web stats מסביב לעולם - טיול בסלובניה, קרואטיה ומונטנגרו

סלובניה, קרואטיה ומונטנגרו - מזוית קצת אחרת

מאחר ובאינטרנט ניתן למצוא מאמרים רבים הכוללים טיפים והצעות למסלולי טיולים אסתפק הפעם בשונה וביוצא דופן (בתקווה שלא אסחף...)

לפני מספר ימים חזרנו מטיול עצמאי (2 זוגות ברכב שכור) בן 11 יום בסלובניה, קרואטיה ומונטנגרו (19-30 ספטמבר). מועד הטיול נבחר לתקופה זו משני טעמים עיקריים:
א. Off Season :
דבר המוזיל את מחירי הלינה. (אנחנו מסוג המטיילים שפרט למסלול כללי לא סוגרים מועדי שהייה באתר זה או אחר וכך נותרת בידינו הגמישות לשנות, להאריך לקצר שהייה במקום מסוים על פי ראות עינינו, בעיקר ברגע האחרון).
ב. מזג האוויר:
התקופה של יולי-אוגוסט הופכת, בשנים האחרונות, לבלתי נסבלת במושגים אירופאים (התחממות כדור-הארץ, החור באוזון...) וברוב (המכריע) של הצימרים אין מזגנים. החודשים המקבילים מבחינת מזג האוויר הם אפריל-מאי-יוני.

החלטנו על פיצול יעדי הגעה וחזרה על מנת למנוע מעצמנו מסע כפול של לפחות 800 ק"מ. החלטנו על טיסה לזאגרב וחזרה מדוברובניק. הדיל היה מסוג 'טוס וסע' (מותנה ב-4 נוסעים) וכלל טיסות של "Croatian Airline" ורכב שכור 'מאזדה 6'. סה"כ עלות: 660 דולר לאדם. הטיול היה מבוסס בעיקרו על טבע ונוף ולא על 'מדידת מדרכות' (חוץ מדוברובניק, כמובן).

המלצה לכל המתכננים טיול עצמאי לשכור את הרכב בארץ מאחר ומחירי השכרת רכב בקרואטיה יקרים בהרבה מהמחיר שנגבה בארץ (פי שניים מגרמניה, למשל). (במידה ותגיעו לנמל היעד לפני השעה 8 בבוקר תוכלו לקבל את הרכב (אם תבקשו זאת בעת ההזמנה בארץ) בתוספת תשלום של 15 יורו שתשלמו בעת קבלת הרכב. הערה ל'נזהרים בפושרים' מביניכם: דאגו לברר אם הרכב מבוטח גם בעת המעבר למונטנגרו ואם לאו רכשו ביטוח כזה בתוספת תשלום לא גבוהה. כמו כן תשומת לבכם שלא תורשו להיכנס לפדרציות של יוגוסלביה לשעבר ללא אשרה (ויזה) מיוחדת. יוצאת מן הכלל היא מובלעת קטנה, באורך 6 ק"מ, (שבמרכזה העיירה NEUM) לאורך רצועת החוף (כ- 100 ק"מ צפונית לדוברובניק) שנמסרה לבוסניה-הרצוגובינה על מנת שתהיה להם גישה לים האדריאטי. הנוסעים בכביש החוף, בקרואטיה, רשאים לחלוף(!) בשטח המובלעת אך לא לשהות בה.

הכבישים:
בקרואטיה ובמונטנגרו רוב הדרכים הראשיות הן דו-מסלוליות (מסלול נסיעה בודד לכל כיוון) מפותלות ואיטיות. הדרכים המשניות (שכונו בפינו 'שבילי עיזים'), מאפשרות ברוב המקרים מעבר רכב בודד כשלאורך הדרך הורחב הכביש ע"י 'מפרצון' (לאו דווקא סלול) המאפשר לשני רכבים לעבור. לא נתקלנו ב'פקקים' ארוכים במעברי הגבול בין סלובניה קרואטיה ומונטנגרו (Off Season כבר אמרתי ?). אם נתקלים בשיירה של משאיות מעוקבות (לצרכי מכס) בצמוד מעבר הגבול, מותר לעקוף אותן, בזהירות, ולעבור ללא עיכובים. מחירי הדלק זהים לשלנו (נכון לאוגוסט 2003) 6.4 קונה לליטר בנזין אוקטן שהם כ- 4.40 ₪ לליטר.

לינה בצימרים:
צימרים בקרואטיה הם כ'חול על שפת הים', ובעליהם מייחלים לכם בתקופה זו. (בשונה מיולי-אוגוסט בהם התפוסה מלאה). המחירים: 20 יורו = 75 קונות לחדר זוגי (כ- 100 ₪) ללא ארוחת בוקר. (בעונה המחיר 'מטפס' לכדי 30 יורו לחדר זוגי). בהרבה מקומות קבלנו 'דירה' (Aparteman) שכללה 2 חדרים זוגיים עם מטבחון שבו נהגנו להכין ארוחת בוקר כיד המלך. בחלק מבתי ההארחה תוכלו להזמין ארוחת בוקר בתוספת תשלום של כ- 5 יורו לאדם (25 ₪) רק שזו תהיה 'ארוחה מסכנה' בהשוואה למה שתוכלו לקנות בכסף הזה בסופרמרקט השכונתי.

לסטודנטים מומלץ להצטייד בתעודת סטודנט בינלאומית, על מנת לזכות בהנחה בחלק מהאתרים השונים. דאגו לשאול תמיד אם יש הנחות לסטודנטים בקופת הכרטיסים.נתיב ומקומות מומלצים:

1. מערת הנטיפים 'פוסטוינסקה ימה' (בסלובניה) בה בקרנו ביום הנחיתה בזאגרב. מזאגרב נמתחת אוטוסטרדה (כביש אגרה בתשלום סמלי) מהבודדות באזור כולו, אל עבר רייקה (RIJEKA) ומשם, צפונה, כ- 15 ק"מ עד לגבול הסלובני (אין צורך בויזה כדי לעבור) ועוד כ- 45 ק"מ עד למערה.

2. חצי האי איסטרה – בחרנו ל'חרוש' את כל חופו המערבי מהצפון, דרך רוביני (ROVINI) ועד פולה (PULA) בדרום והמשכנו, דרך לאבין (LABIN), לאופטיה (OPATIJA).

3. מרייקה נמתח לו כביש החוף של קרואטיה. אנחנו בחרנו לנסוע עד SENJ (מול האי קרק) ולנסוע מזרחה לכיוון בעיירה SLUNJ. כמחצית הדרך היתה סבירה וחלקים ממנה 'שבילי עיזים' שרק לאחר שהתעקשנו לנסוע בה (למרות הרמת גבה של כמה מקומיים) הבנו עד כמה בחירתנו היתה נכונה, למרות שהנסיעה בהם איטית, יחסית. זו הדרך שבה ניתן לחוות (בעיניים) את מה שעבר על הקרואטים במלחמה האחרונה. הבתים עדיין מלאי חורי כדורים וחלק מהבתים, שנהרס בהפצצות, לא שוקם.

4. העיירה SLUNJ שבה הבתים בנויים על/בצמוד למפלי/פלגי מים. (כ- 30 ק"מ צפונית לשמורת 'פליטביצה').

5. שמורת האגמים והמפלים 'פליטביצה': מחיר כניסה 75 קונות (כ- 10 יורו) לאדם. המלצה: הקדישו לשמורה מופלאה זו יום שלם. השאירו את הרכב במגרש החנייה הצמוד לשער מס' 2 וסעו עם הקרוניות לכיוון תחנה מס' 3 שהיא הגבוהה ביותר (טופוגרפית) בשמורה ומכאן הדרך היא כל הזמן בירידה. לאחר הליכה של 1-2 שעות תגיעו לאגם הגדול שבו תעלו על סירה/ספינה שתעביר אתכם לצידו השני ומשם שוב סיור רגלי אל 'המפל הגדול'. בתום הסיור, חזרו לתחנה מס' 1 ומשם עם הקרוניות לשער מס' 2 שם השארתם את הרכב. מחיר הכרטיס כולל את הנסיעה בקרוניות ובסירה. למעשה, תוכלו לחזור ולבקר גם למחרת וביום שאחרי כל עוד הביקורים הם בימים רציפים(!) בכניסה יחתימו את הכרטיס שלכם וכך תתאפשר לכם שהייה בלתי מוגבלת באזור (למרות שיום שלם מספיק כדי לחוות את החוויה) ולבקר למחרת וביום שאחרי - ללא תשלום.

6. דוברובניק (העיר העתיקה) וגולת הכותרת טיול לאורך החומות. (לנקודות סיור עיינו בספרים ובחוברות).

7. העיירה צבטאט (CAVTAT) כ- 18 ק"מ דרומית לדוברובניק. אם תשאלו לדעתי, הייתי ממליץ להתגורר בעיירה קטנה ושלווה זו בעת הביקור בדוברובניק. צבטאט ידועה בטיילת המסעדות שלה ונחמד היה להתארח בה מה עוד שתוך 15-20 דקות נסיעה אתם בדוברובניק והיא נמצאת כ-3 ק"מ משדה התעופה של דוברובניק – שילוב מנצח לכל הדעות.

8. מונטנגרו: (לא להחמיץ בשום אופן !) כ-40 ק"מ דרומית לדוברובניק תגיעו למעבר הגבול. משם הדרך מתפתלת (בגובה פני הים) לאורך מפרץ קוטור אל העיירה קוטור. עצרו לביקור קצר בעיירה והמשיכו בדרככם לכיוון בודווה (BUDVA) אבל זה רק כהכוונה מאחר ותוך מספר דקות תגיעו למנהרה חצובה בהר, ארוכה, יחסית. כ- 50-70 מטר מהיציאה מהמנהרה יהיה עליכם לפנות שמאלה. שימו לב ! אין כל שילוט באותה פניה, לכן אני ממליץ לעצור ביציאה מהמנהרה ולשאול את אחד הנהגים המקומיים (בעיקר בתנועות ידיים – רוב התושבים אינם דוברי שפות זרות) על הפנייה ל'סרפנטינה' (דרך העקלתון) לכיוון הכפר ניאגושי (NJAGUSI). מי שלא חווה את גובה 'מעוף הציפור' (ולא בתוך מטוס) מובטחת לו חוויה עוצרת נשימה. ה'סרפנטינה' מטפסת אל עבר הכפר הנמצא בגובה של יותר מ- 1,000 מטר מעל פני הים. מראה הנוף של כל(!) מפרץ קוטור הוא עוצר נשימה. אלה מביניכם שאינם שומרי כשרות יוכלו לטעום, בכפר ניאגושי, את ה'פרשוטו' (PRSUTO) שהוא בשר שוקי חזיר מיושן יחד עם SIR (גבינה צהובה). גם כבש בתנור הוא אחד ממטעמי מונטנגרו.

מניאגושי המשכנו בנסיעה לעבר סיטינייה (CETINJE) וממנה אל עבר עיר הבירה פודגוריצה (PODGORICA). משם אל עבר שמורת הדורמיטור (קניון נהר הטארה) שבחלק מהמקומות מגיע גובה מצוקיו לכדי 1,300 מטר ויותר. בדרכי העקלתון ולאורך נהר הטארה יש לא מעט 'אתרי זיכרון', לנהגים ששתו כמה בירות מיותרות ופתאום 'נגמר להם הכביש' עם התמונות שלהם ופרחים, – עשה לנו 'עור ברווז חידודים חידודים'.

הנסיעה לאורך הקניון וחויית הרפטינג על הנהר הם גולת הכותרת של אזור זה. המשכנו בדרכנו אל עבר העיירה ז'אבליאק (ZABLJAK) וממנה חזרה לכיוון דרום לעיר ניקסיק (NIKSIK) והמשכנו מערבה אל עיירת הגבול וילוסי (VILUSI) כשבכוונתנו לחסוך מספר קילומטרים, בעת החזרה לכיוון קרואטיה, ובמקום לחזור למפרץ קוטור, לחצות את הגבול אל תוך בוסניה-הרצוגובינה וממנה לקרואטיה. מאחר וחצינו, ללא כל בעיה, את מובלעת 6 הק"מ של בוסניה-הרצוגובינה בדרכנו מהצפון אל דוברובניק יצאנו מתוך הנחה (אז עוד לא ידענו על ההסכם המיוחד המאפשר רק את חציית המובלעת ללא אשרה) שלא יעשו לנו בעיות בעת חציית הגבול בוילוסי (VILUSI). להפתעתנו הרבה לא אפשרו לנו לחצות והיה עלינו להדרים לגראהובו (GRAHOVO) וממנה לריסאן (RISAN) הממוקמת באמצעו של מפרץ קוטור, ומשם לאורך המפרץ חזרה לקרואטיה.

מחירי לינה במונטנגרו זולים אפילו מאלה הנהוגים בקרואטיה. אנחנו שילמנו 16 יורו (80 שח) ללילה חדר זוגי. עצתי לכם 'לא למשוך אל תוך הלילה' את החיפוש אחר מקום לינה מאחר ומונטנגרו לא מפותחת, עדיין, תיירותית כמו קרואטיה.

אזהרה חמורה לאלה מבינכם שתמרורי הגבלת מהירות ותמרורי 'עצור' הם בגדר המלצה כנהוג לכנותם אצלנו. שוטרי התנועה במונטנגרו אורבים, עם אקדחי-הראדאר שלהם, לנהגים (כנראה רק לזרים) בכל מקום בו לא תצפו להם. העובדה שעל 90% מהתמרורים הודבקו פרסומות או שהותז עליהם צבע (ונדאליזם לשמו) לא יעמוד לצידכם. אותנו עצרו רק פעמיים ומאחר מבחינתם אני דובר עברית בלבד אז אחרי של 5 דקות של גיבובי מילים בעברית(!) (לא חלה עליכם חובה להכיר את שפת המקום והשוטרים רחוקים מלדעת שפה זרה) הם נשברים, פשוטו כמשמעו, מחזירים לכם את מסמכי הרכב ומאפשרים לכם להמשיך בדרככם ללא תשלום הקנס. למרות שמהירות מופרזת של כ- 20 קמ"ש גוררת בעקבותיה קנס של 25-30 יורו בלבד (125-150 ₪) חשבתי לעצמי שאני מעדיף 'לתרום' את הסכום במסעדה טובה מאשר בידי השוטרים.

9. חוייה גאסטרונומית שאסור להחמיץ (בקרואטיה) היא מסעדת KOVANOVSKI DVORI. בעת חזרתכם ממונטנגרו, כ- 7 ק"מ אחרי מעבר הגבול בתוך שטח קרואטיה, בעיירה גרודה, פנו ימינה (שלטים לבנים מצביעים על הפנייה) וסעו כ-3 ק"מ אל עבר המסעדה. לאלה מכם המגיעים מצפון, בתוך קרואטיה, העיירה גרודה מרוחקת כ-13 ק"מ דרומית לצבטאט (CAVTAT) ו- 31 ק"מ דרומית לדוברובניק. כפי שאמרתי, לא להחמיץ !!! הזמינו את המנות הבשריות (כבש או עגל) שנצלים ´מתחת לפעמון´ מתכת מיוחד על גבי חול מעורבב עם גחלים. גם יתר המנות הן באיכות מעולה (יקרות בכ- 40% מהמקובל בקרואטיה אבל שוות כל אגורה) כשמשלימים את התפאורה החצר הפסטוראלית עם מפלי המים וגלגל מים. סעודה חגיגית לסיום טיול מוצלח במיוחד. .נשלח ע"י מיכאל אבידן, ישראל