזמן) נסענו לפארק טיטון הצמוד אליו מדרום - גם שם היה מעט בעיה עם המזג אוויר אבל תפסנו את מספר שעות השמש שהיו ולקחנו סירה (7.5 דולר לאדם) לשיט על אגם ג'ני שמוריד אותך במקום אחר - שם יש מסלול לראות מפלים ולראות נקודת תצפית גבוהה ויפה על האגם - לאחר מכן חוזרים לנקודת האיסוף וסירה לוקחת אותך חזרה (ניתן אגב ללכת גם ברגל למסלולים האלו או ללכת כיוון אחד ולשוט כיוון שני - המחיר לכיוון אחד = 5 דולר לאדם) בעיירה ג'קסון שליד הטטון פארק יש בדרך כלל במרכז העיר כל יום ב6 בערב מופע כזה משעשע של המערב הפרוע אך מסתבר שהוא מסתיים לאחר הלייבור דיי וויקנד או מה שזה (כלומר באמצע ספטמבר כבר אין אותו)

מטטון נסענו לכיוון דרום דקוטה בהתחלה בקרנו במערת ג'ולס (כניסה עולה 8 דולר לאדם) שזו מערה שיש בה מן קירות שנראים כאילו תכשיטיים או משהו בסגנון - היא הרבה פחות יפה ממערת לואיס וקלארק - בכלל בדרום דקוטה יש המון מערות שניתן לבקר בהן - צריך פשוט לבחור מה נראה הכי מעניין. משם נסענו לקרייזי הורס שזה פסל ענקי שנחצב בסלע של צ'יף אנדיאני הרוכב על סוסו - ורק הפרצוף שלו הוא בגודל 4 הפרצופים שעל הר ראשמור - משהו ענקי - זה עדיין לא גמור ומכיוון שזה לא קשור למדינה או משהו כזה הכניסה עולה בנפרד (9 דולר לאדם) יש שם גם סרט המציג את תהליך העבודה וכל מיני כאלה- האמת שכיום זה עדיין לא מרשים במיוחד אבל בסוף העבודה או אפילו שקצת יתקדמו שם זה אמור להיות מרשים מאוד.

למחרת ביקרנו בפארק המדינתי קאסטר (כניסה עולה לאדם 5 דולר והיא תקפה לשבוע) בפארק עצמו יש 2 דרכים שהן נחמדות אחת מהן היא דרך המחטים שבה עוברים ליד כל מיני פסלי ענק דקים ושחורים (שווה לעצור באיזור של האיי אוף דה נידל - לוקח זמן למצוא אותה כי היא פשוט מעל לשלט - לא צריך לחפש רחוק ומאוד יפה שם) והכביש השני הוא הוויילדלייף לופ שזה סבוב של כמה מייל שבדרך רואים הרבה חיות - כנראה שהכי טוב יהיה לבקר שם לקראת ערב אבל גם בבוקר שבקרנו היו הרבה חיות (האיזורים שלהם מופרדים בגדרות האחד מהשני אז בכל חלק רואים חיות אחרות)

משם נסענו לפארק הר ראשמור - הוא חינם עם כרטיס הפארק פאס אבל החניה שם משום מה עולה 8 דולרר לרכב והיא תקפה לשנה (שזה לא ממש עוזר למי שבא לבקר פעם אחת....) מה שכן קצת אחרי הכניסה לחניה (או לפני תלוי מאיזה כיוון באים) יש חניה שצופה לעבר פרופיל של אחד הפרצופים ואפשר גם שם לחנות (אבל ההליכה לא קצרה וממש על הכביש) בפארק עצמו אין יותר מדי מה לעשות יש מרכז עם מוזיאון וכל מיני פסלים ויש את השביל עם הדגלים של כל המדינות ותאריך הצטרפותה לקונפדרציה והשביל מוביל אל הפרצופים החצובים. אח"כ הסתובבנו קצת בעיירה הקטנה שליד הפארק - קינגסטון ויש שם כל מיני סלונים וכאלה מסעדות נחמדות. משם נסענו לפארק הלאומי בדלנדס - שם צולמו כל מיני סרטים שהיו צריכים להראות כאילו זה החלל - והפארק היה שווה - ממש יפה - לא גדול מדי ונוסעים ממש בין הגבעות הצבעוניות ששם - ממש מרשים - יש כניסה אחת שהיא על כביש עפר קצת מעצבן - או שצריך קצת לעשות עיקוף (הכביש עפר הוא בסה"כ 12 מייל אבל בנסיעה איטית זה קצת מבאס)

משם נסענו נסיעה לא קצרה לקולרדו - הגענו לעיר פורט קולינס ושם ישנו גם מרכז מבקרים ענק עם מלא מלא חוברות ומידע על המדינה כך ששווה לעצור בו ולאסוף מידע ולברר עם העובדים שם כל מיני דברים. העיר מרוחקת איזה שעה וקצת מהפארק הלאומי רוקי מאונטיינס - הנסיעה אל הפארק דרך העיר לובלנד (גם היא מומלצת ללינה זולה מחוץ לפארק - העיירה הקרובה היחידה היא אסטס פארק והיא יקרה) ודרך אסטס פארק מתפתלת ויפה (כביש 34) בפארק עצמו יש כביש שהוא מאוד גבוה ומשקיף אל כל ההרים מסביב (שאנחנו היינו היו סופות שלגים קצת ולכן חלק ממנו נסגר - כתוב בכניסה לפארק באיזה נקודה הוא נסגר וגם אצל הריינג'רים אפשר לברר הכל) חלק אחר (לא הכביש הגבוה אלא כביש אחר) נגיש רק באמצעות השאטל של הפארק - שם יש כל מיני מסלולים נחמדים לאגמים ומפלים (מפלי אלברטה היו נחמדים מאוד וההליכה אליהם קצרה)

מהפארק נסענו אל הקניון השחור של הגניסון שנמצא ליד העיר גניסון , הקניון מפותח יותר בגדה הדרומית אבל אחרי שהיינו בשניהם החלטנו שדווקא הגדה הפחות מתויירת הצפונית סיפקה נופים יפים יותר על הקניון.

משם עברנו למדינת יוטה ונסענו לפארק הלאומי ארצ'ס (לטעמי אחד היפים ביותר) בפארק יש כמה מסלולים קצרים שמיד רואים מהם את הקשתות - איזור החלונות למשל וגם הדאבל ארץ' שזה 2 קשתות הנשענות על בסיס משותף. הלכנו במסלול שבו יש התפצלויות לכמה מסלולים שונים - בהתחלה רואים את הלנדסקייפ ארץ' שהיא קשת רחבה מאוד אבל שווה להמשיך במסלול אל הדאבל O ארץ' שזו קשת המורכבת משתי קשתות אחת מעל השניה - ההליכה לשם לא קלה וגם עם טיפוסים והליכות על כל מיני סלעים שמסביבם אין יותר מדי דברים (אבל לא ברמת האפשרות ליפול אל מותך) ובסוף מגיעים לקשת - לא להסתפק בזה אלא לעבור בתוך הקשת ולטפס לצד השני כי משם הנוף מדהים -רואים את 2 הקשתות עם כל הנוף מאחוריהן - מדהים.

את השקיעה ראינו בדליקט ארץ' שזו הקשת כנראה הכי מפורסמת בפארק וביוטה - יש 2 אפשרויות - הליכה של 5 ק"מ עד לקשת ממש או הליכה קצרה (אבל מעט מעצבנת ועליתית) לתצפית מעבר לקניון קטן על הקשת (כלומר אין הגעה לקשת ממש אבל התצפית היא די קרובה)

למחרת נסענו לחלק הצפוני של הפארק הלאומי קניונלנדס שנקרא איילנד אין די סקיי - הפארק כולל תצפיות ממש יפות וגם קשתות אבל הבעיה עם הפארק הזה היא המרחקים הענקיים בין החלקים השונים (וחלק אחד שנקרא המייז בכלל לא נתון לגישת כלי רכב רגילים אלא רק לרכבי שטח) משם נסענו אל החלק השני שנקרא נידלס והוא היה פחות מעניין.

למחרת בבוקר נסענו אל הפארק נטורל ברידג'ס - יש שם 3 קשתות אליהן יש תצפית ולכל קשת יש גם מסלול אל הקשת (מסלולים באורכים שונים). לאחר מכן נסענו אל הפארק המדינתי גאבלין ואלי שהיה ממש חמוד - זה פארק פצפון ופשוט משקיף על עמק עם סלעים עם צורות שונות ומשונות, אפשר לשוטט ביניהן ולטפס עליהן וכל מיני- נחמד מאוד שם. משם נסענו אל הפארק הלאומי קאפיטול ריף שממנו די התאכזבנו - הוא נחמד והסלעים יפים אבל ...לא מעבר- המסלול היחיד שנהנינו בו בפארק הזה היה המסלול להיקמן ברידג' שזוהי קשת גדולה - ההליכה אליה קלה ונחמדה.

משם נסענו על כביש 12 לכיוון ברייס ובדרך - איזה 15 ק"מ לפני העיר אסקלנטה עצרנו בפארק גרנד סטיירקייס אסקלנטה ועשינו מסלול של 9 ק"מ לקאלף קריק והיה מפל יפה.

למחרת הגענו לפארק הלאומי ברייס - בפארק עשינו את הנבחו לופ שעובר בוול סטריט ובגני המלכה וככה נותן מבט נחמד מלמטה על כל הזקיפים. יש גם שאטל בפארק שניתן לסוע בו ולהשאיר את הרכב במרכז המבקרים (כרגע זה לא חובה אבל כנראה בשלב מסויים זה יהיה נסיעה רק בשאטל כמו בפארקים אחרים) מברייס נסענו לסידר ברייקס שזה מן אמפי ענק שדומה לברייס אבל בקטן יותר והיה שם יפה (יש 3 תצפיות על האיזור ) משם נסענו לפארק הלאומי זיון והלכנו אל בריכות האמרלד שהיו די שלוליות ורק הבריכה העליונה ספקה נוף חביב עם מפל גבוה. בקרנו גם בסלע הבוכה שזה מסלול קצרצר וקל לעבר סלע ענק המטפטף מים ומשם הלכנו למסלול הריברסייד ווק שבו הולכים ליד נהר וירג'יו ובשלב מסויים נגמר המסלול וניתן להכנס ולהמשיך ללכת בתוך הנהר בין קירות הקניון הענק . בזניון כיום לא ניתן לסוע מעבר לצומת כרמל ולכן יש להשאיר את הרכב במרכז המבקרים ולסוע עם השאטל לכל התחנות.

אחרי המנהרה שעל כביש 9 ישנו גם מסלול נחמד שניתן לטפס ולהשקיף קצת על הפארק.

עברנו לאריזונה ונסענו לעיירה פייג' שבדרך עברנו בגדה הצפונית והפחות מתויירת של הגרנד קניון - היה נחמד אבל הגרנד קניון אף פעם לא מלהיב אותי יותר מדי משום מה - מה שכן יש שם המון בקתות ממש שוות בין עצים ביער וממש על שפת הקניון (ובמחיר לא נוראי.... רק שצריך להזמין מראש)

בפייג' ביקרנו בקניון אנטילופ שהוא ממש יפה - צריך להגיע למקום ולהצטרף לטיול מודרך עם בני שבט הנבאחו (15 דולר לאדם) - עולים על כזה משאית ונוסעים בדרכים לא דרכים עד לפתח הקניון - ובפנים ממש מדהים - ב12 בצהריים ישנן קרני אור שנכנסות לקניון בצורה מדהימה (אומנם בשיא הקיץ הן בשיאן אבל גם באוקטובר הצלחנו לראות קצת מהן) אפשר גם לבקר בסכר גלן ולהצטרף לטיול מודרך חינם - טיול נחמד של כמעט שעה. ליד פייג' על כביש 89 צריך לשים לב טוב לשלט קטן וחום ולפנות שם ולהחנות את הרכב במגרש ההחניה - מטפסים מעט ומגיעים אל ההורס שוא בנד ששם מתעקל נהר הקולורדו בצורה יפה כמו פרסה. עוד בעיר אפשר לבקר במוזיאון קטן ונחמד שמתאר את חיי שבט הנבחו וגם יש שם תצוגה של שלד דינוזאור גדול שמצאו שם. באגם פאוול ניתן לשכור כל מיני סירות ועניני ספורט ימי. ניתן לקחת שיט לפארק הריינבו ברידג' שאמור להיות מהמם אבל זה יקר בטירוף (איזה 160 דולר לאדם או משהו כזה)

משם נסענו ללאס וגאס בה נשארנו 4 ימים והסתובבנו בכל המלונות השווים (הכי שווה עדיין זה הבאלאג'יו עם מופעי המזרקות המדהימים שלו לטעמי) בדאונטאון יש גם מופע אורות בערבים (החל מ10 נדמה לי) זה באיזור שחקורה ברחוב פרימונט (ליד מלון 4 קווינס) ובמלון ריו שנמצא גם הוא מחוץ לסטריפ (אם נוסעים מצפון לדרום על הלאס וגאס בלברד צריך לפנות ימינה נדמה לי ליד הבלג'יו ורואים מלון סגול אדום כזה) בכל אופן כל ערב החל מ8 יש שם מן תהלוכות ומופעים ואווירת קרנבלים נחמדה. וכמובן יש את כל המופעים האחרים במלונות שרצים כל הזמן (בדרך כלל מודיעים או שיש שלט ליד המלון מתי המופע הבא)

מוגאס עברנו לקליפורניה והגענו עד לעיר סן לואיס אוביספו ומשם התחלנו את המסע על כביש מספר 1 , ביקור בטירת הרסט הוא בהחלט חביב (בעיקר בבריכות) אבל מעט יקר (20 דולר לסיור של שעה וקצת), בעיירה מורו ביי יש על חוף הים מן צוק ענקי ויפה, לאורך הכביש יש גם 2 מושבות של פילי ים (חת ממש לא רחוק מהרסט קאסטל והשניה צפונית יותר) , למי שרוצה קצת לטייל ברגל יש את ביג סר ובו מסלולים נחמדים וגם את פוינט לובוס.

ביום השני בקרנו במונטריי וכרמל ונסענו במסלול 17 המיילס (8.5 דולר לרכב) אבל היה ממש מעונן ולא ראינו יותר מדי כך שקצת התאכזבנו.

אחרי כביש מספר אחד נשארנו 4 ימים בסן פרנסיסקו וגם בקרנו בעיירות חמודות באיזור (סוסליטו, טיבורן וגם עיירות דרומיות יותר כמו פאלו אלטו, סארטוגה וכו) לאחר המעבר צפונה על כביש 101 על הגשר יש יציאה ימינה לויסטה פוינט נחמדה אבל תצפית שווה הרבה יותר נמצאת דווקא בנסיעה דרומה חזרה לגשר - יש יציאה לכיוון סוסליטו ממש לפני הגשר , נוסעים במעלה גבעה ומשקיפים על הגשר מלמעלה - מדהים. אגב מצפון לעיר יש גם את מויר וודס שזה יער עם כל מיני מסלולים בו.

בעיר גם ביקרנו באקספלורתוריום שמתאים לדעתי בעיקר לילדים (למרות שמי שבקטע יהנה שם), מסלול 49 המיילס, גולדן גייט פארק (בו בקרנו בגן התה היפני והלכנו סביב האגם), טווין פיקס , ציינהטאון , דאונטאון ובפישרמנס וורף.

למי שמחפש את קניון האאוטלטים בכל מקום אז בעיר גילרוי (איזה 50 מייל דרומית לסן פרנסיסקו ) יש מקבץ נאה של חנויות אאוטלט של כל מיני (קלווין קליין, טומי, גאפ, וכו וכו)נשלח ע"י אור דרום, ישראל