web stats מסביב לעולם - המדינות הבלטיות - אסטוניה, לטביה וליטא


המדינות הבלטיות

אסטוניה, לטביה וליטא עדיין לא על מפת המטיילים של הישראלים, ואולי רק בשל כך כדאי לסע לשם לפני שתותצף. בכל שהותי בת השבועיים באזור ראיתי רק פעם אחת ישראלים.

אם אתם עדיין אומרים בלב איפה זה בכלל המקום הזה? אז אולי לא שמעתם מכיוון שהארצות הבלטיות היו תחת שלטון בריה"מ עד לפני כ-10 שנים, ולאחר מאבק בכובש הסובייטי הן קיבלו את עצמאותן בשנת 1991. ואולי בכלל שמעתם על המדינות האלה בהקשר המוזיקלי, מכיוון שלפני שנה התקיים האירויזיון בטלין בירת אסטוניה, והשנה הוא יתקיים בריגה בירת לטביה.
בקיצור גוש מדינות זה גובל במזרח ברוסיה ובלרוס, בדרום בפולין, ובמערב בים הבלטי וברוסיה. 3 הארצות הבלטיות הן מישוריות, ולכן אין בעיה לרכב בהן על אופניים. המדינות הבלטיות כנראה שיכנסו בעוד מספר שנים לאיחוד האירופי, ולכן רמת המחירים ורמת השירותים דומה לזו שבצ´כיה, הונגריה וכו´.

ויזה

בעלי דרכון ישראלי לא זקוקים לויזה כדי לבקר בארצות הבלטיות.

מזג אוויר

מומלץ מאמצע אפריל, תחילת מאי עד אמצע אוקטובר לסובלים מקור מומלץ רק בחודשי הקיץ יוני עד אוגוסט.

איך להגיע

טלין- בירת אסטוניה מעולם לא היו טיסות ישרות מישראל. הדרך הקלה ביותר להגיע לטלין היא לטוס להלסינקי שבפינלנד ומשם לקחת רחפת (הרחפות לא עובדות בחורף, מכיוון שהים הבלטי, שמפריד בין המדינות, קופא בחורף). מחיר ההפלגה 20 יורו ומעלה, תלוי בשעה ביום, וביום בשבוע. טלין לא רחוקה מסנט פטרבורג כ-6 שעות באוטובוס, אך דבר זה מחייב להוציא ויזה לרוסיה שגם יקרה, וגם לוקח לפחות שבועיים לקבלה. ריגה- קיימת טיסה שבועית מת"א, אבל לא הצלחתי לדלות פרטים נוספים בקשר לטיסה זו בינתיים. וילנה- ניתן להגיע לוילנה ברכבת מוורשה (כ-12 שעות) או החברה הצ´כית עם חניית ביניים מציע טיסה לא יקרה לוילנה עם אפשרות חזרה מהלסינקי.

מה לעשות
אסטוניה

העיר העתיקה של טלין היפה ביותר מבחינתי מבין הערים העתיקות באזור. מומלץ לטפס על גבית טומפה ולהשקיף על העיר העתיקה, בכיכר המרכזית של העיר העתיקה נמצא משרד התיירות מומלץ להיכנס כדי לברר מה לעשות בעיר.
מומלץ לקנות כרטיס טלין שמקנה סיור מודרך בעיר, כניסה למרבית האתרים ללא תשלום נוסף, ונסיעה בתחבורה הציבורית.
האכסנייה במרכז העיר בשם oldhouse מאד נחמדה, מחיר לילה בדורמס הוא 18 יורו. יותר זולה היא אכסניה בשם merevaik שנמצאת מחוץ לעיר העתיקה, כרבע שעה בטרוליבס (קו 2 או 3) החשמליים, מחיר בדורמס הוא 8 יורו.

האי סרמה- אוטובוסים מחברים את האי עם טרטו וטלין. העיר הגדולה באי היא קורסרה, בחנות בשם bivarix ניתן לשכור אופניים, דרך מומלצת לראות את האי, ואם מתעייפים תמיד אפשר להעמיס את האופניים על האוטובוס.

בקורסרה ישנו משרד תיירות בו ניתן לקנות מפה של האי, והם מספקים הסברים טובים על מה שניתן לעשות באי. הדברים העיקריים פה, הם המצודה העתיקה והיפה שבקורסרה, בור המים קאלי, שנוצר ממטאור, תחנות הרוח ב-angla ושמורות טבע עם ציפורים במערב האי. האכסנייה בקורסרה נמצאת בתוך בי"ס saaremaa school hostel, mardi הוא מלון שבחודשי הקיץ מפעיל גם אכסנייה. מחוץ לעונת התיירות מחירי השהייה ברוב המלונות בעיר הם כחצי מהמחיר בעונת השיא. יש עוד הרבה דברים מעניינים לראות באסטוניה, ושהות של כשבועיים תכסה את רוב המקומות המעניינים.

לטביה

ריגה, העיר העתיקה מרתקת, וגם בעלת עבר יהודי. העיר העתיקה בריגה תוססת יותר מטלין. מוזיאוני האומנות לא מרנינים במיוחד אחרי שמטיילים ברוסיה, ורואים את הארמונות שם, אך מומלץ לבקר במוזיאון הכיבוש (הנאצי והסובייטי). יורמלה– עיר הקיט של ריגה, שוכנת מרחק נסיעה קצר, ועשירי ריגה מחזיקים כאן בית לסופי שבוע. אם חשקה נפשכם לטבול במי ים, אז זהו המקום. החוף פה יפה בכל קנה מידה, והכניסה לחוף הים חופשית. סיגולדה– נמצאת במרחק טיול יום מריגה (כשעה וקצת ברכבת), האטרקציות פה הן, המבצר השוכן על הגבעה מהצד השני של הנהר, ומערות אבן הגיר, שכל מיני כתובות נחקקו עליהן. ניתן לעשות רפטינג בנהר שעובר בסיגולדה, לפרטים: www.makars.lv/english.htm

ליטא

וילנה בעלת עבר יהודי עשיר. למעוניינים לדעת עוד על ההיסטוריה היהודית במקום, מומלץ להתחיל במוזיאון היהודי ע"ש הגאון מוילנה שנמצא 12 pamenkalnio grave (במין סמטה קטנה שיוצאת מהרחוב הראשי), שנמצא בבית עץ קטן, ניתן לארגן מכאן סיורים מאורגנים, אפילו בעברית, (אבל תמורת כסף, ולא מעט) או סתם לבקש עזרה, אם מבקשים יפה במה שממומלץ לראות. המוזיאון אמור לעבוד לבניין חדש יותר בעתיד. מומלץ לבקר במוזיאון הק.ג.ב. ששימש כבית הכלא שלהם, וניתן לראות את תאי העצירים. טראקאי- עיר הבירה לפני וילנה, האטרקציה כאן היא שרידי הארמון, ששוכן על אי בתוך אגם, הארמון השתמר די יפה, אבל אל תצפו לארמון ענק כמו בוורסאי, אלא מוצגים ישנים בחדרי הטירה העתיקה.

ספרים מומלצים

אני השתמשתי בלונלי פלנט, לא נראה לי שיש להם גירסה בעברית למדריך על אסטוניה, לטביה וליטא. בשלושת ערי הבירה ניתן לקנות את החוברת החודשית שם העיר in your pocket. שמפרטת את כל מה שניתן לעשות בערים אלו. האתר שלהם www.inyourpocket.com

כמובן שיש עוד הרבה מה לעשות במדינות הללו, אבל כוונתי הייתה רק לעורר אתכם בקשר לאפשרויות המגוונות.נשלח ע"י סלע, ישראל